Onpahan kaunis!
https://www.youtube.com/watch?v=Ndt-hORCHRM
Uusi Isuzu 2020!
4
892
Vastaukset
- Anonyymi
Kirjoitat kauneudesta,ihan käypä autohan se on,ok.
Ohi aiheesi purnaan,en sinulle vaan yleisesti autoista että mikä 2020 luvun auto Pickup toimii 35v päästä? Nyt on 25v pickuppeja ja toimivat vähäisessä tarpeessa hyvin. Ei tarpeetonta elektroniikkaa vaan yksinkertaista tekniikkaa.
Voihan tietysti ostella 6v välein uuden no joo harvemmalla ja harvemmalla on semmoiseen varaa ja joskus ei edes halua laittaa autoihin rahaa. Sapettaa.l- Anonyymi
Kyllä niitä 80-luvun hiluxejakin saa jo ropeloida, harvempi niistä tehtaan jäljiltä on kunnossa pysynyt tähän päivän.
Ihan samalla tavalla uudempinekin autojen kanssa menetellään, tosin ei ehkä ole niin paljoa rasvanippoja vaan vaihdetaan osakokonaisuus ja mekaaniset syöttöpumput on vaihtunut yhteispaineeseen.
Nykyisin vaaditaan enemmän autokohtaisia ohjelmointityökaluja ja ammattikoulutetut asentajat vaihtelee sitten osakokonaisuuksia kerrallaan, kunnes vika löytyy. Ei se kummoista hommaa ole, mutta ihan perus muurari tai kirvesmies ei siihen enää omilla työkaluillaan kylmiltään suoralta kädeltä pysty.
Kuluttajan asenteet on muuttunut, umpihaalariin pukeutuneen kaivinkonemiehen polttoöljylle haisevasta hiluxista on tullut paremman väen salonkikelpoinen edustusauto, joka on syytä päivittää imagosyistä vähintään parin vuoden välein.
Myös autoteollisuuden linjastojen automaattinen kokoonpano on tehnyt uuden auton tekemisestä sen verran halvempaa, ettei vanhan romun elvyttäminen kaupallisena palveluna ole kannattavaa. Jäljelle on jäänyt vain marginaaliryhmä autoharrastajia, jotka tekevät rakkaudesta lajiin jopa takuunalaiset korjaukset itse.
btw, jos joku meinaa vielä uutta d-maxia vuosikaudet itsellään pitää, niin kannattaa laittaa siihen Aisinin napalukot peitelevyjen tilalle. Alkuperäinen kyhäelmä on todella kyseenalainen polttoainetta ja tasauspyörästön liukulaakereita kuluttava ratkaisu, jossa vain toinen vetoakseli kytketään irti tasauspyörästöstä.
nm. Täyttä kuormaa 3500kg - Anonyymi
Ne muuttuu kokonaan sähköisiksi kymmenen vuoden päästä.
Jos se sähkö pickuppi tehdään hyvin, niin luotettavuus paranee ja ylläpitokulut laskee. Sähkömoottori ja voimansiirto on niin yksinkertainen, että siinä ei juuri huollettavaa ole.
Elektroniikka nykyautossakin lähinnä kertoo ongelmista. Harvoin se elektroniikka itse on ongelman syy, lisäksi harvoin se estää ajamista kokonaan.
- Anonyymi
Kauneudesta en tiedä, lava-auto kun on tavarankuljetusväline.
Sähköisyys ei ole hyvä asia silla kaikki elektroniikka rakennetaan nyt ja vastaisuudessa hallitun ikääntymisen mukaisesti.
Kun tunnit on täys ei osia yleensä enää saa edes tarvikkeena. valmistus sykli on niin nopea että varaosia ei enää edes saa.
Fakta homma, jos korjauskustannukset ovat yli 30% asiakas vaihtaa uuteen.
Itse olen vanhan koulun kasvatti ja pyrin korjaamaan rikkoontuneen laitteen jos se vain onnistuu. Elektroniikan tapauksessa ei onnistu kuin vaihtamalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463192Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232718- 432548
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871495- 391330
- 821199