Mitä on punkrock?

Jos bändin musiikki kuulostaa punkilta siis musiikillisesti ja sanatkin on punkahtavat onko se silloin punkkia? Musiikki genreä luokitellessa esim blink 182, sum 41, new found glory, green day yms menee punkrock genreen melko varmasti mutta onko se teidän mielestä kuitenkaan punkrock-musiikkia ja entäs onko se punkkia?? Mitä eroa on sitten punkilla ja punk-musiikilla? Jos siis bändi on punk mutta myy mtv:llä niin onko se punk? Näitä on jauhettu puolessa keskusteluista eli ottakaa kantaa jos tajuatte kysymyksen, pään aukomiset voi jättää pois. Haluasin siis tietää miten ihmiset suhtautuu tähän asiaan kun se niin vaivaa kaikkia.
5674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No, 70- ja 80-luvullahan punkrock oli sitä musiikkia mitä punkit kuunteli. Pelkkä "punk" sana musiikista puhuttaessa oli lyhenne punkrockista. (Ja punkrockin kuuntelijoita kutsuttiin sanalla "punk".)
Mutta nykyään punk-sanaa (musiikista puhuttaessa, again) käytetään ns. "perus-punkista", ja punkrockia olis sitten se vähän "pehmompi" punk-musiikki.

"Jos bändin musiikki kuulostaa punkilta siis musiikillisesti ja sanatkin on punkahtavat onko se silloin punkkia?"

Riippuu vähän, että millaiseksi käsittää "punkahtavat sanat"...

"Musiikki genreä luokitellessa esim blink 182, sum 41, new found glory, green day yms menee punkrock genreen melko varmasti mutta onko se teidän mielestä kuitenkaan punkrock-musiikkia ja entäs onko se punkkia??"

Punkkia ne ei ole, punkrockkin on aika kyseenalaista... Mutta en tajunnut tuota "menee punkrock genreen melko varmasti mutta onko se teidän mielestä kuitenkaan punkrock-musiikkia" kun kerran punkrock = punkrock-musiikki.

"Mitä eroa on sitten punkilla ja punk-musiikilla?"

Punk on elämäntapa, asenne. Nuorisokulttuuri. Punk-musiikki on osa sitä.

"Jos siis bändi on punk mutta myy mtv:llä niin onko se punk?"

Omasta mielestäni ei. Punkhan syntyi mm. vastalauseena kaupallisille bändeille.

Kannattaa lukea Legs McNeilin ja Gillian McCainin kirja "Please kill me, punkin sensuroimaton esihistoria".

Äänestä

Mulle se on hyvää musaa,vaikka muutakin kuuntelen, tyyli, elämäntapa...jotain semmosta....mulle siis..

Äänestä
  • no jos punk on elämäntapa, nii minkä lainen elämäntapa se o?muuten ku musa ja pukeutumis tyyli?

    Äänestä

  • mävaan kirjoitti:

    no jos punk on elämäntapa, nii minkä lainen elämäntapa se o?muuten ku musa ja pukeutumis tyyli?

    ...vähän ihmisestä itsestäänkin, mutta yleisesti ottaen varmaan tarkoitetaan vähän sellaista systeemi ulkopuolella elämistä, ja sitä että ajattelee asiat itse eikä ota kaikkea vastaan valmiiksi pureskeltuna. Onhan siinä tietenkin varmaan muutakin. Sittenhän on anarkisteja, straight edgejä, eläinaktivisteja jne, ja noissa kaikissa on mukana jo tietynlainen elämäntyyli.

    Äänestä

siis... punk on tai siis punkin periaate on oikeastaan että ei osata soittaa.. esim sex pistols levy yhtiö bongasi ne vaan ihan lonkalta.. ja punkrock on siis paljon melodisempaa jne. mutta genressä ei ole oleellista ero. t.mikko

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pinhead kirjoitti:

Jos bändin musiikki kuulostaa punkilta siis musiikillisesti ja sanatkin on punkahtavat onko se silloin punkkia? Musiikki genreä luokitellessa esim blink 182, sum 41, new found glory, green day yms menee punkrock genreen melko varmasti mutta onko se teidän mielestä kuitenkaan punkrock-musiikkia ja entäs onko se punkkia?? Mitä eroa on sitten punkilla ja punk-musiikilla? Jos siis bändi on punk mutta myy mtv:llä niin onko se punk? Näitä on jauhettu puolessa keskusteluista eli ottakaa kantaa jos tajuatte kysymyksen, pään aukomiset voi jättää pois. Haluasin siis tietää miten ihmiset suhtautuu tähän asiaan kun se niin vaivaa kaikkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu