Kun täällä lukee näitä kirjoituksia niin alkaa ihmetellä mihin on jäänyt puolisoiden välinen rakkaus. Miksi ihmiset on menneet naimisiin keskenään.
Rakkaus on mielestäni se tärkein asia avioliitossa. Kun rakastaa toista niin sitoutuu toiseen lopuksi elämää, kunnioittaa toista, tekee kaikkensa että toisen on hyvä olla, unohtaa oman itsekkyytensä. Ei alista toista, ei mollaa toista. Tekee kaikkensa että toinen säilyttää itsekunnioituksensa ja oman arvonsa. Ja kun näin rakastaa kumpikin niin varmasti avioliitto on onnellinen.
Muistakaa rakastaa toisianne se on elämässä tärkeintä.
Mihin on hävinnyt rakkaus
14
108
Vastaukset
- Anonyymi
Se on kylmennetty.
- Anonyymi
Siis toinen puolisoista kylmentää rakkauden?
- Anonyymi
"Kun täällä lukee näitä kirjoituksia niin alkaa ihmetellä mihin on jäänyt puolisoiden välinen rakkaus. Miksi ihmiset on menneet naimisiin keskenään."
Älä nyt hyvä ihminen tee mitään johtopäätöksiä näiden kirjoitusten perusteella, hulluhan sinä olet jos noin teet!! Täällä samat ihmiset kirjoittelee milloin naisena, miehenä jne.jne.
Rakkautta on joka paikassa, ei ne rakastuneet tai hyvissä parisuhteissa olevat tänne kirjoittele; ihan marginaalinen määrä saattaa niin tehdä.
Suurimmalla osalla ihmisistä on elämä, joka ei sisällä suomi24 kirjoittelua, suurin osa ei edes tiedä koko sivuston olemassaolosta! - Anonyymi
Rakkautta ei ole olemassakaan muuta kuin pikkutyttöjen unelmissa. Mitä jos kasvaisit aikuiseksi ja palaisit takaisin maan pinnalle.
- Anonyymi
Voi kyllä rakkautta on olemassa. Ihan omassa elämässäni. Sääli jos sinä et ole sellaista saanut kokea.
- Anonyymi
Tulin samaan tulokseen.
Illusio aikuisen ihmisen älystä karisee kun lukee näitä.
Aikuisten muka pitää saada seksiä kuin karkkia ja
toista kohdellaan kuin omaisuutta ja vierasta.
Pitäisikö ensin itse kasvaa ennenkuin menee vaatimaan avioliittoon?
Millaisen mallin nämä antavat lapsilleen? - Anonyymi
joskus voi tapahtua silti yllätyksiä elämässä vaikka nyt kuinka muka luulet tuntevasi itsesi sekä toisen. Me muutumme, kasvamme. Ikävä kyllä. Et ole kovin aikuinen ellet sellaista ymmärrä.
Silloin tietenkin täytyy erota jos ei ole enää järkeä olla yhdessä. Kannattaa ennemmin tehdä toimenpiteitä ennen kuin katua! - Anonyymi
En tiedä vastausta, itsekin sitä etsinyt. Rakkauden myötä on myös hävinnyt toisesta välittäminen ja toisen kuuntelemisen taito. Nyt on tarjolla vain minä, minää ja minun halujen tyydytystä, että sori, jos et mahdu mukaan, kun minulla itselläni pitää vain olla kivaa. Samalla tuntuu hävinneen perheen ja toisten perheiden yksityisyyden kunnioitus ja arvostus siitä, että perheenä pidetään yhtä ja on hienoa olla tiimi. Nyt kaikki soosoilee ja yksilökeskeisyys on muotia.
- Anonyymi
Rakkaus ei ola kadonnut mihinkään!
Kuten aiempi kirjoittaja jo totesi, rakastavat ihmiset eivät edes tiedä tai vieraile näillä keskustelukanavilla.
Uskoisin vahvasti että mainonnan tuloksena tyhmimmät ja yksinkertaiset ihmiset luulevat ja uskovat että ilkeys, pettäminen ja ala-arvoinen käytos on tämän päivän normi. Onneksi nuo ihmiset edustavat vähemmistoä. - Anonyymi
Tuleepi tässä mieleen erään iäkään karjalaisukon toteamus räälle naimisiin aikovalle tytölle: Ei rakkaut olt olemassakaan, se vain se lihanhimo, joka sellaisia temppuja tiettää".
- Anonyymi
Rakkautta on romanntisissa elokuvissa, ei oikeessa maailmassa. Välittäminen on taas oma juttunsa.
- Anonyymi
Karkkia kaikille ja mitä nyt vähänkin olis tarjolla, toiset leujuu jossakin haavemaailmassa, oikeassa todellisuudessa on asiat eri lailla. Pikku prinsessat odottaa sitä vaaleeta prinssiä kuin saduissa voi hitto. Ihmiset on syystä itsekkäitä, kukaan ei sinusta pidä huolta ellet itse sitä tee, nää sanat kuulin nuorena yhdeltä ikkäältä mieheltä, itseesi voit luottaa unohda muu.
- Anonyymi
Hyvin sanottu iäkkäältä mieheltä.
- Anonyymi
Riisukaas ne vaaleenpunaset kakkulat silmältä ja katsokaa todellisuutta silmiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2702282En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831001Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55979- 108960
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81921- 42854
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21838Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67736Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299684- 33677