Tornion koulut ja opettajat ?

Anonyymi

Muutama kysymys Tornion sivistys-/koulutustoiminnasta vastaaville ja sen parissa työskenteleville :
- Kuinka hyvin onnistuneita, rehtorit ja opettajat tuntevat olevansa koukluissamme tänä päivänä, eteenkin vastuullisuuden suhteen ?
- Onko kaikilla lapsia kaitsevilla edes toimeensa vaadittava koulutus ?
- Kuinka sitä viitseliäisyyttä, palkan eteen, löytyi ennen huomattavasti enemmän ?
- Onko se oma mukavuuden halua ajanut jo niin raakasti lasten edun ja turvallisuuden edelle, ettei kiusaamisia saada kuriin ?
- Jaksetaanko lapsia edes valvoa välitunneilla enää ollenkaan, vai onko opettajain/valvojien keskinäinen juoruaminen se tärkein päivittäinen työtehtävä, jolloin lapset eniten oman onnensa nojassa ja kiusaamisille alttiina ?

NYT VIIMEIN JO tosi toimia peliin ja jonkinlaiset vaateet, työtehtävien suhteen ja palkan eteen opettajillekin !
Koulumaailmanne ei ole terve, jos joidenkin lasten pitää jo lopettaa itsensä päästäkseen jatkuvasta kiusaamisesta eroon.
Olisiko aika ajatella jo muutakin, kuin itseä ja omaa mukavuustekijöitä !

Vanhemmat

4

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos matikan aineesta pääsee läpi vastaamalla siihen laulukuorokysymykseen niin kannattaako enää puhua Suomessa mistään koulutuksesta.

    • Anonyymi

      Vs sivistystoimenjohtajana on rehtori, mitä muutoksia muka voi odottaa lasten olojen parantamiseksi? Puolueetonta asiainhoitoa on kiusaamistapauksissa turha odottaa kun näitä päästetään kaupunginhommiin. Rehtotit ja opettajat pysyköön omilla paikoillaan ja vastuun pakoilun on loputtava. Kaupunginviroissa lasten asioita hoitamassa pitäisi olla vain puolueettomia muiden alojen ihmisiä ei missään nimessä lasten ja nuorten kanssa työtä tekeviä. Vastuutonta toimintaa Torniossa.

      • Laitoitteko viestiä Tornion kapungille asiastanne? esimerkiksi tuon aloituksen?

        Late Lapista.


      • Anonyymi
        Late_Lapista1 kirjoitti:

        Laitoitteko viestiä Tornion kapungille asiastanne? esimerkiksi tuon aloituksen?

        Late Lapista.

        Kuule Late_Lapista1 mitä ne välittää koulujen ongelmista kunhan omat edut poliitikoilla tärkeimpiä !


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1415
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1069
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      838
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      799
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe