onko suomi menossa siihen että isoimmissa paikkakunnissa ei saisi ajella diesel käyttöisillä ajoneuvoilla kuten tanska ja saksa yms maat kaavailleet?
miten käy esim ajelut sinne ja takas vai pitääk ostaa bensiini/ tai hybrid että voi käydä kylässä ja töissä?
entäs kalliin dieselin arvo? romahtaa siinä silmänräpäyksessä koska siitä tulee"persona non grata"
isompien paikkakuntien diesel kielto 2025????
10
342
Vastaukset
- Anonyymi
kyllä todennäköisesti koska :
https://yle.fi/uutiset/3-10613293
kaavailu menossa tuohon suuntaan ja nyt kannattaa miettiä mitä autoja ostaa. voi olla huono sijoitus- Anonyymi
Uusi mahdollisuus pelastaa maailma.
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Rahtilaivan-päästöt-vastaavat-50-miljoonaa-autoa/484387
No mediasirkus pitää huolen HyväVeliverkoston saastuttajista - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uusi mahdollisuus pelastaa maailma.
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Rahtilaivan-päästöt-vastaavat-50-miljoonaa-autoa/484387
No mediasirkus pitää huolen HyväVeliverkoston saastuttajistaAlykäs ihminen osaa laskea 50 miljoonan auton kulutuksen ja siirtää tuon lukeman laivan kulutukseksi. Minkähän kokoinen polttoainetankki siinä olisi ja riittäisikö minkään maan säiliöautot satamissa niitä täyttämään.
Ajattele tuo laiva Helsingin satamaan ja siihen tankataan 50 miljoonan auton polttoainemäärä. Tässä maassa on vain muutama miljoona autoa. Herranen aika, tuon laivan tankkaus vastaa kerralla noin 15 kertaa Suomen kaikkien autojen tankkausta.
Ovatko muutkin ajatuksesi samalla tasolla?
- Anonyymi
dieselin range ulottuu enää pikkukylien välille, hybrid menee koko suomessa.
4 litraa satasella hybridin kulutus ja alle 100 euroo vuosi, ennen oli dieseli joka hörppäs 7 litraa ja 700 euroa verot. siitä voi laskee.... - Anonyymi
Ei ole Suomikaan, kuten tuossa linkissäkin todetaan. Kuten ei missään muuallakaan. Joskus 2030-luvulla on vaadittu uusien bensa- ja dieselautojen myyntikieltoa. Saas nähdä kuinka sen käy.
Mitään erityisesti dieselautoille tukevia kieltoja ei ole tiedossa eikä suunniteltu. Jotain rajoituksia vanhoille autoille ( yleensä kymmenen vuotta vanhoille tai vanhemmilke) kylläkin, mutta nekin sekä bensa-autoille että dieselautoille.
Se lienee kuitenkin varmaa, että jossain vaiheessa fossiilisiin polttoaineisiin perustuva autoliikenne poistuu. Silloin ei taida enää monikaan täälläkin nyt kirjoittava siitä suuresti murhetta kantaa. Osa jo toisessa ulottuvuudessa ja osa kulkee inva-autoilla, jolloin polttoaine on muiden murheita tai ei kulje laisinkaan. - Anonyymi
Diesel henkilöautot kielletään kyllä jo ennen 2025 eli ei saa uusia enään tuoda eikä käytettyjäkään rekisteröidä eli ulkomailtakaan ei saa enään ostettua vaan nämä mitkä silloin on ajetaan loppuun.2035 on silloin ajossa dieselhenkilöautoja enään 20% nykyisestä.Raskasliikenne kulkee vielä 2050 dieselillä ellei tule jotain uutta sillä sähkö ei ole se jolla ne voisi pelata samoin työkoneet ei ikinä voi toimia sähköllä.
- Anonyymi
Miksi dieselautot muka kiellettäisiin jo 2025. Mistä kummasta moisen älyttömyyden olet keksinyt?
Polttomoottoriautot, jotka käyvät minerasliöljypohjaisilla polttoaineilla saatetaan kieltään joskus 2030-2040-luvuilla, mutta se koskee tietysti kaikkia niitä. Porkkanan käyttö ei koskaan ole Suomessa ollut käytösdä, kun autoista on kyse, joten tuskin vastaisuudessakaan.
Jos jotain priorisointia tulee siitä mistä kiellot aloitetaan, niin eiköhän silloin päästöt ole priorisointikriteeri, jolloin nimenomaan bensa-autot ovat pahasti liipasimella.
Mikä muu kriteeri voisikaan tulla kyseeseen, ei helpsti nyt tule mieleen. - Anonyymi
Koeta toivoa pitää yllä, mitään perustetta sillle ei ole.
- Anonyymi
Ei kielletä. Dieselit on puhtaampia kuin bensat ja My-kortti on vielä käyttämättä. Nyt on hyvä aika ostaa dieseleitä kun tyhmä kansa komppaa soijapoikia ja hybridimiehiä.
- Anonyymi
niin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww751200EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41117- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636