Nälkärajalla

Varhainen ihminen eli ainaisella nälkärajalla. Varsinkin miehen tuomalla kalasaaliilla ja riistalla oli aivan ratkaiseva rooli proteiinin saannissa. Lapsikuolleisuus oli aivan valtava.

Vaikka syntyvyys oli suuri, väestomäärä pysyi ensimmäiset vuosimiljoonat miltei samana, jopa välillä taantui, koska lapset kuolivat ennen kuin saavuttivat lisääntymisiän. Vielä 1800-luvullakin perheen lapsista kuoli Suomessakin aliravitsemukseen ja tauteihin enemmän kuin jäi jäljelle.

Näissä oloissa naisen vahvin intressi oli pitää tiukasti kiinni miehestään. Tärkein keino on tarjota runsaasti seksiä, jotta miehen intressi jakaa siementänsä, mutta myös resurssejaan, muillekin naisille ei vain toteutuisi. Yksinhuoltajan lapsi kuoli huomattavasti useammin ruoan puutteeseen.

Toinen keino oli piilo-ovulaatio, joka voimistui sokupolvien kuluessa, koska se lisäsi naisen evolutiivista hyötyä. Kun mies ei voinut tietää, milloin naisella on ovulaatio, hänen täytyi olla naisensa lähellä kokoaikaisesti, jotta syntyvä lapsi olisi hänen, eikä kilpakosijan. Lapsen synnyttyä hän jakoi mielellään resurssejaan tälle, koska uskoi, että lapsi on hänen.

Nämä kaikki käyttäytymismuodot olivat tiedottomia ja vahvistuivat luonnonvalinnan kautta, koska näin menettelevät saivat eniten jälkeläisiä ja siten geenejään populaatioon.

Samojen perintögeenien vaikutusta on, että edelleen kriittisen vaiheen, eli romanssin alun aikana, nuoripari parittelee kuin kanit muutaman ensimmäisen vuoden aikana ja pari on loputtomassa rakkaudenhuumassa,

Kun aika kuluu, mukaan tulevat yhä enemmän muut evolutiivisesti hyödylliset intressit, naisen tarve löytää parempi siittäjä ja miehen tarve siittää mahdollisimman moni nainen. Kyselytutkimuksissa sekä miehistä että naisista puolet on kertonut olleensa sivusuhteessa parisuhteen aikana.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

        Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
        Maailman menoa
        276
        3951
      2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

        Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
        Maailman menoa
        98
        3608
      3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

        mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
        Maailman menoa
        168
        2594
      4. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

        Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
        Maailman menoa
        40
        2384
      5. Ei se halua mitään!!

        Arkailija koko tyyppi!
        Ikävä
        62
        2345
      6. Jätän tähän viesti kaivatullesi

        jos jotain jäänyt sanomatta. 👇
        Ikävä
        154
        1932
      7. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

        Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
        Ikävä
        34
        1727
      8. Etkö sitten itse

        ole koskaan ylittänyt rajaa?
        Ikävä
        36
        1311
      9. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

        The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
        50 plus
        31
        1307
      10. Mitä järkeä iskeä

        Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
        Ikävä
        46
        1212
      Aihe