Pilapiirtäjä Ville Ranta on uskaltanut julkaista piirroksen, jossa esiintyy profeetta Muhammed! Kuva löytyy ainakin Iltalehdestä. Eikö hän tiedä, ettei profeettaa saa piirtää ollenkaan? Eikö hän muista...
Je suis Charlie
Je suis Charlie
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toisaalta: Rannan monien ylilyöntien takia ehkä jopa hieman toivon, että Karma olis Bitch, ja joku muslimi vähän ”ohjeistas” sitä Muhamedin piirtoviivojen vetelyssä? :)
Mut itseasiassa toi mainittu strippi (jos tätä meinasit?) ei o ollenkaan hassumpi?
https://img.ilcdn.fi/5bBXnRIuKYhehpAiGpSN6LkbLlo=/full-fit-in/612x/img-s3.ilcdn.fi/c9c0f274d395df6a312a048c91e6d3777c3f1fa6615e10dfc6de6fe219163b0c.jpg
Joo, ihan onnistunut pilakuva Rannalta tällä kertaa. Jää nähtäväksi, saako kohta syytteen uskonrauhan rikkomisesta, kun piirsi Muhammedin. Jeesuksen piirtäminenhän ei ketään kiinnosta.
Sinänsä jännä juttu, koska samallai profeettahan se toi Jeesus on muslimeillekin?
Mut ne ei sit kuitenkaan vedä taatelia sieraimeen kun ton toisen profeetan piirtämisestä?
Ei iha aukee toikaan logiikka mulle?! :/
Mutta eihän Jeesus käyttänyt pommipakettia päähineenä, kuten joissakin valokuvissa näkyy se olevan muhametin päässä turpaanin sijasta?
Johtunee osittain siitä, et tää mainittu heppu ei ollu kovinkaan tunnettu sotaisuudestaan? Toisin kuin tää toinen mainittu heppu.
Mut kyllähän Jeesuksestakin hulmattavan hulppeesti näyttäis pilakuvastoa löytyvän, kun lätkäsee Googlen kuvahakuun vaikkapa ”Comic strip Jesus”.
Tosi hyvin kuvaa ajanhenkeä ;DDD
A-anteeksi.
Vanhanen
Paljon parempi olisi piirros muhammetista paneskelemassa sikaa tai 9v tyttöä.
Muslimiyhteisöt eivät ole ilmeisesti tietoisia noista kuvista? Vai onkohan sällin osoite jo varmuuden vuoksi salattu?
Ehkä Ranta osas valmistautua ennakkoon mahdollista vihapalautetta varten, ja tilas etukäteen arkun joka on hänen pituutensa miinus hänen päänsä korkeus?