Mihin on hävinnyt rakkaus

Anonyymi

Kun täällä lukee näitä kirjoituksia niin alkaa ihmetellä mihin on jäänyt puolisoiden välinen rakkaus. Miksi ihmiset on menneet naimisiin keskenään.
Rakkaus on mielestäni se tärkein asia avioliitossa. Kun rakastaa toista niin sitoutuu toiseen lopuksi elämää, kunnioittaa toista, tekee kaikkensa että toisen on hyvä olla, unohtaa oman itsekkyytensä. Ei alista toista, ei mollaa toista. Tekee kaikkensa että toinen säilyttää itsekunnioituksensa ja oman arvonsa. Ja kun näin rakastaa kumpikin niin varmasti avioliitto on onnellinen.
Muistakaa rakastaa toisianne se on elämässä tärkeintä.

14

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on kylmennetty.

      • Anonyymi

        Siis toinen puolisoista kylmentää rakkauden?


    • Anonyymi

      "Kun täällä lukee näitä kirjoituksia niin alkaa ihmetellä mihin on jäänyt puolisoiden välinen rakkaus. Miksi ihmiset on menneet naimisiin keskenään."

      Älä nyt hyvä ihminen tee mitään johtopäätöksiä näiden kirjoitusten perusteella, hulluhan sinä olet jos noin teet!! Täällä samat ihmiset kirjoittelee milloin naisena, miehenä jne.jne.

      Rakkautta on joka paikassa, ei ne rakastuneet tai hyvissä parisuhteissa olevat tänne kirjoittele; ihan marginaalinen määrä saattaa niin tehdä.

      Suurimmalla osalla ihmisistä on elämä, joka ei sisällä suomi24 kirjoittelua, suurin osa ei edes tiedä koko sivuston olemassaolosta!

    • Anonyymi

      Rakkautta ei ole olemassakaan muuta kuin pikkutyttöjen unelmissa. Mitä jos kasvaisit aikuiseksi ja palaisit takaisin maan pinnalle.

      • Anonyymi

        Voi kyllä rakkautta on olemassa. Ihan omassa elämässäni. Sääli jos sinä et ole sellaista saanut kokea.


    • Anonyymi

      Tulin samaan tulokseen.
      Illusio aikuisen ihmisen älystä karisee kun lukee näitä.
      Aikuisten muka pitää saada seksiä kuin karkkia ja
      toista kohdellaan kuin omaisuutta ja vierasta.

      Pitäisikö ensin itse kasvaa ennenkuin menee vaatimaan avioliittoon?

      Millaisen mallin nämä antavat lapsilleen?

    • Anonyymi

      joskus voi tapahtua silti yllätyksiä elämässä vaikka nyt kuinka muka luulet tuntevasi itsesi sekä toisen. Me muutumme, kasvamme. Ikävä kyllä. Et ole kovin aikuinen ellet sellaista ymmärrä.
      Silloin tietenkin täytyy erota jos ei ole enää järkeä olla yhdessä. Kannattaa ennemmin tehdä toimenpiteitä ennen kuin katua!

    • Anonyymi

      En tiedä vastausta, itsekin sitä etsinyt. Rakkauden myötä on myös hävinnyt toisesta välittäminen ja toisen kuuntelemisen taito. Nyt on tarjolla vain minä, minää ja minun halujen tyydytystä, että sori, jos et mahdu mukaan, kun minulla itselläni pitää vain olla kivaa. Samalla tuntuu hävinneen perheen ja toisten perheiden yksityisyyden kunnioitus ja arvostus siitä, että perheenä pidetään yhtä ja on hienoa olla tiimi. Nyt kaikki soosoilee ja yksilökeskeisyys on muotia.

    • Anonyymi

      Rakkaus ei ola kadonnut mihinkään!
      Kuten aiempi kirjoittaja jo totesi, rakastavat ihmiset eivät edes tiedä tai vieraile näillä keskustelukanavilla.
      Uskoisin vahvasti että mainonnan tuloksena tyhmimmät ja yksinkertaiset ihmiset luulevat ja uskovat että ilkeys, pettäminen ja ala-arvoinen käytos on tämän päivän normi. Onneksi nuo ihmiset edustavat vähemmistoä.

    • Anonyymi

      Tuleepi tässä mieleen erään iäkään karjalaisukon toteamus räälle naimisiin aikovalle tytölle: Ei rakkaut olt olemassakaan, se vain se lihanhimo, joka sellaisia temppuja tiettää".

    • Anonyymi

      Rakkautta on romanntisissa elokuvissa, ei oikeessa maailmassa. Välittäminen on taas oma juttunsa.

    • Anonyymi

      Karkkia kaikille ja mitä nyt vähänkin olis tarjolla, toiset leujuu jossakin haavemaailmassa, oikeassa todellisuudessa on asiat eri lailla. Pikku prinsessat odottaa sitä vaaleeta prinssiä kuin saduissa voi hitto. Ihmiset on syystä itsekkäitä, kukaan ei sinusta pidä huolta ellet itse sitä tee, nää sanat kuulin nuorena yhdeltä ikkäältä mieheltä, itseesi voit luottaa unohda muu.

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu iäkkäältä mieheltä.


    • Anonyymi

      Riisukaas ne vaaleenpunaset kakkulat silmältä ja katsokaa todellisuutta silmiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      90
      4487
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3880
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3230
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2912
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2422
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2146
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1800
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe