Päättämätön

Anonyymi

Vaimo ilmoitti kesällä haluavansa eron, kun kysyin mikä on vaivannut jo pitemmän aikaa. Oli kuulemma miettinyt jo useamman kuukauden. Yhdessä tehtiin muutto, kun sai nopeasti oman asunnon. Avioeropaperit meinasin heti laittaa, mutta muutaman päivän päästä peruttiin. Ehdotin pariterapiaa ja suostui. Nyt käyty kaksi kertaa (viimeksi reilu kuukausi sitten) ja seuraavaan tapaamiseen vajaa kuukausi, minkä hän halusi varata.

Nyt ilmoitti, että ei ole kiinnostanut muutamaan viikkoon pätkän vertaa eikä ole tehnyt asian eteen mitään. Ei silti osaa sanoa, että haetaanko me sitten lopullista eroa vai mitä tehdään? Ehdotin jo papereiden postittamista. Mutta ei saa mitään irti. On kuulemma oman päänsä kanssa niin sekaisin?

Lapsia meillä on. Niiden suhteen mielestäni kaikki toimii hienosti. Osituksesta esisopimus tehty jne.
Vaikea ymmärtää, että mikä siinä on. Ei halua olla yhdessä, mutta ei eropapereitakaan laittaa? Alkaa vaan käymään melko raskaaksi, kun itse yrittää ja toinen ilmoittaa, että nyt ei kiinnosta.
Ollaan sovittu, että ollaan kuten naimisissa. Ei vieraita tms.

Itsellä alkaa usko loppumaan, että ei tässä ainakaan takaisin paluuta taida olla näköpiirissä.

Kokemuksia tälläisistä tilanteista olisi mukava saada.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        243
        45306
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        30
        11223
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        185
        10838
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9701
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8508
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        223
        6501
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3200
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        28
        2212
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        33
        1563
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1500
      Aihe