Ateismin maantiede

Tässä ketjussa arvioidaan ateismin tulevaisuuden näkymiä. Mistä maailmankolkasta löytyy vaikutusvaltaisimmat ateistit ja missä maallistuminen etenee nopeimmin? Alla taloudellisesti merkittävimpien alueiden väestömääriä analyysien pohjaksi:

Aasian väkiluku: 3 879 000 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Aasia

Euroopan väkiluku: 742 452 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eurooppa

Pohjois-Amerikan väkiluku: 530 000 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Amerikka
45118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Tekniikka&Talous-lehti kirjoittaa miksi nuorison tulisi kiinnostua Kiinasta:

<<<Aasiassa asuu kohta viisi miljardia ihmistä, se tekee puolet maailman kansantuotteesta ja kaksi kolmasosaa talouskasvusta. Siitä seuraa – väistämättä – vetovoiman ja vaikutusvallan ennennäkemätön kasvu.

Sillä kuka on Valkoisessa talossa tai tuleeko brexit tai pakolaisvirralla Eurooppaan tai leviääkö oikeistopopulismi, ei ole mitään merkitystä Aasian nousulle. Aasian nousu ei liity suhdanteisiin tai politiikkaan, vaan rakenteisiin.>>>

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/miksi-erityisesti-nuorison-pitaa-kiinnostua-kiinasta/23129319-8b1c-4b85-9b60-f1dbc56923be

Äänestä

Tiedon lisääntyminen ja koulutuksen parantuminen tekevät nämä lapselliset jumalasadut lopulta täysin tarpeettomiksi. Arvioni mukaan, uskonnot tulevat Suomesta häviämään sadan vuoden sisään.

1Äänestä
  • ei uskovat jää paitsi tiedon lisääntymisestä ja lisäksi ovat hyvin koulutettuja. tämä ateistinen muinaisjäänne alkaa muistuttamaan luolakirjoitusta

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    ei uskovat jää paitsi tiedon lisääntymisestä ja lisäksi ovat hyvin koulutettuja. tämä ateistinen muinaisjäänne alkaa muistuttamaan luolakirjoitusta

    KUn Raamatusta löytyisi yksikin jäänne vaikka Jeesuksen kylkiluu,

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    KUn Raamatusta löytyisi yksikin jäänne vaikka Jeesuksen kylkiluu,

    Raamatusta löytyy vaikka kuinka paljon jäänteitä. Kannattaa matkustaa Israeliin niitä katsomaan. Varaa samalla vähän pidempi reissu. Jeesuksesta ei löydy jäänteitä koska Hän on taivaassa.

    Äänestä

Vaikutusvaltaisimmat ateistit ovat tietysti Amerikassa ja Euroopassa.

Äänestä

Uskonnot katoavat islamia lukuun ottamatta Euroopasta ja Pohjois-Amerikasta seuraavan sadan vuoden aikana. Islamia ei saada muuten katoamaan kuin väkivallalla ja sotimalla, joten lopputulos on sitten sota.

Äänestä
  • Ihan samaa polkua se Islamkin kulkee kohti kadotustaan, toki nuorempana uskontona vähän jälkijunassa. Lähi-idän merkittävät valtiot ovat selkeästi maallistumaan päin.

    Äänestä

Kiinalaiset ateistit pyrkivät kasvattamaan vaikutusvaltaansa rakentamalla ydinvoimaa. Kiinan suurin ydinvoimayhtiö CNNC on investoinut tällä vuosikymmenellä 800 miljardin juanin eli lähes sadan miljardin euron edestä vuoteen 2020 mennessä toteutettaviin ydinvoimahankkeisiin:

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/kiina-satsaa-miljardeilla-ydinvoimaan/13d4ae27-0981-32ea-83ae-447c5b53e232

Ydinvoima auttaa kiihdyttämään teollisuustuotantoa.

<<<Vuoteen 2020 mennessä maan ydinvoimaloiden kapasiteetin odotetaan nousevan jo 70 tai jopa 80 tuhanteen megawattiin.>>>

Perinteisten ydinvoimaloiden ohella Kiina tutkii mahdollisuuksia rakentaa kokonaan uudentyyppisiä, niin sanottuja neljännen sukupolven ydinvoimaloita sekä fuusiovoimaa.

Äänestä

Satojen vuosien hihhulien suosiminen ei voi olla näkymättä Euroopassa.
Omassa suvussa löytyy kummaltakin puolelta, vanhemmat ei tosin ole.
Uskonnollinen on varmasti sellainen, joka tarvitsee elääkseen uskonnon sanomaa.
Eli suurin osa kirkkoon kuuluvista ei oikeasti käy kirkoissa.
Itse olen fanaattinen ateisti, joka ei voi sietää minkäänlaista valehtelua.

Äänestä
  • "Itse olen fanaattinen ateisti, joka ei voi sietää minkäänlaista valehtelua."

    Kadunkulmalla kertomassa ateistisesta totuudesta ohikulkijoilla. Kiinnittämällä lappusia pylväisiin, jossa lukee "Jeesus ei tulekaan". Kiertämällä ovelta ovelle kertomassa kuinka uskonnot valehtelevat. Tukottamalla uskonnollisille palstoille tusinoittain aloituksia joissa yhdellä lauseella väität jotain, kuten "jumala ei ole todistetusti olemassa". Pyörittämällä ateistista kerhoa lapsille.

    Mitäs muuta fanaattisen ateismin aktiviteetteja voisikaan olla?

    Äänestä

Ajatella, että maailmassa on niin paljon ihmisiä, eikä heistä kiinnosta yksikään Jumalaa.

Äänestä
  • " <<< Ajatella, että maailmassa on niin paljon ihmisiä, eikä heistä kiinnosta yksikään Jumalaa >>>

    Mark5 tai SamiA voisi kyllä kiinnostua, olemaan Jumala(na) päivän ilman vastahakoisuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    " <<< Ajatella, että maailmassa on niin paljon ihmisiä, eikä heistä kiinnosta yksikään Jumalaa >>>

    Mark5 tai SamiA voisi kyllä kiinnostua, olemaan Jumala(na) päivän ilman vastahakoisuutta.

    Mutta heitäkään ei kukaan ihminen kiinnostaisi, vaikka he ryhtyisivät Jumalaksi. Paitsi he itse tottakai.

    Äänestä

Kouvolassa valmistaudutaan idänkaupan nousuun :

<<<Suomeen tulee jättimäinen tavaraliikenteen terminaali – sisään mahtuu yli kilometrin pituinen juna>>>
https://yle.fi/uutiset/3-9692442

Äänestä

En usko ateismin leviämiseen. Tai ainakaan tiedostavan ateismin. Pikemminkin arvelen uskonnoista piittaamattomuuden lisääntyvän. Tätä voi kutsua maallistumiseksi, missä uskonnollisuudella on yhä vähemmän tilaa. Uskonnollisuus ei ole ihan ota tai jätä asia. Ihminen voi olla elämässään ajoittain uskovaisempi kuin toisina aikoina. Esim. kuoleman lähestyessä piittaamattomuus uskonnoista voi vähentyä.

Uskon käyttövoimaa ovat aina olleet tiedon puutteellisuus (ns. selittämättömät asiat), turvattomuus (usko kaitselmukseen ja johdatukseen) ja kuoleman pelko eli elämän rajallisuudesta ajassa (osa itsesuojeluvaistoa). Uskonnot ja niistä luopuminen eivät ole pelkästään tiedon asia. Se ei yksin ratkaise tarvetta uskoa tai olla uskomatta. Pelissä on myös erilaiset tunteet ja vaistot. Uskonto on hyvin epärationaalinen asia kuten jo itse sanoo sen kertoo: uskoa, ei tietää.

Olen jonkun kerran hämmentyneenä katsellut Alfa-tv:n uskonnollisia ohjelmia, missä pyritään aika selkeästi todistelemaan uskonnollisuutta rationaalisin ja tietoon perustuvin argumentein. Siinä unohtuu se, että kyse on uskosta eikä tiedosta. Jos kyse olisi rationaalisesta, vain täysin hullut ja vajaamieliset hylkäisivät uskon.

Koska uskontojen voima riippuu rationaalisuuden lisäksi erittäin paljon epärationaalisista tekijöistä, tunteista, vaistoista, tahdosta, itsensä pettämisestä jne. uskonnot eivät häviä sadassa eikä kahdessa sadassa vuodessa. Luulen, että ensimmäinen älykäs taho, joka kykenee luopumaan uskonnoista, on tekoäly, johon ei ohjelmoitu tunteita ja vaistoja yms.

Äänestä
  • " Luulen, että ensimmäinen älykäs taho, joka kykenee luopumaan uskonnoista, on tekoäly, johon ei ohjelmoitu tunteita ja vaistoja yms."

    Se olisikin näky, jos keksittäisiin uskova tekoäly :) Toisaalta eihän sitä ikinä tiedä. Scifitarinassa 2001: Avaruuseikkailu tietokone oli kehitetty niin pitkälle, että se sairastui mieleltään.

    Äänestä

  • >Pikemminkin arvelen uskonnoista piittaamattomuuden lisääntyvän.

    Kun näkee uskontojen vastustavan hyvää ja totta, tämä on luonnollinen seuraus. Nuorten kiinnostus ei synny.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >Pikemminkin arvelen uskonnoista piittaamattomuuden lisääntyvän.

    Kun näkee uskontojen vastustavan hyvää ja totta, tämä on luonnollinen seuraus. Nuorten kiinnostus ei synny.

    Olen vähän eri mieltä eli en näe olennaisena sitä, mikä uskonnon sisältö on. Arvelisin, että uskonnot näyttäytyvät tai ainakin haluavat olla ns. hyvän puolella. Kulttuuriset intressit kuitenkin vaikuttavat myös uskontoihin, jotka välillä joustavat sinne minne halutaan. Mielikuvat uskonnoista toki vaikuttavat niiden suosioon, mutta eivät ehkä selitä uskonnottomuuden kasvua.

    Uskonnottomuuden kasvun taustalla on oman elämänhallinnan kasvu. Pohjoismaissa tämä on jo aika pitällä. Näyttää siltä, että yhteiskunta kykenee turvaamaan ihmisten normaalin arjen. Elintaso on keskimäärin hyvä. Selittämättömien asioiden määrä on vähentynyt. Uskonnoille ei ole enää niin paljon tarvetta kuin ennen. Arkipäivän uskonto on muuttunut ajallisiksi tarpeiksi ja rituaaleiksi: Kastaminen, rippikoulu, häät, hautajaiset. Yhä harvempi käy kirkossa jostain muusta syystä.

    Äänestä

  • "Pikemminkin arvelen uskonnoista piittaamattomuuden lisääntyvän. Tätä voi kutsua maallistumiseksi, missä uskonnollisuudella on yhä vähemmän tilaa."

    Kyllä, ja erityisesti Länsi-Euroopassa ja Pohjoismaissa suunta on selvä.

    Jotkut kirkot ovat yhtä kaikki erinomaisia konserttisaleja ja esimerkiksi Bachin kantaatit kestävät kymmeniä kuunteluja menettämättä viehätystään.

    - Knark5

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    >Pikemminkin arvelen uskonnoista piittaamattomuuden lisääntyvän.

    Kun näkee uskontojen vastustavan hyvää ja totta, tämä on luonnollinen seuraus. Nuorten kiinnostus ei synny.

    Ei kun näkee idioottiateismin ns. svistyksen, moraalittomuuden ja evouskon eli vahvimman etuoikeus-uskonnon seuraukset, niin tajuaa, kuinka älytönyä on pitää vsin ihmistä ja hänen "järkeään" kaiken mittana.

    Äänestä

  • Niin tarkoitat, ettei sitä ole ohjelmoitu uskomaan Jumalaan. Jos sille kerrottaisiin etyä Jumala on luonut kaiken, se kertoisi sitä tarinaa. Se on kone ja ae kertoo vain sitä, mitä dataa siihen on ajettu sisään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen vähän eri mieltä eli en näe olennaisena sitä, mikä uskonnon sisältö on. Arvelisin, että uskonnot näyttäytyvät tai ainakin haluavat olla ns. hyvän puolella. Kulttuuriset intressit kuitenkin vaikuttavat myös uskontoihin, jotka välillä joustavat sinne minne halutaan. Mielikuvat uskonnoista toki vaikuttavat niiden suosioon, mutta eivät ehkä selitä uskonnottomuuden kasvua.

    Uskonnottomuuden kasvun taustalla on oman elämänhallinnan kasvu. Pohjoismaissa tämä on jo aika pitällä. Näyttää siltä, että yhteiskunta kykenee turvaamaan ihmisten normaalin arjen. Elintaso on keskimäärin hyvä. Selittämättömien asioiden määrä on vähentynyt. Uskonnoille ei ole enää niin paljon tarvetta kuin ennen. Arkipäivän uskonto on muuttunut ajallisiksi tarpeiksi ja rituaaleiksi: Kastaminen, rippikoulu, häät, hautajaiset. Yhä harvempi käy kirkossa jostain muusta syystä.

    Ei , vaan maailmassa on enemmän kristittyjä kuin koskaan ennen. Samoin uskontojen edustajien määrä lisääntyy. Kohta soi rukouskutsu sinunkin nurkillasi ja yhä odotat, et ihmiset kyllä tulevat "järkiinsä".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olen vähän eri mieltä eli en näe olennaisena sitä, mikä uskonnon sisältö on. Arvelisin, että uskonnot näyttäytyvät tai ainakin haluavat olla ns. hyvän puolella. Kulttuuriset intressit kuitenkin vaikuttavat myös uskontoihin, jotka välillä joustavat sinne minne halutaan. Mielikuvat uskonnoista toki vaikuttavat niiden suosioon, mutta eivät ehkä selitä uskonnottomuuden kasvua.

    Uskonnottomuuden kasvun taustalla on oman elämänhallinnan kasvu. Pohjoismaissa tämä on jo aika pitällä. Näyttää siltä, että yhteiskunta kykenee turvaamaan ihmisten normaalin arjen. Elintaso on keskimäärin hyvä. Selittämättömien asioiden määrä on vähentynyt. Uskonnoille ei ole enää niin paljon tarvetta kuin ennen. Arkipäivän uskonto on muuttunut ajallisiksi tarpeiksi ja rituaaleiksi: Kastaminen, rippikoulu, häät, hautajaiset. Yhä harvempi käy kirkossa jostain muusta syystä.

    Et taida tajuta uskonnoista mitään. Uskontoa ei tarvita niin paljon hallittaville asioille, vaan ennemmin niille joita ei voi hallita. Kun ihminen tuhoaa evo-opeillaan ja omalla ihmisviisaudellaan pikkuhiljaa itsensä, uskontojen tarve vain kasvaa. Luuletko pahvi pääseväsi ihmisten syntien seurauksia pakoon jonnekin avaruuteen. Idioottimaista.

    Etkö tajua, ettei kansanjoukkoja kiinnosta saarnasi ihmisen kaikkivoipaisuudesta. Osa vetää huntua päälle pelkästään päästäkseen pakoon länsimaisuutta. Katotaan vähän pornoa kännykästä ja illalla kaljaa kittaamaan kuppilaan omantunnon rauhoittamiseksi.

    Loput ihmiskunnasta tullaan kontrollin avulla pakottamaan kumartamaan petoa. Olet jatkuvasti riippuvaisempi verkosta etkä edes huomaa, kuinka kohta ilman sitä et voi elää.

    Viimeistään silloin sinäkin tai jälkeläisesi unohdatte puolessa millisekunnissa ateismisi ja olet valmis kumartamaan diktaattorin, pedon, tekoälyn tai minkä tahansa edessä. Siis saadaksesi elää.

    Äänestä

Maailmanpolitiikan strategisti Parag Khannan uusi kirja avaa tulevaisuuden näkymiä:

<<<Kirjan tärkein viesti on, että Aasian nousu ei ole estettävissä. Brexit, Trump, oikeistopopulismin nousu ja Kiinan talouden takkuaminen ovat yhdentekeviä pikkukiviä valtatiellä.

Khanna neuvoo lähtemään Aasian johtamaan tulevaisuuteen pystypäin, ennakkoluulottomasti, rakentavasti – ja nopeasti. Muuten aasialaiset miljardit tulevat ja valtaavat lopullisesti taantuvat viime vuosisatojen valtiaat.

Suomalaiselle lukijalle lohdullista on, että Aasialle Eurooppa on paljon Yhdysvaltoja tärkeämpi kumppani.>>>

https://www.talouselama.fi/uutiset/aasian-mahdin-kasvua-on-turha-vastustaa-todetaan-uutuuskirjassa/8fc26ab5-feb0-41eb-bcfb-8cad9ec90495

Äänestä
  • Tai sitten ei. Käytännön tasolla asia takkuaa edelleen, sanoo tämän huushollin rautatieasiantuntija. 700 kilometriä Moskovasta Kazaniin on vain noin 1/15 esimerkiksi Moskovan ja Pekingin välimatkasta.

    - Knark5

    Äänestä

Hongkongin mielenosoitukset pakottavat yritykset valitsemaan julkisesti puolensa:

<<<Kiinan erityishallintoalueella neljättä kuukautta jatkuvat Hongkongin hallinnon ja Manner-Kiinan vastaiset mielenosoitukset vaikuttavat yhä enemmän myös kansainvälisiin yrityksiin.>>>
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/apple-tulilinjalla-hongkongin-mielenosoituksissa-taipui-kiinan-tahtoon/f0cffb94-cd04-4a35-ad83-ebb53d857b88

Leo Tolstoin, Mohandas Gandhin ja Martin Luther Kingin toiminnasta nouseva väkivallaton vastarinta on saavuttanut Hong Kongissa historiallisen suuret mittasuhteet.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Väkivallaton_vastarinta

Äänestä

Mielenkiintoista nähdä kuinka Kiinan ateistihallitus lopulta reagoi Hong Kongin tilanteeseen:

<<<Kiinalainen virkamies: Länsimaat käyttävät kristinuskoa horjuttaakseen Kiinaa

Länsimaiset voimat yrittävät käyttää kristinuskoa vaikuttaakseen Kiinan yhteiskuntaan ja jopa horjuttaakseen Kiinan hallitusta.
Näin sanoi kiinalainen korkea virkamies Xu Xiaohong, joka toimii johtajana Kiinan valtion protestanttisten kirkkojen kansallisessa komiteassa.>>>

https://www.ts.fi/uutiset/maailma/4510821/Kiinalainen virkamies Lansimaat kayttavat kristinuskoa horjuttaakseen Kiinaa

Äänestä
  • Vuoden 1989 mielenosoitusten seurauksena Kiinan ateistinen puoluejohto jakautui neuvottelulinjan ja kovan linjan kannattajiin. Enemmistönä ollut pääministeri Li Pengin johtama kova linja voitti.

    Äänestä

Alkoholin+kulutus+on+laskenut+Venäjällä+43%.+Mistä+se+johtuu?<<<Russian+alcohol+consumption+decreased+by+43%+from+2003+to+2016,+a+World+Health+Organization+(WHO)+report+says.>>>https://www.bbc.com/news/world-europe-49892339

Äänestä
  • Ateismin vähenemisestä tietenkin. Neuvostoliiton romahdettua kirkko on taas noussut yhteiskunnallliseksi vaikuttajaksi ja heti alkaa sujumaan asiat paljon paremmin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ateismin vähenemisestä tietenkin. Neuvostoliiton romahdettua kirkko on taas noussut yhteiskunnallliseksi vaikuttajaksi ja heti alkaa sujumaan asiat paljon paremmin.

    Realistisempi ihminen katsoisi suoria syitä, kuten Medvedevin tekemiä reformeja ja alkoholin mainostuskieltoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Realistisempi ihminen katsoisi suoria syitä, kuten Medvedevin tekemiä reformeja ja alkoholin mainostuskieltoja.

    Pahimmat juopot ovat jo kuolleet.

    Äänestä

Lentoliikenteen vilkastuminen keskeisillä kentillä kertoo Euraasian taloudellisesta noususta:

<<<Istanbulin Uudesta lentoasemasta on tulossa maailman suurin – alkuvaiheessa sen kautta kulkee 90 miljoonaa matkustajaa, mutta lopullinen tavoite on 200 miljoonaa matkustajaa.>>>
https://yle.fi/uutiset/3-10478399

Äänestä

Uskonnottomien+määrä+on+tällä+hetkellä+koko+maailmassa+854,160,000+(kasvua+vuodessa+0,36%).+Uskonnottomien+ryhmään+kuuluvat+agnostikot+(716,124,000,+kasvua+vuosittain+0,42%),+jotka+eivät+kiellä+tai+myönnä+Jumalan+tai+jumalien+olemassaoloa+vaan+ovat+epävarmoja+sen+suhteen.+Tiukkojen+ateistien+osuus+uskonnottomien+ryhmässä+on+verrattain+pieni+(138,036,000+ihmistä,+kasvua+vuodessa+0,04%+vuodessa).https://www.areiopagi.fi/2019/03/uskonnot-eivat-ole-katoamassa/

Äänestä
  • Koko tämä huima kasvu tapahtunee kristinuskon kustannuksella?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koko tämä huima kasvu tapahtunee kristinuskon kustannuksella?

    Ah joo nuo olivatkin absoluuttisen määrien kasvuprosentteja, minä tietenkin ajattelin niiden olevan suhteellisten määrien muutoksia.

    Linkin takaa löytyy karmea totuus...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Koko tämä huima kasvu tapahtunee kristinuskon kustannuksella?

    Tuon+saman+lähteen+mukaan+–+kristittyjä+on+2,528,295,000+(kasvua+vuodessa+1,27%)

    Äänestä

Kiinalaisten suuri oppi-isä Mao Zedong ajatteli hänen elämänkertansa kirjoittajien mukaan tähän tapaan:

<<<Maon mielestä ihmisen on toimittava puhtaan omaa etua tavoittelevan laskelmoinnin pohjalta eikä missään tapauksessa ajateltava ulkoisten eettisten sääntöjen noudattamista tai niin kutsuttua vastuuntuntoa. Tällainen täydelliseen itsekeskeisyyteen perustuva moraali on Maon mukaan ominaista suurille sankareille.>>>

(Chang & Halliday2006)

Käytännön seuraukset olivat tällaisia:

<<<Kun myöhemmin Maon hallituskaudella kymmeniä miljoonia kiinalaisia näännytettiin nälkään, hän sanoi hallintonsa sisäpiiriläisille, ettei ihmisten kuolemalla ollut merkitystä ja jopa että kuolemaa oli syytä juhlia. Mao varjeli omaa turvallisuuttaan ja terveyttään tarkasti, mutta suhtautui huolettomasti muiden kuolemaan.>>>

(Chang&Halliday 2006)

Äänestä
  • Kokeile Maailman Menoa tai politiikkapalstoja. Ilmeisesti postasit ilman että tarkistit mille palstalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokeile Maailman Menoa tai politiikkapalstoja. Ilmeisesti postasit ilman että tarkistit mille palstalle.

    Mao Zedong oli ateisti joten palsta on ihan oikea.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mao Zedong oli ateisti joten palsta on ihan oikea.

    lisään edelliseeni: 19:30

    Uskonnot ja uskomukset - palsta siis, täällähän on Punaiseen Jeesukseen uskovia sotahulluja kristittyjä myös...

    Äänestä

Tietoisuuden kasvaessa maapallolla vähenee sekä uskonnot, että ateismi, koska totuus muuttuu järjen tasolta kokemukseksi ja värähtelyn kohotessa henkinen ulottuvuus maadoittuu fyysiselle tasolle, joka luultavasti poistaa edellä mainittujen tarvetta, kun uusi todellisuus on niin näkyvä, ettei ole tarvetta arvailla tai kiistellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tässä ketjussa arvioidaan ateismin tulevaisuuden näkymiä. Mistä maailmankolkasta löytyy vaikutusvaltaisimmat ateistit ja missä maallistuminen etenee nopeimmin? Alla taloudellisesti merkittävimpien alueiden väestömääriä analyysien pohjaksi:

Aasian väkiluku: 3 879 000 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Aasia

Euroopan väkiluku: 742 452 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Eurooppa

Pohjois-Amerikan väkiluku: 530 000 000
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Amerikka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu