Tänään on ruotsalaisuuden päivä-svenska dagen

Muistakaa siis kunnioittaa maamme toista kansalliskieltä. Meille kaikille rakas Maamme-laulukin on alun perin ruotsinkielinen, ja ylipäätään se oli ruotsinkielinen sivistyneistö, joka alkoi ensimmäisenä luoda käsitystä Suomesta ja suomalaisista yhtenäisenä ja omana kansanaan. Ennen tätähän me olimme Ruotsin kansalaisia. Mutta ne olivat siis juuri ruotsinkieliset, jotka saivat estettyä suomalaisten venäläistymisen, kun juuri he loivat käsityksen "suomalaisuus", kun oltiin Venäjän ikeen alla. Ja Sibeliukset ja kumppanithan olivat kaikki ruotsinkielisiä, kuten tiedetään. Mitkään persuilijat siis eivät tätä kansakuntaa silloin pelastaneet.
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Se oli silloin joskus. Nykyisin ruotsinkieleiset RKP:n johdolla ovat mädättämässä tätä maata uskomattomasti vihervassarien kanssa. Siksi vihaan ruotsinkielisiä. Hemmetin paskiaiset.

Äänestä

Ainakin+meillä++kotona+on+"Pois+Pakkoruotsi"+kyltti+näkyvästi+esillä+koko+päivän.https://imgur.com/a/lnZzLR7Kysehän+on+siitä,+että+tietyt+perheet+haluavat+puhua+keskenään+ruotsia+kotona.+Ja+sen+vuoksi+heille+pitäisi+järjestää+koko+Suomen+alueella+mittavia+kielijärjestelyitä+ja+myös+kalliita+erikoisetuja,+koulutuksessa,+radiossa+ja+televisiossa+ym.Aivan+sairasta++verovaroinylläpitää+tällaista+4.6%+kokoista+kielipoliittista+uskontoa+Suomessa,

Äänestä

Persut viettäisivät mieluummin venäläisyyden päivää vaikka joka ikinen päivä.

Äänestä

Tämä+suomenruotsalaisten+itse+itselleen+rakentama+6.11.+juhlapäivä+on++alun+perin+ruotsalaisen+valloittajakuninkaan+Kustaa+II+Aadolfin+(+1611–1632)+kuoleman+muistopäivä.Ruotsalaiset+sotilasosastot+alkoivat+ryöstää+ja+verottaa+Suomen+aluetta+ja+suomalaisia+jo+1200-luvulta+alkaen.++Tätä+ryöstelyä+ja+suomalaisten+polkemista+jatkui+aina+vuoteen++1809,+jolloin+Ruotsi+omaa+hölmöyttään+hävisi+sodan+Venäjälle.Tuota+aikaa,+kun+ruotsalainen+sotilassaapas+oli+suomalaisen+niskan+päällä,+sitä+suomenruotsalaiset+haluavat+vaalia+suurena,+hyvänä,+ruotsalaisuuden+aikana.+Nyt+siitä+on+jäljellä+enää+arvokas,+4.6%+kokoinen+ruotsinkielinen+rannikon+alueen+väki,++jota+saamme+edelleen+palvoa+hallitsijoinamme.

Äänestä
  • Suomalaisia ei ole mitenkään poljettu, eikä täällä edes ollut mitään suomalaisia, koska nykyinen Suomi oli silloin osa Ruotsin valtakuntaa, eli tämä maa-alue ei ollut siis mikään siirtomaa, vaan ihan täysivaltainen osa Ruotsia. Sen sijaan monet muut maat, kuten esim. Viro ja Puola olivat Ruotsin vallan alla olevia siirtomaita, eikä siis osa Ruotsia, kuten Suomi. Ja suomalaiset olivat silloin myös Ruotsin valtakunnan täysivaltaisia kansalaisia. Virolaisilla, puolalaisilla ym. siirtomaiden asukkailla sen sijaan siis ei ollut Ruotsin kansalaisuutta.

    Joten Ruotsin valtakunta siis ei tietenkään ole mitenkään ryöstellyt täällä maansa omia kansalaisia, vaan meiltä kerättiin samat normaalit verot, kuin kaikista muistakin osista Ruotsin valtakuntaa. Ja meillä oli täällä myös samat velvollisuudet mm. armeijaan värväytymisen suhteen, kuten kaikissa muissakin osissa Ruotsia asuvilla kansalaisilla. Ruotsin armeija valvoi tehokkaasti rajoja, jolloin ryssät onnistuttiin pitämään 600 vuotta rajojemme ulkopuolella, joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta. Ilman tätä rajavalvontaa suomalaisia tai suomen kieltä ei olisi enää olemassakaan, koska slaavit olisivat jo aikoja sitten rynnineet Suomeen, ja Pietari olisi nykyään samalla paikalla, missä Turku nykyään on.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomalaisia ei ole mitenkään poljettu, eikä täällä edes ollut mitään suomalaisia, koska nykyinen Suomi oli silloin osa Ruotsin valtakuntaa, eli tämä maa-alue ei ollut siis mikään siirtomaa, vaan ihan täysivaltainen osa Ruotsia. Sen sijaan monet muut maat, kuten esim. Viro ja Puola olivat Ruotsin vallan alla olevia siirtomaita, eikä siis osa Ruotsia, kuten Suomi. Ja suomalaiset olivat silloin myös Ruotsin valtakunnan täysivaltaisia kansalaisia. Virolaisilla, puolalaisilla ym. siirtomaiden asukkailla sen sijaan siis ei ollut Ruotsin kansalaisuutta.

    Joten Ruotsin valtakunta siis ei tietenkään ole mitenkään ryöstellyt täällä maansa omia kansalaisia, vaan meiltä kerättiin samat normaalit verot, kuin kaikista muistakin osista Ruotsin valtakuntaa. Ja meillä oli täällä myös samat velvollisuudet mm. armeijaan värväytymisen suhteen, kuten kaikissa muissakin osissa Ruotsia asuvilla kansalaisilla. Ruotsin armeija valvoi tehokkaasti rajoja, jolloin ryssät onnistuttiin pitämään 600 vuotta rajojemme ulkopuolella, joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta. Ilman tätä rajavalvontaa suomalaisia tai suomen kieltä ei olisi enää olemassakaan, koska slaavit olisivat jo aikoja sitten rynnineet Suomeen, ja Pietari olisi nykyään samalla paikalla, missä Turku nykyään on.

    Kun Venäjä vapautti Suomen Ruotsin ikeestä saatiin tänne ensimmäinen suomenkielinen sanomalehti ja suomenkieliset koulut!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun Venäjä vapautti Suomen Ruotsin ikeestä saatiin tänne ensimmäinen suomenkielinen sanomalehti ja suomenkieliset koulut!

    Suomea ei ole voitu vapauttaa Ruotsin ikeestä, koska mitään "Suomea" ei ollut olemassakaan. Sen sijaan suomalaiset joutuivat Venäjän ikeen alle, ja kaikille suomalaisille lienee tuttu asia koulun historiantunneilta Venäjän hirmuvalta, jota kutsutaan historian kirjoissa "Sortovuosiksi".

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomea ei ole voitu vapauttaa Ruotsin ikeestä, koska mitään "Suomea" ei ollut olemassakaan. Sen sijaan suomalaiset joutuivat Venäjän ikeen alle, ja kaikille suomalaisille lienee tuttu asia koulun historiantunneilta Venäjän hirmuvalta, jota kutsutaan historian kirjoissa "Sortovuosiksi".

    Kai tiedät sen että suomenruotsalaiset halusivat Venäjän vallanaikan tänne pakkovenäjän? Kuvittelivat että ruotsin ja venäjän kieli kitkisivät suomenkielen pois, Aleksanteri II oli ovela ja torppasi nämä suomenruotsalaisten aikeet julistamalla vapaan kielivalinna, opiskelkoon suomella, ruotsilla, saksalla taikka venäjällä, näin toteutuu luonnollisesti kielelliset tarpeet. Suomenruotsalaiset ottivat päätöksen vastaan sekaisin tuntein. Suomenruotsalaiset olivat etupäässä tilaamassa noita sortovuosia, Venäjä vain toimitti tilauksen.

    Äänestä

Mikael Acricola kehitti suomenkielen kirjallisen asun.

Acricola oli ensimmäisiä Persuja maassamme, ellei peräti Halla-Ahon esi-isän sukua.

Äänestä

Järjestääkö Soldiers of Odin juhlamarssin päivän kunniaksi?
Hehän kunnioittavat jo nimessään kulttuurillisia siteitämme skandinaviaan.

Äänestä
  • Ruotsi taisteli viimeiseen suomalaiseen vuodattaen suomalaisten miesten veren pitkin euroopan hurmekenttiä. Niin tarkkaan oli maamme miehet kupattu jatkuviin Ruotsin käymiin sotiin, että Itämaahan jäi vain sotaan kelpaamattomat raakit ja tietysti ruotsalaiset loiset läänityksilleen ja kartanoilleen. Eihän niistä raakeista ollut maan asuttajiks saatii sen väkiluvun nostajiksi. Hyvä että pitivit hengissä edes jonkinlaista Suomen kansan itua. Vasta ryssänvallan alla päästiin irti jatkuvista sodista ja väkiluku kohosi nopeasti yli miljoonaan. Näin tapahtui VASTA 1810 -tienoolla.

    http://roskanpoimija.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/01/ruotsi-taisteli-viimeiseen-suomalaiseen/

    http://www.finnland.de/public/default.aspx?contentid=120505&contentlan=1&culture=fi-FI

    "Suomen uhrit 30-vuotisessa sodassa nousivat kokonaisuudessaan suurin piirtein yhtä suuriksi kuin jatkosodassa 300 vuotta myöhemmin: 50 000 – 60 000 mieheen. Suomi piti aseissa miesmäärää, joka tänään merkitsisi asukaslukuun suhteutettuna arviolta 200 000 – 300 000 sotilaan kenttäarmeijaa. Se oli vajaan puolen miljoonan kansakunnalta suunnaton ponnistus. Suomalaisten osuus 1600-luvun suursodassa ei siis ollut aivan vähäinen."

    http://www.pohjanprikaatinkilta.fi/PohPr/taistelut.htm

    ”KAIKEN TÄMÄN JÄLKEEN SUOMI JUHLII VUOSITTAIN 6.11. TUON HULLUN KUNINKAAN Kustaa II Aadolf:in PÄIVÄÄ!”

    Kuka juhlii, kuka ei. Ruotsinmieliset juhlivat. Minä en.

    Äänestä

Pakkoruotsi päivä

Äänestä

>>Ja suomalaiset olivat silloin myös Ruotsin valtakunnan täysivaltaisia kansalaisia. Virolaisilla, puolalaisilla ym. siirtomaiden asukkailla sen sijaan siis ei ollut Ruotsin kansalaisuutta.>>

Puhut aivan peffasta revittyä ja myös siellä samassa paikassa keksittyä päätöntä ruåtsalaispropagandaa. Eihän 1800-luvun alussa edes ollut olemassakaan mitään "kansalaisuus" käsitettä.

Ruotsissa maan asioista päätti kuningas, ja pieni säätyläisten joukko aina 1800-luvun alulle saakka. Kukaan tavallinen ihminen ei päässyt äänestämään, eikä sosiaalihuolto ja KELA vielä toimineet.

Kaupunkiyhteisöissä porvarisluokalla oli tiettyjä oikeuksia, omalla kaupunkialueellaan, mutta eivät nekään mitään kansalaisoikeuksia olleet.

On aivan peffasta revittyä typerää hurripropagandaa väittää että meillä suomalaisilla olisi muka ollut yhtään mitään kansalaisoikeuksia Suomi-Ruotsi valtioliittymän ajoilla.

Suomalaiset olivat veronkanto-objekteja. Sekä rahvasluokkaa, jota pakko-otoilla haettiin sotamiehiä Suomi-Ruotsin käymiin loputtomiin sotiin eri puolille Eurooppaa.

Ruotsin vallan aika oli aivan per-seestä olevaa aikaa suomalaisille, ei sitä aikaa kukaan suomenkielinen ole kaiholla muistellut. Ei vaikka tuli Venäjäkin vallanpitäjäksi 1809, ja yritti meidät venäläistää, aikaisemman pakkoruotsalaistamisen sijaan.

Äänestä

Uutiset, 3.11.2005
Kustaa II Aadolf ja ruotsalaisuuden päivä 6.11.

http://www.finnland.de/public/default.aspx?contentid=120505&contentlan=1&culture=fi-FI

>>Itse asiassa yhtään 30-vuotisen sodan ratkaisutaistelua ei voitettu ilman suomalaisia hakkapeliittoja. Muun muassa suomalaisen Torsten Ståhlhandsken johdossa taistelujoukot eivät hävinneet 14 vuoden aikana kertaakaan. Hakkapeliittojen rinnalla ei sovi toki unohtaa suomalaista jalkaväkeä, joka tositoimiin joutuessaan osoitti olevansa sekin valiojoukkoa. 

Suomen uhrit 30-vuotisessa sodassa nousivat kokonaisuudessaan suurin piirtein yhtä suuriksi kuin jatkosodassa 300 vuotta myöhemmin: 50 000 – 60 000 mieheen. Suomi piti aseissa miesmäärää, joka tänään merkitsisi asukaslukuun suhteutettuna arviolta 200 000 – 300 000 sotilaan kenttäarmeijaa. Se oli vajaan puolen miljoonan kansakunnalta suunnaton ponnistus. Suomalaisten osuus 1600-luvun suursodassa ei siis ollut aivan vähäinen.

Äänestä
  • Kannattaisi lukea näiden svedupettereiden autonomisen Suomen (1809-1917) historia oikein rauhassa uudelleen ja verrata mitä tapahtui tuon sadan vuoden aikana verrattuna ruotsalaisten täysin suuruuden- ja sotahullujen kuninkaiden vuosisatoja kestäneeseen hirmuhallintoon Suomessa, joka kelpasi noille sotahulluille vain sotaväen pakko-ottomantereeksi.
    Haminan rauhasta 1809 alkaen Suomen historia ei tunne toista yhtä nopeata talouden, vaurauden, SUOMENkielisen kulttuurin, kirjallisuuden, näyttämötaiteiden, musiikin, (kansa)koulujen, yliopistojen, rautateiden, maanteiden ja ennen muuta RAUHAN kehityskautta. Vuonna 1905 tuli ensimmäisten joukossa maailmassa myös naisten äänioikeus, muiden perusoikeuksiemme rinnalle. Lisäksi 1812 palautettiin Viipurin läänin alue eli ns. vanha Suomi syntyi.
    Jos joku svedupelle erehtyy väittämään jotain muuta, vetäköön käteen.
    Olen aina ihmetellyt, miksi itsenäisen Suomen on edelleen liputettava jossain kaukana Saksan Lützenissä hevosensa selästä kupsahtaneen ja tapetun sotahullun Kustaa-kuninkaan takia.
    Ainakin yhtä perusteltu (??) liputuspäivähän olisi suurenmoisen oman sotaväkemme Petroskoin valloituspäivä 1. lokakuuta (1941) kuin yhden kustaan täysin mielipuolinen valloitusretken päätös 387 vuotta sitten. På finska.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kannattaisi lukea näiden svedupettereiden autonomisen Suomen (1809-1917) historia oikein rauhassa uudelleen ja verrata mitä tapahtui tuon sadan vuoden aikana verrattuna ruotsalaisten täysin suuruuden- ja sotahullujen kuninkaiden vuosisatoja kestäneeseen hirmuhallintoon Suomessa, joka kelpasi noille sotahulluille vain sotaväen pakko-ottomantereeksi.
    Haminan rauhasta 1809 alkaen Suomen historia ei tunne toista yhtä nopeata talouden, vaurauden, SUOMENkielisen kulttuurin, kirjallisuuden, näyttämötaiteiden, musiikin, (kansa)koulujen, yliopistojen, rautateiden, maanteiden ja ennen muuta RAUHAN kehityskautta. Vuonna 1905 tuli ensimmäisten joukossa maailmassa myös naisten äänioikeus, muiden perusoikeuksiemme rinnalle. Lisäksi 1812 palautettiin Viipurin läänin alue eli ns. vanha Suomi syntyi.
    Jos joku svedupelle erehtyy väittämään jotain muuta, vetäköön käteen.
    Olen aina ihmetellyt, miksi itsenäisen Suomen on edelleen liputettava jossain kaukana Saksan Lützenissä hevosensa selästä kupsahtaneen ja tapetun sotahullun Kustaa-kuninkaan takia.
    Ainakin yhtä perusteltu (??) liputuspäivähän olisi suurenmoisen oman sotaväkemme Petroskoin valloituspäivä 1. lokakuuta (1941) kuin yhden kustaan täysin mielipuolinen valloitusretken päätös 387 vuotta sitten. På finska.

    "Olen aina ihmetellyt, miksi itsenäisen Suomen on edelleen liputettava jossain kaukana Saksan Lützenissä hevosensa selästä kupsahtaneen ja tapetun sotahullun Kustaa-kuninkaan takia"

    Aivan, hyvin ilmaistu! Tosiaan, miksi tuota hullua liputetaan? Eihän maallemme mitään positiivista tehnyt, Juhana herttuan liputuksen voisin jotenkin ymmärtää, osasihan hän suomenkieltäkin ja suunnitteli suomen irroittamista ruotsin ikeestä. Mutta Kustaa Aadolfin liputus edustaa ylistystä väkivaltaisen ruotsittamisen puolesta.

    Äänestä

SUOMEN SUURLÄHETYSTÖ, Berliini
SUOMEN PÄÄKONSULAATTI, Hampuri

Uutiset, 3.11.2005

Kustaa II Aadolf ja ruotsalaisuuden päivä 6.11.


http://www.finnland.de/public/default.aspx?contentid=120505&contentlan=1&culture=fi-FI


"Itse asiassa yhtään 30-vuotisen sodan ratkaisutaistelua ei voitettu ilman suomalaisia hakkapeliittoja. Muun muassa suomalaisen Torsten Ståhlhandsken johdossa taistelujoukot eivät hävinneet 14 vuoden aikana kertaakaan. Hakkapeliittojen rinnalla ei sovi toki unohtaa suomalaista jalkaväkeä, joka tositoimiin joutuessaan osoitti olevansa sekin valiojoukkoa." 

"Suomen uhrit 30-vuotisessa sodassa nousivat kokonaisuudessaan suurin piirtein yhtä suuriksi kuin jatkosodassa 300 vuotta myöhemmin: 50 000 – 60 000 mieheen. Suomi piti aseissa miesmäärää, joka tänään merkitsisi asukaslukuun suhteutettuna arviolta 200 000 – 300 000 sotilaan kenttäarmeijaa. Se oli vajaan puolen miljoonan kansakunnalta suunnaton ponnistus. Suomalaisten osuus 1600-luvun suursodassa ei siis ollut aivan vähäinen."

Mitä juhlimista tuossa suomalaisten tapattajassa oikeasti on? Koko tuonaikainen historia Ruotsin osalta oli pelkkää jatkuvaa sotimista ja Ruotsi taisi olle se aktiivinen osapuoli useimmissa sodissa. Oliko Ruotsi tuolloin peräti imperialistinen roistovaltio? Oliko sotasaalis silloisen Ruotsin ainoa ulkomailta saatava "tulonlähde"?

Pohjan Prikaatin perinnejoukkojen taistelut 

http://www.pohjanprikaatinkilta.fi/PohPr/taistelut.htm

Mobilisaatioaste oli melkoisen korkea silloisesta 300 000 väestöstä 

http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_väestö

Ruotsin käymät jatkuvat sodat luultavasti estivät osaltaan silloisen Itämaan, nykyisin Suomen, väestönkehityksen kasvua. Todennäköisesti useimmat kynnelle kykenevät terveet miehet, siis silloisesta Itämaasta, lähetettiin euroopan hurmekentille hakemaan lisää ryöstösaalista Ruotsille. Muistona noista ajoista on vaikkapa nykyisen Suomen vanhoissa kirkoissa olevat useat saarastuolit. Kulta ja "mirhami" päätyi varmaankin Tukholmaan...

Äänestä

Samalla voisimme viettää suomalaisuuden häpeäpäivää koska emme ole vieläkään poistaneet turhaa loiskieltä virallisista kielistämme.

Äänestä

sensuuri pyyhkii...

Äänestä

Toi+suomenruotsalaisuus+on+kuihtuvaa+väestöjuttua.++Aikanaan+1900-luvun+alussa+ruottinkielisiä+oli+vielä+lähes+20%+väestöstä.+Enää+on+alle+4.6%,+ja+sekin+sisäsiittoisena++ja+sukurutsaisena+kuolee+nopeaa+tahtia.Suomi+on+parempi+maa+silloin,+kun++Suomen+ainoana+virallsiena+kielenä+on+suomenkieli.+Rasittavasta+ruotsinkielestä+on+aika+jo+luopua,++se+olisi+olllut+jo+pitkän+aikaa+sitten.

Äänestä

Toivotaan että laumasuoja maassa tulee mahdollisimman paljon korona sairaita ja sen sivutuotteita että tauti politiikka onnistuu. Lycka till.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Muistakaa siis kunnioittaa maamme toista kansalliskieltä. Meille kaikille rakas Maamme-laulukin on alun perin ruotsinkielinen, ja ylipäätään se oli ruotsinkielinen sivistyneistö, joka alkoi ensimmäisenä luoda käsitystä Suomesta ja suomalaisista yhtenäisenä ja omana kansanaan. Ennen tätähän me olimme Ruotsin kansalaisia. Mutta ne olivat siis juuri ruotsinkieliset, jotka saivat estettyä suomalaisten venäläistymisen, kun juuri he loivat käsityksen "suomalaisuus", kun oltiin Venäjän ikeen alla. Ja Sibeliukset ja kumppanithan olivat kaikki ruotsinkielisiä, kuten tiedetään. Mitkään persuilijat siis eivät tätä kansakuntaa silloin pelastaneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu