Vaimo rakasti viinaa enemmän kuin perhettämme, löysi itselleen uuden miehen, jota tämä ei haitannut ja jätti minut ja lapset. Vaikka kuvio oli ruma ja aikoinaan sattui, ja vaikka talouteni on hutera ja yksinhuoltajan vapaa-aika vähissä, kaikki on nyt niin paljon paremmin. Ei piilopulloja, ei jatkuvaa valehtelemista, ei masentuneen juopon yrityksiä syyllistää tilastaan kaikkia muita paitsi itseään.
Ajattelen yhä ex-vaimoani (tietysti, meillä on lapsia, jotka tapaavat häntä joskus), mutta sekoituksella sääliä ja halveksuntaa, ja joskus ropauksella katkeruutta liitoksissaan pari vuotta natisseen suhteen turhaksi osoittautuneesta tukemisesta. Kaipuuta en tunne. Tulkoon onnelliseksi tiellään, mitä kauempana minusta sen parempi.
Minut sai kirjoittamaan eilen tuntemani terävä onnellisuuden hetki: kuuntelin musiikkia ja äkkiä tajusin, että avioliiton aikana kuuntelin musiikkia paljon vähemmän kuin ennen ja jälkeen. (Minun musiikkini oli aina "täyttä paskaa.") Vasta jälkeenpäin tajusin, kuinka sairaaksi suhde oli vähitellen valunut ja kuinka olin vääntänyt itseni solmuun sairaan ihmisen oikkujen ympärille.
Elämä usein voittaa. Kaikkea hyvää teille, jotka tappelette erotilanteen parissa.
Vuosi eron jälkeen
7
218
Vastaukset
- Anonyymi
Näin se on. Elämä jatkuu ja hyvä niin. Valoisin ja avoimin mielin eteenpäin.
- Anonyymi
Asiallisin ja totuudenmukaisin kirjoitus mitä olen tällä foorumilla lukenut. Kiitos siitä ja hyvää jatkoa elämääsi !
Hienoa kuulla. Omassa tarinassani on vähän samankaltaisuuksia.
Vaimoni jolla on voimakkaita narsistisia piirteitä jätti minut toisen miehen takia.
Vaimolle kehittyi tuossa suhteessa kaksisuuntainen mielialahäiriö ja alkoholiongelma ja heillä kävi poliisit ja lastensuojelu.
Lapset alkoivat olla minun luonani yhä enemmän. Minulla oli onni, että en ollut totaalisesti yksinhuoltaja, joten pääsin varsinkin heti eron jälkeen "tuulettumaan" ja tulojeni vuoksi en joudu ihan kädestä suuhun elämään, vaikkei samanlaista elintasoa olekaan tarjota kuin lasten äiti pystyy.
Itse järkeilin, että minun luonani voi olla vähän tylsää, mutta ainakin vakaata ja turvallista. Olin jopa ylpeä, että pystyin perustamaan kauniin ja mukavan kodin ja sain arjen pyörimään mukavasti.
Kuten sinäkin, musiikki astui (takaisin) elämääni voimakkaasti ja hukutin pahan olon urheilulla. Huomasin minäkin näin välimatkan päästä kuinka sairas suhteemme oli ollut sisältäen mm. henkistä ja fyysistä väkivaltaa minua kohtaan.
Kaiken kruunasi, että huomasin olevani todella suosittu sinkkumarkkinoilla. Tarkoitukseni oli olla ainakin 5 vuotta sinkkuna, mutta kahden vuoden jälkeen luovutin ja rupesin seurustelemaan naisen kanssa.
tsemppiä siis!- Anonyymi
Alkoholistin kanssa eläminen on itsenstä kiduttamista. Alkoholistilla on vain yksi tärkeä asia, viina. Perhe tai ihmissuhteet eivät merkkaa mitään. ALkoholismi on riippuvuutta, ei sairautta, ja vain alkoholisti itse voi päättää, haluaako riippuvuudestaan pois.
- Anonyymi
Minä puolestani erosin ja muutin lasten kanssa muualle. Ex-miehellä, lasten isällä oli kaikenlaisia ongelmia, joista alko ei ollut ollenkaan suurimpia. Muutoin samanlaisia kokemuksia. Löytyi elämästä ilon aiheita, ja minä sekä lapset viihdyimme pitkästä aikaa kotona, rauhassa.
- Anonyymi
Voi olla että hän oppi viinaan, jos oli pahoja juttuja edellisissä suhteissa.
- Anonyymi
Jos olisit nainen, niin sinulle sanottaisiin: "Oma vikasi. Mitäs otit jännämiehen. Olisit ottanut kiltin ja kunnollisen."
Onneksi et ole nainen. Hienoa, että olet löytänyt elämällesi paremman suunnan. Elämä alkoholistin kanssa on yhtä helvettiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki732813Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752348Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752198Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä32095Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51524Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831227
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81090- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191034