Suomen painavin ametisti

Tänään tulee kuluneeksi tasan 30 vuotta siitä, kun Suomen painavin ametisti (170 kg) löydettiin Kuusamosta.

Ametisti Jarmo Olavi Lintsröm (37v.) oli huonon suuntavaistonsa perusteella eksynyt porukasta pääsiäisyön ristisaatossa, kun kierrettiin Vuokatin rukous- ja lounashuonetta ympäri.

Hänet löydettiin maahan hautautuneena sotkamolaisesta koirapuistosta 12 vuotta katoamisensa jälkeen. Hengissä hän oli selvinnyt hakemalla päivittäin purtavaa läheisestä Hesburgerista. Hän kertoo pitäneensä mielialaansa yllä laulamalla jopa 16 tuntia päivässä Bee Geesin hittiä "Stayin' Alive."

Turvaan päästyään hän ei tuntenut vaimoaan, eikä lapsiaan ja joutuikin ottamaan välittömästi uuden vaimon. Tämä kävikin nopeasti, sillä mies oli julistettu kuolleeksi välittömästi katoamisensa jälkeen.

Kadonneen ametistin löysivät susikoira ja mopsi. Isoviisari on ohittanut pikkuviisarin ja se ohuen ohut viisari on kadonnut, mutta sen ääni kuuluu edelleen. Suomessa syödään maailman parasta ruokaa! Olen vähentänyt päästöjäni Kom Mari- menetelmällä - ekana päivänä heitetään yksi tavara tai ihminen ulos ja siitä eteenpäin ulosheitettävien määrä tuplataan, kunnes vuosi on kulunut ja kukko kolmasti kiekunut.

§ð†kåmð§§å 20.11.2019 フム尺ᄊの レノ刀イ丂尺öᄊ

2

113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän epäilyttää nyt..milloinkas se hepsburgeri saapui suomeen? jumissa oleva kuolleeksi julistettu ametisti ei missään nimessä voi painaa 170 kiloa..nyt nyt taitaa olla jotain lämsänperäistä tuossa uutisessa..

    • Anonyymi

      Ametisti on hiukan katinkultaa arvokkaampaa siks että ame on isommissa kimpaleissa. Ite en pidä amen väristä. retliinistä.
      Toin sitä hiukan omalla luvalla Kittilästä kuplavolkkarillisen. Myin sitä hyvästä hinnasta Malmin torilla.

      Sitten tuli Aslakki farkkupukuun naamioituneena. Näytähän ama-ostokuittisi, etelän vetelä. Vaati tonnin ettei käräytä minuu. Näytti pahvinsa. Aslakki oli aito. Ja eikun maksu kylkeen, sano

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1719
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1081
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1046
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      952
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      794
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      769
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      50
      695
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      671
    Aihe