Kansanedustaja Pirkka-Pekka Petelius, vihreät, on esittänyt julkisen anteeksipyyntönsä 80- ja 90-luvun teeveeskeitseistänsä, joissa hän pilkkasi saamelaisia. Puolustuksenaan hän kuitenkin selittää, että eivät ne silloin tuntuneet rasistisilta niin kuin nyt. Kertoo toiveenaan, että niitä ei enää esitettäisi.
Peteliuksen muisti kaunistelee. Kyllä ne jo silloin tuntuivat umpirasistisilta, ja niiden "huumori" perustuikin siihen, että sanoi, mitä ei olisi saanut sanoa. Ihmettelin jo silloin, kuinka teeveessä johtohenkilöt sallivat sellaista esittää.
Anteeksi sketsirasismi?
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi
Taiteilijana esiintyvä kissantappaja ja -kiduttaja ei ole kehdannut pyytää anteeksi nuoruutensa törkeyttä, mutta ei olisi saanutkaan. Kansan viha törkimyksiä kohtaan on leppymätön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1441586
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt5421391Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"
Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l1581254Miesten suusta kuultua
Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "172832Sinkut-palstan suurin valhe
Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va247829- 58786
Haluaisin mies tietää pari juttua
Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt26680- 53674
- 49657
- 74583