Rikki revitty

Anonyymi

Minulla myös sama vanha tarina...miehellä uusi suhde. Takana 13 yhteistä vuotta ja 2 lasta. Miehellä menohalut kesän jälkeen lisääntyneet, ei viihdy kotona. Minä hoidan lapset ja kodin. Väsyneenä kiukuttelen miehelle, jospa auttaisi minua tekemättömissä töissä. Mies ärsyyntyy kiukuttelusta, tuhisee ja on omissa oloissaan...
Tätä rallia on jatkunut ja viimein pariviikkoa sitten räjähdin. Vaadin selitystä, mikä on kun kotona ei viihdy eikä auta minua. Vastaus: en tiedä, tarvitsen omaa aikaa. Iltojen saatossa on aikaa pohtia asioita monelta kantilta... sain selville, ettei mieheni rakasta minua enää. Olen todella tärkeä ja välittää minusta. Mutta rakkaus puuttuu.
Itkenyt olen usein, lapsetkin ovat sen nähneet... Olen epäillyt toista suhdetta jo kauan, kysynytkin mieheltä suoraan. Kieltänyt kaiken. Eilen sain kuulla suhteen olevan totta. Mutta ihan vaan kaveripohjalla... niin varmaan! Tieto minulle oli kuin olisi betonia viskannut naamaan. Erota hän ei halua ja minä vielä niin rakastan tätä kusipäätä...
Toivottavasti joskus helpottaa, mutta rakastu en ikinä. Rakkaus sattuu ihan liikaa.

5

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt itsellä rikki revitty olo myös.
      Hiipuneen ja näivettyneen 16- vuotisen suhteen loppumetreillä innostuin työnpaikalla ihanaan kauniiseen vapaaseen naiseen ja kesä meni kun napojamme tutkisteltiin ja rakastettiin kuin teinit siis viisikymppiset ihmiset,mutta salaa, kun omasuhde kaivautui syvään rotkoon kuolinkamppailuun ja syvemmälle puhumattomuuteen ja hiljaisuuteen, tapoihin ja tavallisuuteen tylsyyteen ja rakkauden loppumiseen ja varsinkin kun kerrankin kuuli olevansa tärkeä ja rakas ja paras niin pianko sitten erosimme mutta niin muuttui salasuhteenikin samantien kun perjanataina olin vielä paraspeppu niin lauantaina ei mitään, että irti revitty on minunkin petturin sydän ja sen kai sitten ansaitsinkin,..

    • Anonyymi

      Ymmärrän sen että pitkästä suhteesta on vaikea lähteä pois vaikka rakaus olisikin ollut loppu jo ajat sitten, mutta sen verran minun mielestä pitäisi toista kunnioittaa että sanoisi asiat suoraan eikä harrastettaisi mitään salasuhteita

    • Anonyymi

      Mieheni oli etäinen ja väsynyt kesästä asti. Hemmottelin häntä ja säälin, kun miehellä työstressiä. Hän ei avautunut sen enempää, nenä kiinni kännykässä koko ajan ja usein "nukahti" sohvalle, minä yksin nukuin makkarissa. Lopulta selvisi ihan muuta kautta, että oli jo pitkään ollut rinnakkaissuhde. Mies haluaa jatkaa minun kanssa ja vannoo rakkauttaan, toisen naisen jätti ja esti kaikki kanavat, joilla voisi enää ottaa yhteyttä. Minä en tiedä mitä teen. Olen väsynyt, rikki, turta, vihainen, toivoton, raivoissani ja kaikkea mahdollista. Saas nähdä mitä tästä tulee.

    • Anonyymi

      Minä tulin 25-vuoden avoliitosta poistetuksi yhdellä lauseella. Mies kokosi tavaransa yks kaunis päivä ja ilmoitti että mua ei enää hänelle ole olemassa ja piste, turha soitella perään kun hän aikoo nyt elää täyttä elämää eikä kitua kuivahtaneen kurpan kanssa. Nuorin lapsi asui tuolloin vielä kotona kun on alaikäinen. Hänen pankkitilinsä mies ehti tyhjentää ja sitten kävikin ilmi, että oli kopaissut myös yhteisissä säästöissä.

      Muutti itseään 17 vuotta nuoremman ja tottakai myös kauniimman ja timmimmän naisen kanssa asumaan. Varsinaisia vaikeuksia meillä ei ollut, suurimmat ongelmat seksielämän alueella, kun miestä ei kiinnostanut mutta selvisi sekin sitten miksei. Olin kyllä pyytänyt miestä käymään lääkärissä ja että juteltaisiin asiasta, mutta mies piti suurimpana syyllisenä tilanteeseen mun ulkonäköä ja sitä että alan vanheta ja rupsahtaa.

      Lähtönsä jälkeen ei ole ollut minkäänlaisessa yhteydessä. Koitin entiseltä anopilta kysellä tilannetta, mutta anoppi nauroi päin naamaa ja ilmoitti että meidän xxx ottaa sen naisen jonka haluaa ja muut ottaa mitä saa ja minkäs sille voi jos rakastuu toiseen. Sitten ex-anopilta lipsahti että mies on pyörinyt toisen kanssa jo useita vuosia, tuleva vaimo oli jo anopillekin esitelty. Rupesin asiaa selvittämään niin suurin järkytys oli, että vanhin lapsista tiesi oli jopa täysin hyväksynyt isänsä menettelyn. Oli käynytkin useaan kertaan isänsä ja tämän toisen naisen luona heidän yhteisessä talossaan. Se oli asia josta menin lopullisesti rikki.

      Koko karmea tarina levisi paloina silmilleni ja romahdutti oikeastaan koko elämän. Tuosta on nyt aikaa viisi vuotta ja olen edelleen ihan rikki. Perusluottamus kaikkeen on mennyt. Lasten kanssa välit olemattomat kun en ole pystynyt heitä tukemaan. Olin pitkään sairauslomalla mut nyt olen toipunut jonkinlaiseen työkuntoon, kun on ollut pakko. Kesti melkein vuoden ennenkuin sain asiat sille mallille että pystyin viemään tutkintaan eksän taloudellisset väärinkäytökset ja osa niistä etenikin esitutkintaan, mutta osa ei ja se oli ihan omaa tyhmyyttä.

      Isoin pettymys onkin juuri itseeni kun ajattelen kuinka tyhmä pitää ihmisen olla, ettei huomaa tuollaista? Jälkeenpäin moni tuttava on sanonut että tiesi mutta ei kehdannut puuttua eikä sanoa. Lähes kaikki kaverit kaikkosivat saman tien.

    • Anonyymi

      Jos ei onnistu heippa ,avioero juhala tölli lappu pöydälle haluan eron,ei huvita enää,rikki paperi reunat ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6313
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      97
      1894
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1497
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1049
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe