Vaimoke hermostuu kuunneltavasta radio-ohjelmasta

Anonyymi

Hei.

Yle puheen Docventures lähetyksessä oli mielenkiintoista keskustelua miehenä olemisesta, kun ajoin töistä kotiin. Vieraana oli Tuomas Rajala, joka on kirjoittanut ero-oppaan. Minua kiinnosti se keskustelun osa, jossa puhuttiin miesten jäämisestä yksin ja miesten onnettomista sosiaalisista verkostoista. Koska olen itse perheen, työpaikan ja parisuhteen ulkopuolella yksinäinen, vailla hyviä kavereita, aihe kiinnosti.

Halusin vilpittömästi kuunnelluttaa samaisen keskustelun Yle Areenasta puolisolleni hyvän keskustelun vuoksi. Hän kuitenkin hermostui ja suivaantui koska halusin hänen mielestään kuunnella ero-ohjelmaa.

Kysynkin kuka täällä ymmärtää puolisoni reaktiota ja olenko tehnyt jotain väärää? Miksi minun pitäisi tuntea syyllisyyttä, jos radio-ohjelmassa joku keskustelee erosta? Eikä se ero ollut se pointti vaan se, että muillakin miehillä on vaikeuksia saada kavereita. Puolisoni kun on antanut ymmärtää, että minussa on jotain vikaa kun en saa kavereita.

6

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Luulisi että sulle riittää kun itse sait ko. ohjelmasta vinkkejä siitä miten toimit kaveripiirissä toisin ja saat niitä kavereita itsellesi.
      Vai onko sun vaimokkeesi tehtävä hankkia sulle ystäviä?

      Mieheni rassaa autoja ja moottoripyöriä. Ei ole minun juttu, en katso enkä kuuntele, eikä kiinnosta, kyydissä voin istua silloin tällöin, mutta ei muuta. Ei mun mieskään ole kiinnostunut mun kuntosalitreeneistä eikä juoksulenkeistä, eikä mun kavereista ja silti meillä menee paremmin kuin hyvin.

    • Anonyymi

      Minä pelaan tietokonepelejä, mieheni ei koske tietokoneeseen lainkaan. Tykkään siivoamisesta ja pyykinpesusta, myös ompelemisesta ja sisustustuunausjutuista. Mies ei hetkauta korvaansa mun jutuille.
      Mieheni eräjormailee, liikkuu luonnossa ja tekee ruokaa joka päivä. Minua ei voisi vähempää kiinnostaa yllämainitut, paitsi syön kyllä mielelläni valmista ja hyvää ruokaa.
      Mieheni on aina nenä tai korva kirjassa kiinni kaikki yllämainituista ja työstä muun liikenevän ajan. Ei ole minun juttu.
      Minulla on paljon kavereita, kyläilevät meillä ja minä heillä, miehelläni on kaksi -kolme kaveria joita tapaa autotallissamme. Kahvitkin vievät sinne mennessään.

      Parisuhteemme kukoistaa. Kumpikin tekee omia juttujaan arkisin, kohdataan joka ilta sängyssä klo 21.00, siellä harmonia kukki ja hommat hoituu puolin ja toisin.
      Ai niin, tavataan myös ruokapöydässä, ja joka toinen ilta saunassa :). Saunominen on meidän juttu, siellä saatetaan istua vaikka kaksi tuntia putkeen. Ei kylläkään jutella paljonkaan kun tiedetään toistemme ajatukset jo selkäytimellä.
      Näin on hyvä, ei ole eikä tule turhia kiukutteluita eikä väärinymmärryksiä mistään asiasta.

    • Anonyymi

      Löytyyhän noit naisiin, oma muijani voi kanssa sulkee radion kun haluun kuunella tiettyä kanavaa, ei kuulemma jaksa joten vaihtaa taajuutta tai sammuttaa. Mitäs tapahtuis jos sanoisin et panin toista naista kun en jaksaa omaa muijaa panna, vaihtelu virkistää.

    • Minkä takia sun puolison olisi pitänyt se ohjelma kuunnella?

    • Anonyymi

      Kerroitko hänelle pointtisi? - Nm. Taisi jäädä epäselviksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe