Kuulun Loimaan kassaan ja työnantajani on järjestäytymätön. Jään äitiyslomalle toukokuussa ja sain sairauslomaa siihen asti selkäni vuoksi. Olen ollut samalla työnantajalla jo niin kauan, että korvattavia sairaspäiviä olisi kuulunut tulla 56 ja sen jälkeen vasta Kelan päivärahalle. Nyt kuitenkin työnantaja maksoi vain 9 päivää sairaskorvausta ja ei suostu edes keskustelemaan muusta. Mitä nyt teen?
Kelan päiväraha on todella pieni ja kunto ei kestä jos keskeyttäisin sairasloman ja menisin vaan töihin.
Kelan päiväraha on todella pieni ja kunto ei kestä jos keskeyttäisin sairasloman ja menisin vaan töihin.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Soita työsuojelupiiriin ja yritä anella apua. Liittoon kannattaisi kuulua niin apu olisi varmaa.
jos olet OIKEASTI saamapuolella ja laki on puolellasi, ota yhteyttä vittumaiseen lakimieheen Koivu jossain hesassa, hoitaa maksuttomat oikeudenkäynnit mutta on kuulemma tehokas.
Katsos lakimies se hoitaa liitossakin nuo asiat, ja häviäjä maksaa kulut joten ei syytä huoleen.
Laki on oikeesti työnantajan puolella ja vaikka ois kuin vittumainen lakimies niin ei tässä asiassa auta. Se on 9 päivää kun kuuluu lain mukaan maksaa ja työehtosopimukset tuo sitten niitä päiviä lisää.Tässä tapauksessa ei tessiä tarvi noudatttaa
JOS kuulut liittoon ja sen kautta mennään oikeuteen ja JOS käy niin,että siellä juttu hävitään,hävinnyt osapuoli on liitto eikä yksittäinen jäsen, Jäsenelle ei koidu oikeustoimista mitään ylimääräisiä kuluja. "loimaalainen" taas maksaa itse kulunsa viimeiseen senttiin saakka.
Katsoin työlain säädännöstä ja siellä seisoo, että työnantajan pitää maksaa sairaskorvausta 9 päivää.
Liitto on neuvotellut ne loput, joten oikeassahan se pomo on. Olette villejä molemmat ja työehtosopimukset ei teitä sido, joten onnea vaan valitsemallesi tielle. Tuolla rahalla minkä nyt menetät, olisit maksanut liiton jäsenmaksut moneen kertaan ja saanut lakiavun ja tessit
Vääryys on tapahtunut siinä, ettet kuulu liittoon. Jos olisit järjestäytynyt, niin sinulle maksettaisiin se 56 sairaspäivää. Ennakoihan nyt tulevaisuutta..
Vääryys on siinä, että olet töissä pienessä yrityksessä, joka ei noudata mitään sopimuksia.
On aivan sama olisitko liiton jäsen vai ei lopputulos on sama. Saat sen mitä työnantaja haluaa maksaa.
Itse olen vastaavanlaisessa pimeässä huijarifirmassa. Ikäni olen kuulunut liittoon, mutta erimielisyystapauksessa liitosta en ole saanut mitään apua.
Liitot toimii isommissa yrityksissä, jos toimii, mutta pikkuyritykset saa kusta silmään niin paljon kuin haluavat ja liitto ei reagoi, eikä TOIMI,
...kuten teki vielä 80-luvulla.
Ei tämä mun työpaikka nyt mikään ihan pieni ole. Meitä on nelisenkymmentä työntekijää. Työnantaja ei kuulu liittoon, maksaa mieluummin suuret rahat aina kun tulee epäselviä asioita meidän kanssa. Rahalla ne apuja saa, muttei silti halua maksaa jäsenmaksua.
ei kanssa kannata järjestäytymistä. Työntekijöillä meillä järjestäytymisaste on n. 70% ja pomopuoli maksaa kyllä TES:in mukaset palkat. Luottamusmiehet sun muut on (muovialan yritys) ja aina kun asiat hirttää kiinni niin ne maksaa hirmuset määrät lakiavusta. no, saavathan olla villejä ja vapaita. ne 30% kyllä joutuu aina välillä aika pompotukseen kun pomot tietää ettei ne voi mihinkään valittaa
Taidatte siellä Hakaniemessä olla jo aika epätoivoisia..noo ens viikolla pääsette lapin hangille niin aivot saa taas happea.
loimaan spammeja, se joka itse tekee, epäilee kaikkia muitakin;) Mahtaa loimaalaisia harmittaa aloituskirjoitus, se älähtää kehen...
Tämä kirjoitus on selvästi ja läpinäkyvästi keksitty tarina.
On se kummaa, kuinka selvästi nää provot on tunnistettavissa.
Selkeästi aistii sen, ettei kyse ole oikeasta elämästä.
Kyllä tää nyt vaan ihan totta on joka sana. En kai muuten kirjottelis. Olis aika sunkin tutustua vähän näihin varjopuoliin, ei tää Suomi niin ihana ole kuin ehkä siellä ylhäällä luulet. Tuleppas vaikka vähäksi aikaa tänne ruohonjuuri tasolle, niin huomaat!!
kun tuolla odotuspalstalla joku kirjoitti aivan täsmälleen samalla tavalla. Miksi kukaan menisi sinne keksimään mitään? Mikä motiivi siinä olisi? Joten mene sinä niine arvailuinesi vaikka täyttämään lottokuponkia. Niin ja toivotan myös sinut tere tulemas todellisuuteen. Kaikki työnantajat eivät todellakaan noudata lakia.
Pyydä nyt sieltä Loimaalta apua, kun seniin hyvä on!!!
on voimassa vaikka kumpikaan (työnantaja ja työntekijä) se on yleis-sitova yhteys vaan työsuojelupiiriin
Kiitos neuvosta, katsoin Finlex:istä ja kemian alan työehtosopimus on vahvistettu yleissitovuutta vailla olevaksi. Ja edelleen laki määrää maksettavaksi vain ne 9 päivää, et pitääks nyt vaan niellä tää ?
Sairaslomalla...netissä jo kuuden jälkeen...
työtkö alkoi kuudelta?...kaksvuorotyössä?...ay-aktivisti?...provoilija?..keksitty juttu?...liiton miehiä?...onko ollenkaan äiti?...vai onko sittenkin isä?
Sori vaan jos nousen liian aikaisin sun mittapuusi mukaan. Ei kai nykymaailma sallisi, että ihminen stressaantuu huolista, mutta näin nyt kumminkin on käynyt. Yöunet jää vähiin siitä syystä ja vauvakin potkii ja pitää nousta keittelemään kaurapuurot kouluunlähtijälle. Kuuntelijoita ei ole,tästä olen löytänyt vähän kanavaa...
Se on vain joku ahne työnantaja joka haluaisi toimia kuin maassa ei lakeja ja rajoituksia olisikaan. Ei ainakaan hänelle. Tainnut tulla takkiin pahemman kerran, eikä ole tajunnut, että omasta toiminnastahan se johtuu. Jotkut kun eivät suostu myöntämään omia virheitään ja kohdistavat vihaansa täällä ihmisiin, jotka peräävät kaikille kuuluvaa oikeutta. Helpommalla tuokin kaveri pääsisi, kun tajuaisi vähän enemmän ja korjaisi omaa toimintaansa. Voihan se olla myös joku keskenkasvuinen... Tai sairas katkeroitunut mies (ehkä jopa nainen), joka ei voi sietää raskaana olijoita. Pyh tollasille. Tsemppiä sulle!
Jäit kiinni provosta!!!
Kokeile vähän eri tyyliä. Kyllä se siitä rupee lähteen.
Raskaana oleva nainen netissä heti kuuden jälkeen aamulla,... keittämässä puuroa koululaisille. Mikä kouluunlähtöaika se on? Koululaiset nukkuu vielä ainakin tunnin.
Muroja nykyajan pennut syö. Puuroa syötiin sillon kun sinäkin ay-hihhuli olit nuori- 60-luvulla.
Varohan "kaikkien ammattiyhdistysten äiti", ettei lapsivesi pääse tulemaan housuun, kun joudut taistelemaan liiton puolesta meitä siipimiehiä vastaan.
Nuku nyt hyvin yösi. Lapin kelomökit kutsuu. Konjakit on kaapissa ja tanssitytöt lämmittää lihojaan.
Kyllä se liitto on hyvä asia.
Haloo, haloo, "kaikkien ay-aktivistien äiti"!!!
Heräähän jo puuroa keittämään lapsille, ottamaan bepanteenia selkävaivaan ja aamupissalle vai oletko tänään iltavuorossa vai menitkö jo peräti luennoimaan Sirola-opiston ay-luottojen agiteeraustsemppikurssille. Sullahan on siellä liiton kustantama kannettava langattomalla soneran dsl-yhteydellä, kirjota nyt uutta skoijausta nettiin.
Tehkää se ryhmätyönä, jos et itse keksi.
Pitäkää samalla kriisipalaveri, kun liittojen jäsenet viisastuu ja itsenäistyy päivä päivältä.
Ps. Oletko varma, että olet raskaana. Maha on voinut muutenkin kasvaa, esim. ilmaiset rasvaset ruuat ja ilmainen alkoholi tekee sitä. Mulla on vähän samaa vikaa, mutta tiedän, että läskiä se vain on, eihän mies voi tulla raskaaksi edes ruotsissa.
Kamalaa, mikä minulla tuli mieleen! Oletko veljeni ehkä ransu, transu eli siis trasvestiliteetti.
Siis mies, joka pukeutuu naisten vaatteisiin, nauttii tyttömäisestä olostaan, haluaa olla välillä "Esteri" käsilaukkuineen ja naisen värmeineen.
Oletko ehkä vain tällainen virtuaalinainen, joka itsekin kuvittelee olevansa enemmän nainen vaikka on munat ja kaikki.
hoitoon.Tosi lapsellista tekstiä...
Heti kun näiden kaikkitietävien luusereiden tajuntaan iski, että tässä on todellinen hätä ihmisellä, alettiin haukkumaan ja solvaamaan. Kapitalisti sikoja olette koko joukko. Hävetkää itseänne!
Äiti on todellakin jo puurot keittänyt, lapsi on laitettu koulutielle ja nyt on aikaa ihmetellä tätä pahojen ihmisten maailmaa. En tule tänne enää kirjoittamaan koska huomasin, ettei ainakaan täältä apuja saa. Yhtä lukuunottamatta kaikki lyö lisää!!
On kerta kaikkiaan kestämätöntä, että elämästä löytyy joku osa-alue, joihin miehet eivät pysty.
Noi on niitä sairaita työnantajia, jotka käyvät täällä hehkuttamassa kuinka liittoon kuuluminen ei muka kannattaisi ja pitävät tavallista työntekijää ihan vedätettävänä. Työntekijöiden tulisi olla heille jotain koneita, ei ihmisiä ollenkaan. Raskaus ei ole sallittua, eikä varsinkaan sairastelu.
Nyt kun äippäloman jälkeen hakeudut takaisin työelämään, niin liity liittoon. Ja ehdottamasti vie tuo asia eteenpäin. Laita ukoille luu kurkkuun. Ja kyseisestä firmasta muista kertoa kaikille ihmisille, että miten siellä työntekijää kohdellaan ja kenen osalta. Siellähän sitten johtaja istuu ylhäisessä yksinäisyydessään ilman todellista arvostusta.
Päätä nyt oletko mies vai nainen, kuulutko liittoon vai et, oletko Esteri vai Eino.
Sultahan menee kohta luottamus, kun et tiedä minne menee ja kusta tulee.
täällä saa törmätä. Kyllä näyttää työelämä sairastuttavan ihmisen pahasti. Vai onko tuo vainoharhaisuus synnynnäinen ominaisuus sinussa? Mistä ihmeestä noita juttujasi edes revit? Kukaan kun ei ole edes väittänyt moista. Pieni äänikö se siellä päässäsi kertoo?
"Sultahan menee kohta luottamus..." Ketä kohtaan? Sinuako? On tullutkin tuota luottamusta kerjättyä mielisairailta ihmisiltä elämässä ja paljon. Varmaan! Mene kuule ja hakeudu hoitoon.
Kirjoittaja on loimaalainen ja "sitä saa mitä tilaa", kuten laulussa sanotaan.
olla mitään väliä, onko Loimaalainen vai ei silloin kun kysytään, että miten ihmistä saa kohdella.
Mä en ole tuo alkuperäinen kirjoittaja, vaan hänen puolustajansa, joten mieti vähän ketä alat ransuttelemaan, vitun urpo!