Iskias, selkäydinkanavan ahtauma vai mikä?

Anonyymi

Olen vähän päälle 30-vuotias mies. Ylipainoinen edelleen, mutta laihduttanut vuoden sisällä n. 30 kg. Vaivana on alaselkäjumi ja oikeaan jalkaan säteilevä kipu ja puutuminen, jotka pahenevat kävellessä. Selkä oli pitkään jumissa ja ajoittain kipeä, erityisesti istuminen teki pahaa ja liikkeelle lähtö oli vaivalloista. Kuitenkin n. vartin kävelyn jälkeen paikat tuntuivat aukenevan ja kävellä pystyi ilman tuskia. Nyt viime vkl tienoilla tilanne muuttui siten, että istuminen ei aiheuta kipua selkään ollenkaan, eikä selkä muutenkaan ole samalla lailla jumissa liikkeelle lähdettäessä, vaan kipu on paikallistunut pääasiassa lonkkaan ja pohkeen alueelle. Saatoin nukkua yhden yön oudosti selkä mutkalla kun nukahdin kannettavan kanssa sänkyyn. Kävely on todella tuskaista, ja joudun pysähtelemään. Varpaat ovat puuduksissa. Lääkäriin olen menossa, mietin vain että mikähän tämä on? Iskiaksen tyyppiset oireet muuttuivat ikään kuin selkäydinkanavan ahtauman oireiksi?

3

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla on jalkojen puutumista ja iskias-tyyppistä kipua ja kipua nilkkaan ja jalkaterään asti sekä myös koko jalkaterän puutumista. Otettiin magneettikuvat joista selvisi että on jotain hermojuuriaukon ahtaumaa. Nyt olen leikkausjonossa.
      Usein selän hermovaivoja hoidetaan iskiaksena jota ne eivät sitten välttämättä olekaan.
      Hyvä kun olet lääkärille menossa, toivotaan että hän laittaa sut kuviin niin selviää mikä kivun ja puutumisen aiheuttaa.

      Voi tietysti olla että vaiva on lonkan puolella, joskus tekee samanlaista oireilua.
      Varmaankin lääkäri yrittää saada selville syyn.

      • Anonyymi

        Terve! Kävin fysiatrilla, joka väänsi SI-nivelen jumin auki. Se auttoi jo uskomattoman suuresti! Vielä jäi kuitenkin hermopinne jäljelle, jota nyt selvitellään sitten magneettikuvalla. Jatko sitten kuvan tulosten perusteella.

        Toivotaan että pääset nopeasti leikkaukseen ja että vaiva sillä helpottaisi!


    • Anonyymi

      Mita kuuluu ketjun aloittajalle tai muille, joillanon ollut samanlaisista oiretta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1438
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      192
      1425
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      83
      989
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      905
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      81
      902
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      6
      847
    Aihe