Mielenkiintoista on TE-keskuksen toiminta

Mielenkiintoista. TE-toimisto laittoi työnhakukurssille, jossa sanottiin että ei kannata mennä projekteihin, joissa ei saa tesin mukaista palkkaa. Sitten TE-toimisto käski hakea palkattomaan koulutukseen.
352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tes palkka on 9 euroa päivässä työkkärin mielestä ja työttömän ei kannata muuta kun mennä jos työkkäri käskee.

Äänestä
  • Minkä ammattialan TES:n mukaan 9 €/pv on minimipalkka? Sen sijaan olen kuullut 9 €/h:n mukaisista TES:n palkoista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minkä ammattialan TES:n mukaan 9 €/pv on minimipalkka? Sen sijaan olen kuullut 9 €/h:n mukaisista TES:n palkoista.

    Onhan niitä 9 € / tunti Tessin mukaisia olemassa. Kannattaa kaksi tai kolme kertaa miettiä mille alalle kouluttautuu. Ikälisillä ei ole käytönnössä mitään merkitystä. Alkupalkka on se mikä elintasoa määrittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mielenkiintoista. TE-toimisto laittoi työnhakukurssille, jossa sanottiin että ei kannata mennä projekteihin, joissa ei saa tesin mukaista palkkaa. Sitten TE-toimisto käski hakea palkattomaan koulutukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu