south

mitäs se tarkottaa kun sanotaan aina:
"south will rise again" - onko se joku teddy/rockabilly-juttu? mistä se on saanu alkunsa, mihin se liittyy?
8887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kyllä kyse on riisi mainoksesta "etelästä sataa yhä riisiä lisää" kaikille niille tarvitseville.

Äänestä
  • Perehdyppä vähän jenkkien sisällis sotaan ja mieti mihin kyseinen lause voisi viitata ! Arvostan kaikkein vähiten sellasta rebeliä joka ei tiedä paskaakaan esim sisällis sodasta ja ostaa detroitin tehtaalla valmistettuja autoja !

    Äänestä

  • rocker mobil kirjoitti:

    Perehdyppä vähän jenkkien sisällis sotaan ja mieti mihin kyseinen lause voisi viitata ! Arvostan kaikkein vähiten sellasta rebeliä joka ei tiedä paskaakaan esim sisällis sodasta ja ostaa detroitin tehtaalla valmistettuja autoja !

    heh, tais toyboy&playboy pistää rocker mobilia ihan 6-0...heh.

    Äänestä

Mitä sä sillä tiedolla teet?
Mene muualle vääntelemään noita keskustelun aiheita.

Äänestä

ekaksi: en väittäny missään vaiheessa olevani ite mitään muuta ku Toyboy ja Playboy ja näillähän ei käsittääkseni ole mitään tekemistä Rockabilly-, Teddy Boy jne kanssa?

Tokaksi: Saa kai sitä ihminen kysyä???

Kolmanneksi: Mistä muualta, miten muuten ihminen voi mitään oppia ku kyselemällä?!

Neljänneksi: Kiusaa oman kokosiasi, iso mies!

t 15v 170cm 53kg poju

Äänestä
  • selvennetään nyt vielä että tuli ajatuskatkos eli jäi sanoja pois välistä tossa kohdassa:

    "Kolmanneksi: Mistä muualta, miten muuten ihminen voi mitään oppia ku kyselemällä?!"

    tarkotin tietysti kysyä "Mistä muualta, miten muuten ihminen voi mitään oppia ku OTTAMALLA SELVÄÄ, esim kyselemällä?!"

    Äänestä

  • Mehän juuri tyhmiä olemme jotka noteeraamme tuollaisiin aiheisiin kuten:lahkeen käärintäpituus,vuodesohvat,mitä tarkoittaa suoth will rise again,ym.
    Parempi olisi vain kirjoitella enemmin itse musiikista asiaa jättäen vastaamatta tyhmiin kysymyksiin mitään.
    Niin tyhmiä emme kuitenkaan ole ettemmekö tajuaisi että yrität vain vittuilla tuolla tavalla.
    Saat ilmeisesti jonkin asteista tyydytystä siitä.
    Jos rockabilly on mielestäsi tyhmien musiikkia niin kannattaisikohan keksiä jotain muuta tekemistä kuin notkua rockabillypalstoilla.
    Tätä genreä et pysty sillä tavalla tuhoamaan ikinä.Siihen sinulla riittää työnsarkaa kuule 15v.
    http://rockabilly.startkabel.nl/

    Äänestä

"South´s gonna rise again" tai "South will rise again" oli lontoolaisten teddyjen 70-luvulla plokkaamma juttu alunperin Amerikan sisällissodan jälkeisenä aikana sodan hävinneessä Etelässä syntyneistä iskulauseista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toyboy&playboy kirjoitti:

mitäs se tarkottaa kun sanotaan aina:
"south will rise again" - onko se joku teddy/rockabilly-juttu? mistä se on saanu alkunsa, mihin se liittyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu