mulla on vm,87 pitkä pajero n,90km/t vitos vaihteela takavedolla kuuluu keskeltä-takapäästä jurinaa epäilen kardaanin niveltä onko kyseinen vika kellen tuttu mikä voisi olla?
pajeron perän jurina
Nimetön
3831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä,jos kardaanin nivel on viallinen,siitä kuuluu lonksahdus,jos vaihtaa ajosuuntaa.nivel ei minun tietojeni mukaan jurise.Mutta nosta perä ylös pukkien päälle ja pistä veto päälle.Jos jurina kuuluu silloin se on nivel.Jos jurinaa ei kuulu vika voi olla perässä.Siinä perän ollessa ylhäällä,voit hyvin paikallistaa jurinan lähteen.Toivotaan vian olevan nivelessä.
Se olis halvempi vaihtoehto.
Onko tosiaan, että jurina kuuluu vain viitosella?
Pelkäänpä, että silloin voi olla vaihdelaatikosta kyse, meinaan kyllä perä jurisee kaikilla vaihteilla, jos se vika on perässä .
Itellä hieman uudemmassa pajerossa alkoi juuri kuulua jurinaa (nyt myös takavedolla, etuveto onkin jo pitänyt pidempään).
Ite päättelin, että vika on perässä, kun kerran jurisee kaikilla vaihteilla, aina kun pistää enemmän vetoa päälle (matalat kierrokset ja kaasua lisää).
Siis molemmat perät pitäisi laittaa remonttiin...
Ei kyllä paljoa houkuttele, mutta kait se on pakko.
Samanlainen -87 LWB mulla ja siinä 5-vaihteella ajaessa laatikko räpisee tai jurisee, kuinka vaan. Tää on ehkä tyhmä kysymys, mut oletko ajaessa koittanut "painella" vaihdekeppiä? Mulla ainakin ääni vähän vaihtelee, eli 5:ssa on joku häikkä...onneks on varaosa pajero pihassa, pääsee taas korjailemaan :)