Oletko mies tai nainen?

Jos olet, niin kuulut luultavasti enemmistöön.

Koska meidän on kuitenkin huomioitava myös vähemmistöt, meidän on uudistettava henkilötunnuksemme. *konservatiivinkyyneliä*

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/rinteen-hallitus-uudistaa-henkilotunnuksia-sukupuolisidonnaisuudesta-luovutaan/cf1c6abd-0ea6-42a5-b0ee-0119fd75bf0f

Arvatkaapa paljonko tuokin tulee maksamaan? Ihan helvetisti tullaan tekemään työtunteja asian eteen, joka ei helpota tai paranna valtavan enemmistön elämää millään tavalla.

Kumoan jo ennalta jutussa esitetyn väitteen "Henkilötunnuksen muodosta johtuen mahdollisia tunnuksia on rajallinen määrä, mikä voisi tulevaisuudessa aiheuttaa ongelmia niiden riittävyydelle."

Ei aiheuta. Yhtenä päivänä syntyneitä suomalaisia ei ole koskaan lähellekään viittäsataa, minkä nykyinen tapa sallii. Vain passinsa hukanneita samana vuonna syntyneitä tulijoita voi olla, mutta ei heidän kaikkien tarvitse olla syntynyt tammikuun 1. päivänä.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitten esitän ongelmaan vielä ratkaisun, josta Rinteen hallitus voisi maksaa minule vaikka muodollisen miljoonan euron konsultointipalkkion.

      Tehdään sopimus, että hetun toiseksi viimeisin merkki ei määritä sukupuolta eikä ole koskaan määrittänytkään. Se on vain sattumaa, että parittomilla numeroilla on ehkä keskimäärin vähän möreämpi ääni kuin parillisilla. Ongelma ratkaistu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      139
      7978
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      42
      4519
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      44
      4096
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      421
      2128
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      79
      1844
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1508
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      200
      1333
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1187
    10. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1178
    Aihe