Elokuvateatterissa ramppivalot? YLE-ongelma

Anonyymi

Nyt on hiukan erikoinen musiikkiongelma...

Yleensä ”parrasvalojen maailmalla” viitataan teatteriin, jossa esitetään näytelmiä, musikaaleja, baletteja, oopperoita ynnä muita lavateoksia. Näyttämöllä nähdään eläviä näyttelijöitä, jotka esittävät samaa teosta illasta toiseen.

Tällaisissa teattereissa on muun muassa parras- eli ramppivalot.

Sen sijaan elokuvateattereissa ei ole ramppivaloja, vaan siellä heijastetaan elokuvia projektorilla filmiltä tai kiintolevyltä valkokankaalle eikä katsomossa ole muita valonlähteitä. Ramppivalot pilaisivat elokuvaesityksen täydellisesti. Myöskään televisiovastaanottimissa ei ole ramppivaloja. Elokuvastudioissa valaistus järjestetään yleensä muutoin kuin ramppivaloilla.

Yleisradiossa on radio-ohjelma ”Musiikkia parrasvaloista”. Jostakin syystä siellä kuitenkin soitetaan enimmäkseen musiikkia, jolla ei ole mitään tekemistä parrasvalojen eikä näyttämöiden kanssa: esimerkiksi musiikkia James Bond -elokuvista tai TV-sarjasta ”Mennyt maailma”.

Millainen logiikka tässä oikein piilee? En ymmärrä. Olen — tuloksetta — kirjoittanut Yleisradioon kaksi kuukautta sitten:

http://tinyurl.com/yejpty8l

Onko Yleisradiossa ehkä päätelty, että kun (a) teatterissa esiintyy näyttelijöitä ja (b) elokuvissa esiintyy näyttelijöitä, niin — simsalabim! — myös elokuvat edustavat ”parrasvalojen maailmaa”? Vai johtuuko sekaannus Chaplinin elokuvasta, jonka nimi on ”Parrasvalot” mutta joka kertoo teatterinäyttelijöistä?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

        Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
        Ikävä
        49
        1334
      2. Maskuliininen herrasmies

        Tekee aloitteen. 🌸
        Ikävä
        160
        1135
      3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        61
        1017
      4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

        Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
        Maailman menoa
        198
        861
      5. Kiinni on siekkilän yliajaja

        Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
        Mikkeli
        8
        842
      6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

        Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
        Ikävä
        27
        786
      7. Näyttävin pariskunta

        Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
        Suomussalmi
        11
        779
      8. Ollaanko me tyhmiä mies?

        Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
        Tunteet
        51
        771
      9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

        Ja seurata jotain ihan muuta?
        Hindulaisuus
        346
        748
      10. Kamalateltta

        Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
        Kuhmo
        11
        711
      Aihe