Heippa,
Olen tehnyt nyt neljä kuukautta kahta työtä päällekkäin. Toinen on suomalaisen työnantajan leivissä ja toinen työ on sellainen, että saan tehdystä työstä korvauksen Yhdysvalloista(teen Suomesta käsin etänä työtä kyseiselle yritykselle). Olen jo ennakkoon kompensoinut tuota ulkomaan tuloa maksamalla reilusti isompaa veroprosenttia tämän Suomalaisen työnantajan kautta. Ongelma koskeekin tuota miten saan nuo ulkomaan tulot mukaan verotukseen. Kyseisessä yrityksessä kaikki työntekijät toimivat nimellä independent contractors eli Freelancer taitaa olla oikea termi tuolle. Työ on kuitenkin sellaista ettei missään nimessä saa esimerkiksi käyttää apua työn teossa, laatukriteerit ovat tiukat enkä esimerkiksi saa tehdä töitä suomen rajojen ulkopuolella . Lisäksi työkorvaus on kyseisen firman sanelema. Tuleeko tässä nyt ongelmia TYEL ja YEL kanssa? Maksan siis toisesta työstä TYEL:it ja verot Suomeen, nyt haluaisin saada mukaan myös tämän ulkomailta tulevan tulon ennen kuin käsillä on kunnon veropaukku. Tämä ulkomaan yrityshän ei minusta siis mitään kuluja maksa tuon työkorvauksen lisäksi. Osaisiko joku antaa vaikka hieman vinkkiä kuinka tässä kannattaa toimia vai käännynkö suosiolla verottajan puoleen?
Verotus tuloista
Anonyymi
0
135
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh784189Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli893431Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1183241Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.803184- 1013062
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412704Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2682659Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832502Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182474Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.942399