Ja riita on valmis. Toinen riidan aihe on kaupassa käyntien tiheys.
Mies tienaa,minä saan vaan takuueläkkeen,tottakai mieheltä palaa käpy,kun hän maksaa kaiken,mutta olen alkanut epäileen että onko se jokin keino hallita mua.
vaikka kiskoisisin sen vitun prisma n tohon viereen,niin mies olis sitten varmaan tyytyväinen. bensa maksaa,auto kuraantuu tsm tsm. riitaa riitaa.Tätä on jatkunut jo aika kauan,pelkään että mitä tapahtuu sitten kun multa palaa käpy.
kauppaostokset-mies ei ole koskaan tyytyväinen
4
133
Vastaukset 4
- Anonyymi
Turhasta kitiset. Jos yhteiselämä teillä on noin vaikeeta, ratkaisuja löytyy.
1. Maksa sinä ruokaostokset. Ota osa-aikatyö jos sun rahat ei niihin riitä.
2. Pistä mies kauppaan. Teet ruokaa vain niistä tavaroista mitä se tuo.
3. Kerätkää metsästä kasvattakaa itse kesän/syksyn aikana kaikki tarvitsemanne, ei kulu senttiäkään ruokakauppaan.
5. Pyytäkää sossusta ruokakuponkeja.
6. Kaivakaa kaupan jätepuristimesta safkat itsellenne. Ei kulu taaskaan senttiäkään ruokaan.
7. Hakekaa ruokakassit ruokajonoista ja kerjätkää kaupoista roskiin menevää tavaraa.
8. Ruvetkaa laihikselle ja lopettakaa syöminen.
9. Muuta pois lähemmäs kauppaa yhteiskunnan tukemaan asuntoon ja jatkossa asu yksiksesi, älä ota nalkuttajamiestä riesaksesi. - Anonyymi
Aivan turhasta kitiset. Sen lauluja laulat kenen leipää syöt. Näin se vaan menee.
Itsehän sitä siedät. Jos tekee pahaa, muuta muualle.- Anonyymi
Mies taitaa olla jo tehnyt selväksi, ettei ole tyytyväinen tilanteeseen..
Mitäs otti köyhän ja työkyvyttömän naisen. Takuueläke vaan? Siis jos eläisit yksin, saisit sen lisäksi normaali eläkkeen ja asumistuenko? Ja olisit riippumaton vaikkakin köyhä.
Jos on isot tuloerot, kannattaa ehkä vaan asua erillään. Minullakin on juuri nuo tulot enkä ikinä haluaisi lähteä miehen tuloille, juuri tuosta syystä. Oliko sinulla halpa kaupungin vuokrakämppä ennen yhteenmuuttoa? Ehkä sekin meni kun luotit että yhteiselämä sujuu tuloeroista huolimatta.
Älä siedä paskaa, mies varmasti tiesi kyllä tilanteen ja jos hyväksyi sen silloin, niin itse tekee väärin nyt kiukuttelemalla.
- Anonyymi
miksi maailmassa valitsit tunkea miehen kotiin kun jo alussa tiesit että mies ei ole tyytyväinen käytokseesi? ("Mutku en mää alussa tienny" -et usko tuohon itsekkän!)
Miksi?!
Miksi yhä valitset kuunnella, haastaa ritaa ja elää tuollaisessa ilmapiirissä?
Miksi?
Miksi et muuttaisi vikka soluasuntoon jossa sinulla on ainakin ihan ikioma yksi huone, voit sieltä rauhassa hakea toitä, oppikursseja, vapaaehtoishommia (joissa aina joku tuntee jokun joka tuntee jonkun joka tarvitsee apua).
Miksi?
Kerrot saavasi takuueläkettä. Se ei estä sinua hankkimasta tyopaikkaa. varsinkaan näin joulun alla jolloin toitä in tajolla enemmän kuin hakijoita.
Käytä tietokonetaitojasi etsiä niitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66833
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21746Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561