Ajoneuvovero laskee todennäköisesti

Anonyymi

Diesel henkilöautojen ajoneuvovero laskee merkittävästi jo lähiaikoina. Väitän koska nykyiselle verotukselle ei ole perusteita.

Verotuksen näkökulmasta diesel autojen omistajat maksavat ylimääräistä veroa useita satoja euroja joka vuosi. Enemmän kuin puolet enemmän.

Polttoaineiden hinnat on hyvin lähelle samat, lisäksi co2 lukema on vanhoissakin dieseleissä pienempi eli ei voitaisi perustella korkeampaa veroa co2 lukemallakaan.

Jos sinulla on 10v vanha V50 bensa 1.8 ja ja vero on 260eur vuodessa, sama auto dieselillä ja yli 600eur. Vajaa 400eur on todella iso raha kaikille perheille.

Jos on pari vuotta vanha uudehko passat niin veroissa on myös yli 400eur ero. Sama auto eri moottorit.

Nämä on pienimmät erot yleisissä käyttöautoissa joissa pienet dieselit ja auto ei iso. Hieman isommissa ajoneuvovero voi olla 700-800eur joka vuosi sama 2 litran bensalla alle 300eur. Dieselillä ajava voi maksaa 500eur enemmän.

Tämähän on eriarvoinen verotus, toinen maksaa valtavasti enemmän veroja ns perusteettomasti koska ei ole perusteltu miksi nykyään ero on noin iso.

Toimassa yhteiskunnassa pitäisi olla ne perusteet.

6

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen korottamisesta 1.8.2020 alkaen on tehty päätös. Että silleen.

      • Anonyymi

        1.1.2020 laskee vero diiselautossani 10%. Kertomastasi korotuksesta ei minulla ole tietoa.


    • Anonyymi

      Tuossa on sekä ajoneuvovero että käyttövoimavero (=dieselvero, kun dieseleistä puhutaan) yhdessä.
      Hiilidioksidipohjainen ajoneuvoverohan on dieseleissä poikkeuksetta alhaisempi kuin vastaavassa bensa-autossa. Näin koska hiilidioksidipäästöt ovat pienemmät.

      Käyttövoimaveroa ei bensa-autoista peritä laisinkaan. Kaikilla muilla käyttövoimilla on käyttövoimavero.
      Dieselien osalta dieselveroa perustellaan sillä, että polttoaineveroa peritään vähemmän pumppuhinnassa kuin bensiinillä. Tästä johtuu, että dieselien pumppuhinnat ovat alhaisemmat, talvisin jossain 12-15senttiä ja kesäisin noin 20senttiä. Tästä hyötyy ammattiliikenne ja muut paljon ajavat. Tuo raja, milloin diesel tulee polttoaineen osalta taloudellisemmaksi, riippuu hyvin oleellisesti eri automalleista, mutta keskimäärin raja menee jossain 17tkm-20tkm/vuosi, jonka jälkeen dieselillä ajaminen on edullisempaa.

      Jos käyttövoimavero jyvitettäisiin pumppuhintaan, niin on esitetty arvioita, että pumppuhinta nousisi suunnilleen bensan pumppuhinnan suuruiseksi. Näin siis verojen vaikutuksen osalta mutta pumppuhintaan tietysti vaikuttaa muukin kuin vero.
      Luulen, että ammattiliikenne ja muut isoja kilometrejä kerryttävät, vastustaisivat verojen jyvitystä pumppuhintaan , mutta vähemmän ajaville se olisi etu. Ja jos sillä dieseleillä korvautuisi bensa-autokantaa, niin omalta osaltaan sekin edistäisi Suomen liikenteen päästötavotteiden toteutumista.

    • Anonyymi

      2021 laskee diesel henkilöautoissa oleva käyttövoimavero paljon.

      • Anonyymi

        Ja linkkiä kitoooosss....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja linkkiä kitoooosss....

        Eipä niitä linkkejä ole muihinkaan väitteisiin jaksettu liittää....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      282
      2574
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1379
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1251
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1188
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe