Elikkäs minkämaalaisilla autoilla teidän naapurinne ( te) ajavat?
Tuli aihe mieleen kun tässä jokin aika sitten panin merkille, että oman taloyhtiön parkkikselta puuttuvat täysin japsi- ja korealais- (sun muutkin aasialaiset) autot, vaan kaikki naapurien ja omakin autoni ovat länsimaalaisia. Lyhyesti summattuna täällä on amerikkalaista, saksalaista ja espanjalaista autoa.
Tämä painui mieleeni erityisesti siksi, että yleensähän japsiautot ovat huippusuosittuja ja taitaa esim. se Toyota olla maailman myydyin automerkki.
Mitä autoja teidän taloyhtiössänne on?
21
136
Vastaukset
Meidän omakotitalonyhtiössä ajellaan rankalaisella autolla. Sitikka c4, 1,6 hdi. Vm 2011. Väri musta.
Asun kahden yksinasuvan naisen välissä, joilla toyotat. Vastapäätä sinkkumies, jolla ford ja sen naapurissa pariskunta millä mersuja.
Mistä moinen kysymys?😃Eipä kyllä rehellisesti sanottuna ole ikinä tullut katsottua.
Meil on volkkari. Ajaa asiansa.- Anonyymi
Meidän taloyhtiössä ei ole parkkipaikkaa vaan autot on tienvarsilla. En tiedä, onko meidän talossa edes kellään autoa. Omatkin autoni ovat maalla.
Itsellänihän siis on ollut vain japseja lukuunottamatta yhtä ranskista. Yhtään Toyotaa ei ole kylläkään ollut ja se ranskis ei ole Sitikka.
-pihallatipunen-- Anonyymi
Disse kirjoitti:
Ole enempi samis ja hommaa sitikka! 😂
Rättärin vois joskus hommata kesäautoks 😁. En ole kyl aikoihin sellasia muistaakseni nähnyt 🤔
-pihallatipunen- Anonyymi kirjoitti:
Rättärin vois joskus hommata kesäautoks 😁. En ole kyl aikoihin sellasia muistaakseni nähnyt 🤔
-pihallatipunen-Oiska aika räyhee vehje! 😬🤙
- Anonyymi
Volkkareita, Toyotoja, Volvoja... noita eniten.
xL Taloyhtiötä ei ole, mutta lähimmällä naapurilla on Peugeot, kahdella seuraavaksi lähimmillä Volvo
Lähinnä Volkkareita, Ooppeleita ja Skodia on talo yhtiön parkki paikalla ja tietty myös mun Volvo 850. Aina välillä hinaus auto vierailee pihassa kun autot hyytyy parkki ruutuun. Tai no yhellä naapurilla on Corolla ja siinä ei meinaan koskaan ole ollut mitään kummempaa vikaa vaikka kilo metrit huitelee 400 tuhatta.
Se on meinaan itelläkin ollut Corolla, pari Carinaa ja pari Hiasea eikä muuten koskaan tarvinnut tehdä muuta kun vaihtaa jako pään hihna ajoissa ja jotain perus jarru paloja sun muuta. Viimeisimmästä hiasesta sain hyvät rahat kouraan kun Ghaanalainen tumma poika osti sen Afrikkaan vietäväksi. Siellä se varmaan vieläkin palvelee jonkun yrityksen tai kotitalouden jokapäiväisenä käyttöautona.Melko samoja autoja näkyy seisovan myös mun taloyhtiön pihalla. Näkyy olevan just Volkkareita, Skodaa, Renaultia, Mazdaa, Toyotaa, sekä jokunen V70:n ja Kasipätkän Volvokin:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sen oon huomannut, että tässäkin taloyhtiössä siihen Toyota-laatuun selvästi luotetaan, kun näkyy olevan naapureilla Toyotoista mm. Corollaa, Avensista ja Carinaa:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Jostain syystä niitä hienompia autoja, kuten Mersua, Jaguaria ym. ei mun talossani näytä olevan.DarkFear kirjoitti:
Melko samoja autoja näkyy seisovan myös mun taloyhtiön pihalla. Näkyy olevan just Volkkareita, Skodaa, Renaultia, Mazdaa, Toyotaa, sekä jokunen V70:n ja Kasipätkän Volvokin:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sen oon huomannut, että tässäkin taloyhtiössä siihen Toyota-laatuun selvästi luotetaan, kun näkyy olevan naapureilla Toyotoista mm. Corollaa, Avensista ja Carinaa:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Jostain syystä niitä hienompia autoja, kuten Mersua, Jaguaria ym. ei mun talossani näytä olevan.Niin ja tietty toi vanha Carina joka on nykyisin tuon sällin käytössä niin on parkkiksella. Mutta joo ei ole Toyotien takia hinaus auto käynyt.
Joskus talon pihalla tupakka paikalla jotkut naapurit ovat voivotelleet Ooppelien sähkö vikoja, Volkkarien jako pään vikoja yms. Olen aina antanut neuvoksi että osta Toyota jonka laatuun voit luottaa.- Anonyymi
DarkFear kirjoitti:
Melko samoja autoja näkyy seisovan myös mun taloyhtiön pihalla. Näkyy olevan just Volkkareita, Skodaa, Renaultia, Mazdaa, Toyotaa, sekä jokunen V70:n ja Kasipätkän Volvokin:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Sen oon huomannut, että tässäkin taloyhtiössä siihen Toyota-laatuun selvästi luotetaan, kun näkyy olevan naapureilla Toyotoista mm. Corollaa, Avensista ja Carinaa:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Jostain syystä niitä hienompia autoja, kuten Mersua, Jaguaria ym. ei mun talossani näytä olevan.Entä näkyykö taloyhtiösi pihalla millaisia hiusmalleja? Onko jollaikin samanlainen koominen joulukranssi tukan paikalla kuin sulla?
pääskyvuoren_jorma kirjoitti:
Niin ja tietty toi vanha Carina joka on nykyisin tuon sällin käytössä niin on parkkiksella. Mutta joo ei ole Toyotien takia hinaus auto käynyt.
Joskus talon pihalla tupakka paikalla jotkut naapurit ovat voivotelleet Ooppelien sähkö vikoja, Volkkarien jako pään vikoja yms. Olen aina antanut neuvoksi että osta Toyota jonka laatuun voit luottaa.Niin onhan se sanontakin, että "Toyota laatuun voit luottaa":))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) Että tuskin on moista väitettä ihan tuulesta temmattu:))))))))))))))))))))))))))
Anonyymi kirjoitti:
Entä näkyykö taloyhtiösi pihalla millaisia hiusmalleja? Onko jollaikin samanlainen koominen joulukranssi tukan paikalla kuin sulla?
Ai sulla on itselläsi kalju vai. Mulla sitä onkin hyvälaatuinen ja tuuhea tukka, ihan kuten on Andrea Pirlollakin.
pääskyvuoren_jorma kirjoitti:
Niin ja tietty toi vanha Carina joka on nykyisin tuon sällin käytössä niin on parkkiksella. Mutta joo ei ole Toyotien takia hinaus auto käynyt.
Joskus talon pihalla tupakka paikalla jotkut naapurit ovat voivotelleet Ooppelien sähkö vikoja, Volkkarien jako pään vikoja yms. Olen aina antanut neuvoksi että osta Toyota jonka laatuun voit luottaa.Katsoitko sä Jorma muuten F1:n Japanin GP:tä tänä aamuna? Näkyi sitten Bottas tänään kisan voittaneen, että erittäin hieno juttu näin suomalaisnäkökulmasta.
Ei tosin taida silti mitään kaikkien aikojen taistelua tosta MM-voitosta enää sarjassa tulla, vaikka nyt Bottas jäljellä olevista neljästä kisasta voittoja nappaisikin. On kuitenkin Hamiltonin kausi ollut sen verran vakuuttavaa katsottavaa.pääskyvuoren_jorma kirjoitti:
Niin ja tietty toi vanha Carina joka on nykyisin tuon sällin käytössä niin on parkkiksella. Mutta joo ei ole Toyotien takia hinaus auto käynyt.
Joskus talon pihalla tupakka paikalla jotkut naapurit ovat voivotelleet Ooppelien sähkö vikoja, Volkkarien jako pään vikoja yms. Olen aina antanut neuvoksi että osta Toyota jonka laatuun voit luottaa.Katsoitko sä Jorma muuten F1:n Japanin GP:tä tänä aamuna? Näkyi sitten Bottas tänään kisan voittaneen, että erittäin hieno juttu näin suomalaisnäkökulmasta.
Ei tosin taida silti mitään kaikkien aikojen taistelua tosta MM-voitosta enää sarjassa tulla, vaikka nyt Bottas jäljellä olevista neljästä kisasta voittoja nappaisikin. On kuitenkin Hamiltonin kausi ollut sen verran vakuuttavaa katsottavaa.En mä vapaa päivänä viitsinyt nousta katsomaan vormuloita. Mutta hyvin Valtsu kyllä ajoi. Tuossa muuten hyvä video missä käsitellään Hiasen ja Ransportterin eroja. https://www.youtube.com/watch?v=LZdXQlRxzhI Olkoonkin että Hiase on äänekäs ja vaihde kepin sijoittelu on lähellä lattiaa, niin tehkääpä jokin 0 -500tkm kestävyystesti. Katsotaan sitten kuka viimeisenä nauraa 😊
- Anonyymi
Palstalutka ei taida tietää sitä miten nykyisin samat osavalmistajat tekevät osia BMW, Mersuun, Toyotaan ja jenkkiautoihin. Autovalmistajat eivät tee oikein muuta kuin loppukasauksen ja moottorit jos niitäkään. Esimerkiksi Mersua on kasattu Uudessa kaupungissa Kiinasta tulevilla osilla:)
AsianVierestä- Anonyymi
Lisäksi kannattaa muistaa, että suunnilleen kaikkien automerkkien valmistus on nykypäivänä keskittynyt yritysfuusioiden seurauksena ainoastaan kouralliselle suuryhtiöitä.
- Anonyymi
Lienee suunnilleen kaikki merkit edustettuna. Minulla kuitenkin koko parkkilaitoksen vanhin auto, ikä 30 vuotta. Saattaa kuskilta loppua ikä ennekuin autolta...
- Anonyymi
Volvoja taitaa olla eniten, Audeja myös useampia, joku bemari ja on siellä kaks Hyundaitakin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235038Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1693588Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo602965Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402779Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111913Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271456Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211395
