Palkaton virkavapaa?

Höpsö.

Kyselisin siis palkattomasta virkavapaasta(eikös se tolla nimellä työpaikoilla kutsuta) no kuitenkin siitä että jäädään pidemmälle vapaalle ilman palkkaa. Niin voiko tälle vapaalle jäädä, vain niin että ilmoittaa työnantajalle, että nyt oon palkattomalla vapaalla vai pitääkö sitä anoa? Tarvitaanko siihen joku syy miksi tarvitsee palkatonta virkavapaata? ja vielä: Voiko palkattomalle jäädä vaikka olis ollut työpaikassa vasta n.3 kk.?

3

4851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa

      ilmoittaa mitään, on vain poissa tarvitsemansa ajan. Kyllä työnantaja sitten palkasta vähentää. Saattaa antaa kaupanpäälle lisääkin vapaata.

      • virkavapaa

        Termi palkaton virkavapaa pätee vain kunnalla ja valtiolla. Yksityisen työnantajan palveluksessa puhutaan vuorotteluvapaista taikka opintovapaasta.

        Kumpaakaan ei saa 3 kk:n työsuhteen perusteella.

        Eli työnantajasi ei tarvitse sinulle palkattomia lomia myöntää, mutta ainahan asioista voi keskustella.


      • ihmettelijä
        virkavapaa kirjoitti:

        Termi palkaton virkavapaa pätee vain kunnalla ja valtiolla. Yksityisen työnantajan palveluksessa puhutaan vuorotteluvapaista taikka opintovapaasta.

        Kumpaakaan ei saa 3 kk:n työsuhteen perusteella.

        Eli työnantajasi ei tarvitse sinulle palkattomia lomia myöntää, mutta ainahan asioista voi keskustella.

        Olipa hyvä vinkki että jää vaan, kyllä se työnantaja sen palkasta vähentää... Ei sellaista ole pakko missään tapauksessa myöntää ja jos ilman ilmoitusta jää niin potkut tulee luvattomasta poissaolosta lopulta...
        Jos teillä on tuollainen palkaton virkavapaa mahdollisuus niin kyllä siitä pitää keskustella pomon kanssa ja anoa sitä ja se voidaan evätä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      139
      1435
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      53
      456
    Aihe