Kun keskustelu ei etene, vaan jankutetaan satoja kertoja samoja asioita, syytellään olemattomista, kysytään samoja asioita yhä uudelleen, eikä koskaan kuunnella mitä vastataan ja aloitetaan aina uudestaan nollapisteestä, alkavat keinot olla vähissä.
Muuten kaikki menee "hienosti".
Miten (fiksun ja ihanan) naisen saisi tästä kierteestä pois?
1) Ehdottamalla yhteistä lomaa?
2) Lukemalla hyvää parisuhdekirjaa yhdessä?
3) Kehumalla ja ymmärtämällä?
4) Lähtemällä?
Vaihtoehtoja 1), 2) ja 3) on kokeiltu toistuvasti, mutta menestyksettä. Onko muita keinoja jäljellä kuin vaihtoehto 4) ?
Muuten kaikki menee "hienosti".
Miten (fiksun ja ihanan) naisen saisi tästä kierteestä pois?
1) Ehdottamalla yhteistä lomaa?
2) Lukemalla hyvää parisuhdekirjaa yhdessä?
3) Kehumalla ja ymmärtämällä?
4) Lähtemällä?
Vaihtoehtoja 1), 2) ja 3) on kokeiltu toistuvasti, mutta menestyksettä. Onko muita keinoja jäljellä kuin vaihtoehto 4) ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kysymys on ollut pettämisestä 1-3 on ainoa keino ja voi kestää. Mikäli kysymys on jostain muusta, kirjottaisin vastauksen valmiiksi paperille ja antaisin aina käteen, kun samasta jankataan.
Kiitos vinkistä, kirjallinen lähestyminen on ihan hyvä. Aina kun olen kysynyt, "Muistatko miten olen sinulle vastannut tähän samaan kysymykseen viitenä viime kertana", en ole saanut koskaan vastausta.
Kirjallisten vastausten ainoa heikkous on todennäköisesti se, että se lopettaisi riitelyn alkumetreille. Ja riitahan siitä syntyisi.
P.S. Pettämisestä tässä ei ole suinkaan kysymys, vaan aivan mitättömistä asioista.
Niin, elämä on arkea ja juhlaa. Joskus tekee mieli ja joskus ei. Joskus harmittaa kaikki ja joskus ei. Työt painaa päälle ja rahat loppuu joskus, ehkä.
Kirjoita kirje ajatuksella rauhassa. Hän lukee sen sitten, kun on aikaa, kaikessa rauhassa. Toivottavasti kirjoittaa takaisin. Näin ei kumpikaan keskeytä toista. Kirjoita...."kun alamme syyttelemään, niin voimme syytellä koko lopun aikaa elämästämme." Arvostatteko toisianne? Valtataistelu? Liikaa yhdessä? Harrastuksia?
Voitteko mennä sinne missä tapasitte ja verestäkää muistoja. Jos mahdollista, niin voitte tehdä treffitkin, tuttuun paikkaan tai johonkin toiseen. On tärkeää, että löydätte kipinän suhteeseenne, tiedät sen varmaankin.
Auta kotitöissä. Kuuntele ja kysy MITÄ HÄN TAHTOO. Onko hänen paha olla, rakastaako? Voi kysyä kaikkea rehellisesti, jos tahtoo vastauksen. Tykkäättekö hempeilystä. Alkohopli tuspimpa parantaa tilannetta, jos käytätte....
on varmasti hyvä idea. Olen kirjoittanut monta kertaa, ja deletoinut aina tuloksen enkä lähettänyt sitä. Kirjoitettu teksti ei anna mahdollisuutta harkitsemattomiin ja sivupoluille vieviin kommentteihin, mutta toisaalta antaa entistä paremmat mahdollisuudet jälleen sanottavan siteeraamiseen parin seuraavan vuoden ajaksi. Ja kirjeen arkistointiin.
On todella vaikeaa muotoilla kirjettä niin, ettei siitä saada taas uutta aihetta loputtomaan vääntöön, mutta että varsinainen asia tulisi kuitenkin välitettyä. Ja varsinainen asia on siinä, ettei tavallista dialogia tulisi käyttää kuten sitaattisanakirjaa.
Emme ole kovinkaan paljoa yhdessä, mutta tilanne jatkuu aivan samanlaisena näppärästi etäältäkin, koska "puhelimetkin on keksitty". Sää on kuitenkin yleensä onnistunut keskustelunaihe.
Olen itsekin ajatellut vaikkapa seuraavaa 30 vuotta - kuinka paljon silloin on jo kertynyt kaikkea sanomista, kuten sanoit ...."kun alamme syyttelemään, niin voimme syytellä koko lopun aikaa elämästämme." Pitäisi aina muistaa, mihin me ainoan arvokkaan elämämme käytämme.
Naisesi ei ole tyytyväinen itseensä ja purkaa pahaaoloaan sinuun jankuttamalla samoja asioita sataan kertaan ja syyttämällä olemattomista. Kysymys on siis stressistä. Keinoja stressinpoistoon:
1) Ehdota lomaa erikseen. Kumpikin matkustaisi yksin tai ystäviensä kanssa haluamaansa kohteeseen. Pitäisitte matkapäiväkirjaa, joista saisitte jutun juurta vielä viikoiksi eteenpäin lomalta palattuanne...
2) Ehdota naisellesi, että tekisi ihan oman maun mukaan useammin sitä mistä eniten pitää. Tyytyväinen ihminen ei jankuta eikä syyttele.
2b) Ehdota, että naisesi hakisi uutta näkökulmaa elämäänsä vaikkapa lähibaarista tai rautatieaseman ongelmanuorten parista. Tuulahdus aivan erilaisesta elämäntavasta auttaa usein ymmärtämään omaa elämää ja kumppaniaan paremmin.
3) Teette yhdessä jotain hyödyllistä, joka ennen ei olisi edes tullut mieleen. Voisitte vaikka ilahduttaa laitapuolenkulkijaa tarjoamalla hänelle kahvit, tarjoutua yksinhuoltajaäidin lapsenvahdiksi...
4) Menette yhdessä sellaiseen paikkaan, jota suurinpiirtein inhoatte. Itsekin kävin kerran lätkämatsissa, vaikka inhoan urheilua enkä tajua säännöistäkään mitään... Kokemus oli erittäin positiivinen!
Sitten kun keskustelette niin jakakaa vaikka puheen- ja kuunteluvuorot. Omalla puheenvuorolla saa puhua vain itsestään. Jos kerrankin syyttää toista tai sanoo "sinä et koskaan sitä tai sinä et koskaan tätä" niin menettää puheenvuoronsa välittömästi ;D.