Lidlit saisi heivata helkuttiin Suomesta

Ainakin niitä on liikaa ja niiden määrä saisi puolittua, koska se EU-monopolikauppana tuhoaa oman maamme tuotantoa !

Se olisi suomalaisen elintarviketeollisuuden pelastus, jos noiden määrä vähenisi.

Lidleissä työskentelevät työllistyisivät sitten kotimaisten ketjujen piiriin-luonnollisesti.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

ja kyllä minä taas pienen mieleni pahoitin....

Äänestä

Ensinnäkin Lidlillä ei mitään tekemistä EUn kanssa. Toiseksi Lidl EI ole monopoli, ymmärrätkö edes sanan merkityksen. Kolmanneksi miten se, että suomen elintarviketeollisuudelta ja tuottajilta miljoonilla vuosittain ostava kauppaketju kiellettäisiin tai lopetettaisiin auttaisi suomalaista elintarviketeollisuutta ja tuottajia. Maksanee paremman hinnankin tuottajille kuin suomalaiset kilpailijansa.

Äänestä

Ilman Lidliä Prisman hinnat olisivat paljon korkeammat.
Keravan Lidl onneksi muuttaa lähemmäksi keskustaa.

Äänestä
  • ilman lidliä k- ja s- kartelli repisi ainaskin 2-kertaiset hinnat tyhmältä EU-köyhäkansaltamme joka eitunnu paljon mistäänmitään tajuavan muuta kuin rahansa kantaa joka laskuun ja lähettelee verorahansa herrojen eliitin tuhalttavaksi- samalla kun pakkolakeja syydetään koko ajan lisää milloin mihinkin- esim ilmastosatujen perusteella?

    Faktahan on että EU on ollut jo vuosia oikeistolaisen uusliberalistiglobalistieliitin hallussa, jonka agenda on poistaa "sosialismi" eli purkaa EU-kansallisvaltioiden kansallinen omistus mm. kansalliset luonnonvarat, kansallinen infra, luonnolliset monopolit ja peruspalvelut. Epädemokraattisesti valitussa EU-johdossa on paljon entisiä sijoituspankkiireja, jotka ajavat finanssisektorin uusliberalismia. Samalla viedään kansallisvaltioiden köyhdyttämisen ja velkaannuttamisen lisäksi kansanvalta. (ja tiedotus on valjastettu tämän eliitin aivopesukoneistoksi esim ilmasto-mainostus)
    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16099273/esko-seppanen-eu-on-kapitalistiyritysjarjesto-jossa-ihmiset-palvelee-yrityksia

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/10720197/100-miljardia-vedetty-hihasta-sanoo-seppanen

    Äänestä

En koskaan osta Lidlistä, sillä voittovarat menevän Saksan talouselämälle ja Suomi jää niistä ilman. Mieluummin ostan suomalaisesta yrityksestä, joka hyödyttää Suomen talouselämää. Lidl haluaa ensin myydä vaikka tappiolla, jotta saa tietyn asiakaskunnan. Kun se on saatu se nostaa heti hintoja. Koska se on iso konserni, saa ensin konserniavustusta konsernin keskushallinnosta.

Äänestä
  • Kyllä se hyödyttää myös suomalaista kuluttajaa, että saa päivittäistavaransa halvemmalla ja säästää rahaa. Voi sitten ostella säästyneillä rahoilla jotain muuta tarpeellista.

    Äänestä

  • Ei Lidl tee tappiollaista kauppaa missään Euroopan maassa.

    Äänestä

  • Lidl on hyvä ja halpa kauppa, jossa köyhemmilläkin suomalaisilla on varaa asioida.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lidl on hyvä ja halpa kauppa, jossa köyhemmilläkin suomalaisilla on varaa asioida.

    Heh..sama hinta kuin muual ja joskus vähä kalliimpikin.

    Äänestä

  • Suomalaisi myyjiä siellä on ja maksavat veronsa suomeen.

    Toisin kuin suuripalkkaisetsuomaliset johta ja b irmay å t.
    Ensin nostavat valtion yritystukea ja antav t joh t ajille jättipalkat ja nesijoitetaan ulkomaille
    Pois suomen alouselämäst entusen sipilä ohjeidenmukaan.

    Elikä kyllä ne rahat menee ulkoaile jo carunakin voit esim.
    Taasvaan syylliste t ään köyhäkansaa joka ytittää tullatoimeen aktiivimallin leikkaamilla tuloilla kitos sipilän.

    Äänestä

Kyllä K- ja S-ketju voi lähteä ryöstämään asiakkaita myös muualle Eurooppaan.

Äänestä

Persu jänkhältä vauhdissa aloituksessa.

Äänestä

onneks on lidli ,ostan aina lidlistä ,kun oon köyhä eläkeukko niin sieltä saa ne bonukset aina saman tien ku maksaa ,en oo bonuksia saanu koskaan vaikka aikoinaan käytin muitakin kauppoja ja käytin boonuskorttia , boonus kortit ne vasta taloutta tuhookin.

Äänestä

Aloituksessa mahdollisesti persutaustainen K-kauppias joka Lidilin paineessa ei voikkaan lyyä ihan tähtitieteellisiä katteita myyntihintoihinsa. :)

Äänestä

Älkää hyvät ihmiset ostako Lidlistä, sillä myyntivoitot valuvat Saksaan. Suomi tarvitsisi nekin rahat, jotta verotuksemme keventyisi.

Äänestä

Lidlillä on ollut erittäin merkittävä rooli vähittäiskaupan kehittämisessä Suomessa. Lidlejä ei pidä vähentää vaan lisdätä. Ymmärrän kyllä, että esim. S-ryhmä haluaa lisätä kapuloita Lidlin tielle, mutta se ei ole kuluttajien edun mukaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ainakin niitä on liikaa ja niiden määrä saisi puolittua, koska se EU-monopolikauppana tuhoaa oman maamme tuotantoa !

Se olisi suomalaisen elintarviketeollisuuden pelastus, jos noiden määrä vähenisi.

Lidleissä työskentelevät työllistyisivät sitten kotimaisten ketjujen piiriin-luonnollisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu