Lähdin avoliitosta useita kuukausia sitten. Alkuun yhteydenpito exän puolelta oli kohtuullista. Sittemmin yhteydenotot on muuttuneet jatkuviksi. Ajattelin että hän olisi uuden suhteensa myötä menossa jo eteenpäin, mutta ei.
Minä haluaisin jo reilusti etäisyyttä, mut en haluais olla ikävä. Tämä alkaa kuitenkin käymään raskaaksi.
Miten tällaisen tilanteen voisi hoitaa mahdollisimman nätisti?
Minä haluaisin jo reilusti etäisyyttä, mut en haluais olla ikävä. Tämä alkaa kuitenkin käymään raskaaksi.
Miten tällaisen tilanteen voisi hoitaa mahdollisimman nätisti?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä vastaa joka kerran puhelimeen, ei sinun ole pakko olla tavoitettavissa joka hetki.
Ja kun eksä soittaa ja vastaat, puhu lyhyesti, sano että sori, minulla on tässä nyt muuta kiireellistä menossa, jutellaan joskus toiste paremmalla ajalla
Kun ehdottaa tapaamista, sano, että voidaan tavata vaikka kuukauden päästä tai mikä aika nyt sitten sinulle on sopiva.
Silleen nätisti puhuen vieraannutat kerta kerralta kauemmas.
Puolen vuoden päästä ei eksä enää soittele eikä tekstaile.
Ja auttaa myös kun siirrät eksän pois sometileiltäsi siihen porukkaan jolle et kaikkea informaatiota itsestäsi anna.
Tähän mä lähden, kiitos. Olen kai potenut jonkinlaista syyllisyyttä/velvollisuutta lähtemisestä ja ollut siksi vähän liikaakin käytettävissä. Somesta olen hänet jo poistanut.