Vanhemmiten

Nuorena suorastaan tuli vihaiseksi, kun elokuvissa ei näytetty, mitä keskiajan kidutuskammioissa oikeasti tapahtui. Pitkään meni, että väkivaltaviihteestä ajatteli, että sehän on vain elokuvaa.

Kun ikää tuli, raaimmat kohdat alkoivat etoa. Monta sarjaa ei halunnut enää katsoa. Viimeisenä menivät ulkomaisista elokuvista Bondit, James Bondit. Alkoivat kuvottaa liian väkivaltaisina.

Kotimaiset sarjat alkoivat tuntua jatkuvalta riitelyltä ja rähisemiseltä. Sitten vanhat suomalaiset elokuvatkin. Useimmiten kesymmissä elokuvassa tapahtuu hankala väärinkäsitys. Ei enää halua katsoa, vaikka tietääkin, että jatkossa fiba oiotaan.

Siltalan pehtoorikin on pilalla, kun kartanon kaunis emäntä luuli, että pehtori, johon hän oli lääpällään, kävi yöjuoksulla piikojen aitassa. Liian kovaa kamaa.

Vaikuttaa siltä, kuin ikä olisi tehnyt tähän maailmaan liian pehmeäksi.

0

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        122
        3044
      2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        35
        1425
      3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

        A haluaa J
        Ikävä
        104
        1289
      4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
        Kaste
        162
        1037
      5. Empaattisuus ja suoruus.

        Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
        Sinkut
        134
        1018
      6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

        Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
        Kaste
        366
        1017
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        60
        947
      8. Ehkä vähän

        Rakastunut sinuun
        Ikävä
        41
        757
      9. Sä saat mut tuntemaan

        Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
        Ikävä
        22
        743
      10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

        Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        119
        713
      Aihe