moi.. haluaisin teiltä muilta tietoa olenko läski olen noin 175 ja painan 72 kiloa.. olen 16 vuotias... millä tavalla voisin aloittaa liikunnan kun olen ns.sohvaperuna..??
läskeydestä
Nimetön
4524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos olet lihaksikas kundi, olet aika köykäinen... jos taas sinulla ei ole lihaksia (sohvaperuna) olet läski. Mene peilin eteen, näkyykö sixpack? Ei varmasti näy.
175 senttinen lihaksikas kundi voi hyvin painaa 85 kiloa, mutta kundi, jolla ei ole lihaksia olisi varmaan normaalipainossa jossain 62:n tietämissä.
Olenko blondi vai jäikö sulla mainitsematta sukupuolesi? pituus/paino ei sulla ole yhtään paha. kunhan et anna kovin tuosta nousta enää, sanotaan näin.
Oot siis 16.. itse olin 16-kesäisenä laihuliini 55-kiloinen poikanen, pituutta 165. nykyään tuo pituus on toki samaa tasoa, mutta paino-osasto on noussut ainakin 15 kiloa. osa tuosta on läskiä, osa lihaksia. :D
Tuo painoon liittyvä kysmys on nii pirun yksilöllistä, ettei näin voi tuomita, oletko sopiva, lihava vai millainen. Helpoiten tämä onnistuisi, jos jossakin näkisi, millainen olet. itse en ole vielä ainakaan kovin lihava, mutta kuitenkin olen pyöristynyt viime vuosina.
Laihtuminen puolestaan on täysin omasta asenteesta kiinni. Jos asia sinua häiritsee, kannattaa toki miettiä, miten tuota ongelmaa lähestyis. eli: mieti asioita, jotka lihottaa. mieti asioita, miten onnistuis estämään tämän lihomisen jatkuvuutta. ite ainakin oon vähentänyt herkkujen syömistä ja lisännyt liikuntaa, vähän kerrallaan.
kannattaa olla kärsivällinen, sekin on tärkeätä tässä asiassa. asiat ei tapahtu aivan kättä kääntäessä.
heippa 16 v. laskin huvikseni sinun painoindeksin ja sain tulokseksi 23,5 mikä on ihan normaali ja hyvä tulos. eli et ole läski etkä lihava. varmana.
otapa vaikka ja aloita liikunta kävelylenkkeilyllä se on helpoin ja halvin tapa kohottaa peruskuntoa. osta mukavat jalkineet ja vaattetus siihen hommaan niin jopas on kivaa.eka lenkille lähtö on aina työlästä mutta kun olet käynnyt muutaman kerran peräkkäin niin siihen tulee "himo". paras fiilis on se kun on tehnyt lenkin ja tulee kotiin niin voi sitten rauhassa sohvapottuila illan hyvällä omallatunnolla ja kunnolla.
turhamaista miettiä tuollaisia. riittää kun katsoo peiliin ja näkee siellä onnellisen ihmisen. jos ottaa syvämmestä edes vilkaista, on aihetta jo puuttua asiaan.