Tyhjä, surullinen, kuvottavan ahdistunut olo, tekisi mieli parkua ääneen...

Anonyymi

... ja sen vuoksi kirjoitan tänne, että saisin purettua pahaa oloa :(
Meillä on kahden viimeisen yhteisen bailuillan päätteeksi tullut tosi rankka riita. Alkuilta on mennyt hyvin, mutta kun mies juo varsin rankasti (silloin kun harvoin 2-3 kertaa vuodessa viinaa ottaa) niin ikäviä piirteitä hänessä tulee illan mittaan esille. Esim. mustasukkainen käytös ilman aihetta. Eli viimeksi kun oltiin bileissä niin hän kimpaantui siitä, että en tanssinut ns. hänessä kiinni vaan nopeamman biisin aikana otin hieman etäisyyttä, kädet kuitenkin olivat yhdessä ja katse hänessä. Siitä suivaantuneena hän ampaisi pois paikalta ja minä ihmeissäni perässä. Hän heitti sormuksenkin menemään ja oli sitä mieltä, että vapauttaa minut itsestään niin voin tanssia miten haluan ja kenen kanssa haluan. Siitä olisi todennäköisesti ero tullut ellen minä olisi ollut yliymmärtävä hänen kännisekoiluaan kohtaan.
Tänään sitten olisi ollut mahdollisuus lähteä yhdessä ja lähdöstä oli jo aiemmin puhuttu, mutta silloin en ollut varma lähdöstäni, koska tää päivä ei itselleni ollut oikein sopiva. Hän ei kysynyt enää haluaisinko lähteä vaan oli vaan päättänyt lähteä yksin ja kun sanoin, että voisin minäkin lähteä niin hän ei halunnut minua mukaan. Siinä vaiheessa viinaa oli jo jonkin verran virrannut kurkusta alas. Oli sitä mieltä, että mikäli minä lähden niin hän ei lähde ja arveli, että minä en ole kiinnostunut bändistä vaan olen lähdössä mukaan vain sen vuoksi etten halua hänen lähtevän yksin, Asiasta ei päästy yhteisymmärrykseen, sanoin että hän voi minun puolestani mennä, en ole lähdössä. Pahoitin mieleni tosi rankasti. Hän oli sitä mieltä, että on parempi käydä erikseen kun yhdessä käydessä tulee riitaa. Ihan jees joskus, mutta en tiedä mikä parisuhde se on ellei yhdessä käyminen onnistu eli hänen ajatuksensa estää sen eikä hän edes halua kokeilla mennä yhdessä.
Varmaan jonkun mielestä ylireagoin, varmaan joku ymmärtää miksi pahoitin mieleni. Itse en todellakaan tiedä mitä ajattelisin, alan kyseenalaistaa koko suhteen, vaikka paljon hyvääkin meillä on. Nyt tuntuu, että tämä parisuhde on perseestä ja koko tyyppi on sieltä myös :(
Toivottavasti joku jaksaa lukea paasauksen ja kommentoida.

7

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnee ja tiedän että vituttaa. Mutta asiat korjaantuu jos niin on tarkoitettu. Rakkaus voittaa aina.

      • Anonyymi

        Niin kai se pitäis ajatella. Nyt vaan ei jaksa ja tuntuu ihan toivottomalta :(


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin kai se pitäis ajatella. Nyt vaan ei jaksa ja tuntuu ihan toivottomalta :(

        Lopputuloksena laitan tänne, että rakkaus voitti :) Mies oli pahoillaan käytöksestään jo heti samana iltana vielä. Ei sitten viihtynytkään yksin, palautui kotiin jo tunnin päästä bailausreissultaan ja kertoi kaivanneensa ja kertoi rakastavansa. Ja tämähän riittää minulle, tärkeää on, että tietää tehneensä väärin, pyytää anteeksi ja kertoo rakastavansa. Siitä on hyvä ottaa kaikkien opiksi :)


    • Anonyymi

      Suositus molemmille. Lopettakaa viinan juonti.
      Jos kerran otatte vain harvoin, mutta silloin viinaa vedetään kaksin käsin riitelette joka kerran humalatilanteessa, teidän olisi parempi olla ottamatta ja keskittyä muihin, parisuhteenne kannalta terveempiin vapaa-ajan aktiviteetteihin.

      Mitä miehen mustasukkaisuuteen, se ei korjaannu millään muulla kuin asenteen muutoksella. Ja sen asenteen muutoksen täytyy tapahtua miehen pääkopan sisällä.

    • Anonyymi

      Tiedoksi edelliselle kommentoijalle, että en ollut humalassa tässä viime kerralla :)

    • Anonyymi

      ja vielä jatkoksi, että en myöskään vedä viinaa kaksin käsin, miehellä sitä vikaa on silloin kun 2-3 x VUODESSA ottaa, joten ei voi sanoa, että jatkuvasti hänkään sitä harrastaa :)

      • Anonyymi

        No huh.
        Jos sun omasta mielestä ei kerran ole ongelmaa, tai sitä on vain 2-3 krt VUODESSA, niin mitä ihmettä täällä ruikutat?
        Sinusta ja sun miehestä tulee riitaisia ja mustasukkaisia kännissä, so what, tapelkaa 2-3 kertaa vuodessa, jos kerran kykenette elämään muut ajat sovussa! Ei kai tuo nyt pyllistä enää teidän väleissä suuntaan eikä toiseen, eikä ainakaan parisuhdetta riko.

        Ja jos tää on niin iso ongelma, niin sehän tarkottaa sitä, että te ette kykene elämään muinakaan aikoina sovussa, sillonhan teillä on sitä riitaa muullonkin kuin vain 2-3 krt VUODESSA!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe