Uusi Isuzu 2020!

Anonyymi

4

889

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitat kauneudesta,ihan käypä autohan se on,ok.
      Ohi aiheesi purnaan,en sinulle vaan yleisesti autoista että mikä 2020 luvun auto Pickup toimii 35v päästä? Nyt on 25v pickuppeja ja toimivat vähäisessä tarpeessa hyvin. Ei tarpeetonta elektroniikkaa vaan yksinkertaista tekniikkaa.
      Voihan tietysti ostella 6v välein uuden no joo harvemmalla ja harvemmalla on semmoiseen varaa ja joskus ei edes halua laittaa autoihin rahaa. Sapettaa.l

      • Anonyymi

        Kyllä niitä 80-luvun hiluxejakin saa jo ropeloida, harvempi niistä tehtaan jäljiltä on kunnossa pysynyt tähän päivän.

        Ihan samalla tavalla uudempinekin autojen kanssa menetellään, tosin ei ehkä ole niin paljoa rasvanippoja vaan vaihdetaan osakokonaisuus ja mekaaniset syöttöpumput on vaihtunut yhteispaineeseen.

        Nykyisin vaaditaan enemmän autokohtaisia ohjelmointityökaluja ja ammattikoulutetut asentajat vaihtelee sitten osakokonaisuuksia kerrallaan, kunnes vika löytyy. Ei se kummoista hommaa ole, mutta ihan perus muurari tai kirvesmies ei siihen enää omilla työkaluillaan kylmiltään suoralta kädeltä pysty.

        Kuluttajan asenteet on muuttunut, umpihaalariin pukeutuneen kaivinkonemiehen polttoöljylle haisevasta hiluxista on tullut paremman väen salonkikelpoinen edustusauto, joka on syytä päivittää imagosyistä vähintään parin vuoden välein.

        Myös autoteollisuuden linjastojen automaattinen kokoonpano on tehnyt uuden auton tekemisestä sen verran halvempaa, ettei vanhan romun elvyttäminen kaupallisena palveluna ole kannattavaa. Jäljelle on jäänyt vain marginaaliryhmä autoharrastajia, jotka tekevät rakkaudesta lajiin jopa takuunalaiset korjaukset itse.

        btw, jos joku meinaa vielä uutta d-maxia vuosikaudet itsellään pitää, niin kannattaa laittaa siihen Aisinin napalukot peitelevyjen tilalle. Alkuperäinen kyhäelmä on todella kyseenalainen polttoainetta ja tasauspyörästön liukulaakereita kuluttava ratkaisu, jossa vain toinen vetoakseli kytketään irti tasauspyörästöstä.

        nm. Täyttä kuormaa 3500kg


      • Anonyymi

        Ne muuttuu kokonaan sähköisiksi kymmenen vuoden päästä.

        Jos se sähkö pickuppi tehdään hyvin, niin luotettavuus paranee ja ylläpitokulut laskee. Sähkömoottori ja voimansiirto on niin yksinkertainen, että siinä ei juuri huollettavaa ole.

        Elektroniikka nykyautossakin lähinnä kertoo ongelmista. Harvoin se elektroniikka itse on ongelman syy, lisäksi harvoin se estää ajamista kokonaan.


    • Anonyymi

      Kauneudesta en tiedä, lava-auto kun on tavarankuljetusväline.
      Sähköisyys ei ole hyvä asia silla kaikki elektroniikka rakennetaan nyt ja vastaisuudessa hallitun ikääntymisen mukaisesti.
      Kun tunnit on täys ei osia yleensä enää saa edes tarvikkeena. valmistus sykli on niin nopea että varaosia ei enää edes saa.
      Fakta homma, jos korjauskustannukset ovat yli 30% asiakas vaihtaa uuteen.
      Itse olen vanhan koulun kasvatti ja pyrin korjaamaan rikkoontuneen laitteen jos se vain onnistuu. Elektroniikan tapauksessa ei onnistu kuin vaihtamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      201
      7048
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2086
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1718
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1410
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1278
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1165
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1094
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1036
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      257
      985
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      979
    Aihe