Viroon suunnitteilla modulaarinen (pienois)ydinvoimala

Anonyymi

Lokakuun alussa näyttää olleen uutinen Uusi Suomi - lehdykäisessä siitä, että Viroon on suunnitteilla pieni modulaarinen ydinvoimala. Yllättävää kyllä Suomessa sellaiselle tukea löytyy Kokoomuksesta ja Vihreistä.

4

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin yllättävää . Ydinvoimamyönteisiä puolueita molemmat.

    • Anonyymi

      Faktaa: Vihreiden puheenjohtajakin ydinvoimalupien kannattaja.

      https://www.verkkouutiset.fi/maria-ohisalo-ydinvoimaloiden-jatkoluvista-sovittu/


      " Selviä asioita. Hallitusohjelman mukaisesti turpeen polttoa ajetaan alas. Samoin ydinvoimaloiden jatkoluvista sovittu. Jos STUK puoltaa, sen mukaan mennään, vahvistaa vihreiden puheenjohtaja, sisäministeri Maria Ohisalo Twitterissä.

      Ohisalon mukaan Fennovoiman Hanhikiven ydinvoimalaitoksen rakennuslupa on myös omistajien ja viranomaisten käsissä. Rakennuslupa myönnetään Säteilyturvakeskuksen (STUK) turvallisuusarvion pohjalta."

    • Suomi ja Balttia ovat sähköntuonnin suhteen alijäämäalueita. Melkein jatkuvasti tuontitarve ylittää tuontoikapasiteetin, ja sähkön aluehinta nousee selvästi läntisiä naapurimaita korkeammalle. Ruotsi tuskin haluaa kasvattaa sähkön rajasiirtokapasiteettia itään päin, sehän nostaisi sähkön hintaa Ruotsissa. Ainoa korjaus on rakentaa lisää energianhinnaltaan halpaa tuotantokapasiteettia (tai luopua sähkön käytöstä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      12
      4407
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3954
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      90
      3616
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      14
      3446
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2425
    Aihe