Näin meille kertoo mm. Wikipedia:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Norjan_energiapolitiikka
Tutkimuskäytössä olevia ei lasketa koska ne eivät ole voimaloita..:-)
Norja sulkee nyt pikkiriikkisen Kjellerin reaktorin.
Käytöstä poiston ja puhdistuskulujen arvellaan nousevan yli miljardin euron. Ne voivat siis maksaa mitä hyvänsä enemmänkin.
Myös Haldenin reaktori suljettiin viime kesäkuussa.
Mitä tulee siis maksamaan Loviisan voimalan alasajo?
Nykyarvioiden mukaan voimaloiden sulkeminen maksaa min. 3 x enemmän kuin uuden rakentaminen.
Norjassa ei ole ydinvoimaloita !
6
209
Vastaukset 6
- Anonyymi
"Mitä tulee siis maksamaan Loviisan voimalan alasajo?
Nykyarvioiden mukaan voimaloiden sulkeminen maksaa min. 3 x enemmän kuin uuden rakentaminen."
Laita tuolle lähdelinkki. Muuten joku voi si luulla että mutiset omiasi.Tuo Kjellerin koelaitos on minipieni, vain 250 kilowattia. Loviisan voimalan teho on 500 MW.
Voimme siis päätellä että Loviisan alasajo maksaa useita miljardeja. Loviisa on käyttöikänsä päässä ja se joka elää se näkee.
Sain tämän aiheen Arto Laurin uusimmalta videolta jossa tämä sulkemis / uuden rakennuksen hintaero tuli esille.
Se ei kuitenkaan ole nyt merkityksellistä vaan halusin tuoda puheenaiheeksi kuinka kallista on ydinvoimalan sulkemisen kustannukset.- Anonyymi
nazi kirjoitti:
Tuo Kjellerin koelaitos on minipieni, vain 250 kilowattia. Loviisan voimalan teho on 500 MW.
Voimme siis päätellä että Loviisan alasajo maksaa useita miljardeja. Loviisa on käyttöikänsä päässä ja se joka elää se näkee.
Sain tämän aiheen Arto Laurin uusimmalta videolta jossa tämä sulkemis / uuden rakennuksen hintaero tuli esille.
Se ei kuitenkaan ole nyt merkityksellistä vaan halusin tuoda puheenaiheeksi kuinka kallista on ydinvoimalan sulkemisen kustannukset."Sain tämän aiheen Arto Laurin uusimmalta videolta "
Tarot - korteista katsomalla sain minäkin arvion sille, mitä Loviisan ydinvoimalan purkamisen kustannukset tulevat olemaan. Korteista ennustaminen on uskottavampi tiedonlähde kuin Arton videot.
- Anonyymi
Joo, katsoin yhtä vuonna 2007 tehtyä laskelmaa Norjan ydinlaitosten käytöstäpoistosta. Siinä on arvioitu JEEP II reaktorin purkamisen kustannuksiksi 70 MNOK, siis alle 10 M€. Eri natsin/Arto Laurin esittämä arvio on yli 100 kertaa liian suuri. Osoitus taas, millaista pajunköyttä natsi nielee.
- Anonyymi
Osoittakaamme hieman säälin sekaista ymmärrystä nimimerkille nazi. Hän on voinut syntyä moniakin vuosia ennen Tshernobylin onnettomuutta.
Niin.
Loviisan voimalan tulevasta purkutyöstä ei ole olemassa mitään järkevää suunnitelmaa eikä liioin kustannuslaskelmaa.
Se on merkillistä koska sen aika koittaa jo aika pian.
Jostain luin että siilojen päälle asennetaan pressut ja sitten varsinainen purku suoritetaan etäpurkuna (?). Kurottajallako?
Onko maailmassa vielä koskaan yhtään reaktorirakennusta purettu ja miten se mahdollisesti tehtiin? Minne jätteet roudataan ja kipataan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa541283Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää88998- 164917
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105854Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30843Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒201762Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as25748Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks44728Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93707- 26670
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu123664VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa43606- 61602
Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12575Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.144563- 85538
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78530- 39495
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo185490sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75487
