Miten erottaa oikean nahkan tekonahkasta?

Anonyymi

Mulla on esim. yksi vyö, joka ei taatusti ole oikeaa nahkaa, vaikka siinä niin lukee. Nimittäin, se on repeytynyt ja sieltä sisältää löytyy jotain ihme säikeitä, jotka ovat kuin kangasta.

Lisäksi kysymys ''kiiltonahkasta''. Mulla on yhden Dr. Martens kengät, jotka ovat epäilyttävän kiiltävät. Onkohan niissä joku muovipinnoite? Huonot kengät kyllä muutenkin. Tosi surkeat.

Olen kyllä omistanut parit oikeat laadukkaat nahkakengätkin, ja ne kyllä tuoksuivat uutena ihan lehmän p*skalle. Eli siitä ainakin tunnistaa että on oikeaa nahkaa.

Mutta noista marketti-halpis-kengistä ja vöistä ei kyllä osaa Erkkikään sanoa, onko ne oikeaa nahkaa vai mitähän materiaalia ne ovat.

5

527

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sytkärillä kokeilet. Jos alkaa sulaa sua on kusetettu. Markkinoilla hyvä testata ja kattoo kusettajan ilmettä kun kaivat sytkärin fikasta ja sanot testaavas.

    • Anonyymi

      http://www.keikari.com/blogi/corrected-grain-leather/
      Laadukaan pintanahan tunnistaa nahan huokosista. Nahan pinta ei ole tasaisen sileä vaan siinä näkyy pienenpieniä koloja. Tuossa artikkelissa on kuva pintanahasta ja korjatusta nahasta, joka on muovikelmulla pinnoitettua haljasnahkaa.

      Vöissä käytetään vielä huonompiakin nahkalaatuja, esim. "genuine leather" tarkoittaa nahkarouheesta ja liimasta valmistettua massaa, johon hoitoaineetkaan eivät imeydy vaan jäävät vyön pintaan. Vöissäkin kannattaa suosia aina pintanahkaa (full grain).

    • Anonyymi

      Kaikki halpa on melko surkea laatuista jäljitelmää, lähes poikkeuksetta.

    • Muovinahan pinta on erilainen ja kun katsot alapuolta huomaat että se ei ole nahkaa nähnytkään.

      • Anonyymi

        Voisitko Espanjafani kertoa jotain piikkikoroistasi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 119
      1480
    2. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1454
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      201
      985
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      331
      905
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      235
      857
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      743
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      707
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      681
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      611
    Aihe