Täyskäännös diesel-keskustelussa

Anonyymi

Parjatut diesel-autot saattavatkin olla valmistajien väylä pienempiin päästöihin
torstai 24.10.2019 klo 8:29 (muokattu 24.10.2019 klo 8:29)
Autovalmistajilla on kova työ yltää EU:n tiukentuviin päästörajoihin, tai edessä voivat olla jopa miljardiluokan sakot. Yllättäen ratkaisuksi saattavat osoittautua diesel-autot, joita on aiemmin arvosteltu nimenomaan päästöjen takia.

7

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nimenomaan. Ei taida olla edes vaihtoehtoa.

    • Anonyymi

      Diesel-autoja on parjattu maapallon saastuttajaksi n:o 1. Näin ainakin väittävät sähköautolobbarit ja vihervasemmistohallitus korotetuilla polttoaineveroilla.
      Pitäisi kuitenkin tutkia mistä oikeasti NOX-partikkelit ovat "kotoisin".
      Esimerkiksi merikaupunkien satamat, joissa matkustus- ja rahtiliikennettä, tulee saastetta, jotka laitetaan helposti yksityisautoilun piikkiin. Moni laiva käyttää raskasta polttoöljyä polttoaineenaan eikä laivoilla ole niin tiukkaa tyhjäkäyntisääntöä, kuin yksityisillä henkilöautoilla. Laivat saavat koko satamassa olo ajan käyttää koneitaan ja tupruttaa saastetta ilmakehään.
      Myös teollisuus käyttää raskasta polttoöljyä ja jotkut voimalat.
      Eilen A-studiossa "asiantuntijat" kertoivat, että 20% saasteista tulee autoilusta, mutta miksi ei kerrottu, että yli puolet tästäkin on ammattiautoilijoiden aiheuttamia. Yksityisautoilija maksaa kuitenkin suurimman osan näidenkin haitoista.
      Kun rahtiliikenne saadaan raiteille, niin näin saadaan tästä 20%:sta 11% pois. Näitäkin maantien suurimpia saastuttajien kokonaispainoa on suurennettu ja tästä seuraa väkisinkin saasteiden lisääntymistä.

      Olisi tasa-arvon mukaisesti oikeus saada kuulla näistä "pimeistä" saastuttajista samalla vahvuudella kuin yksityisautoilunkin.

      • Anonyymi

        No sit ei ole ilmasto-ongelma. Ne on ongelma suurkaupungeissa joita Suomessa ei ole yhtään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No sit ei ole ilmasto-ongelma. Ne on ongelma suurkaupungeissa joita Suomessa ei ole yhtään.

        Niin ja maailman oikeiden suurkaupunkienkin autoliikenne on käytännössä lähes kokonaan bensa-autoliikennettä.
        Dieselliikennettä lienee käytännössä vain eurooppalaisissa suukaupungeissa merkittävämmin.


      • Anonyymi

        Laivat eivät käytä pääkoneitaan satamassa seisottaessa! Laivoissa on tavallisesti 2-5 moottoria. Pieni ns. apumoottori tuottaa satamassa seisoessa tarvittavan sähkön ja lämmön. Isot päädieselit käynnistetään ajoon lähdettäessä. Tyhjäkäyntiaika jää pieneksi.


    • Anonyymi

      Jos verrataan Helsingin NO2 arvoja Pirkkolan ja Länsisataman välillä klo 16.00.
      Pirkkolassa on vain autoliikennettä sekä kohtuullisen paljon bussiliikennettä.
      NO2 arvot (µg/m3) Pirkkolassa 9 kun Länsisatamassa samaan aikaan on 18.
      Jotain se kertoo.
      Vuosaaressa ei ole mittauspistettä. Siellä on kuitenkin kohtuullisen paljon laivaliikennettä.

    • Anonyymi

      vammalan tdi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      103
      6412
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      523
      4477
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2993
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      131
      1214
    5. 43
      1151
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      103
      856
    7. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      49
      852
    8. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      824
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      771
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      758
    Aihe