Maksasta puheen ollen syön tänään viimeinen käyttöpäivä 27.11..maksaeinestä..puolukoita ja porkkanaraastetta..oman maksani joka on hyvin marinoitu en koske eikä edes hannibal chiantin kera.. mphhyff phyff phyff..fyf fyff
vanhaa maksaa
8
50
Vastaukset
- Anonyymi
Paistoin toissapäivän 2017 ammutun hirvenvasan lihaa, ollut pakastimessa 2 vuotta, ja ei tullut mittään vatsaoireita ja hyvää oli.
Kai syväjäässä ja ikiroudassa lihat säilyy. oon kuullu alaskalaisista ja kamtsatkalaisista mammutinsyöjistä..varsinki nyt kun jäätiköt sulaa.
- Anonyymi
Vuosia sitten mulla oli ollut jääkaapissa maksalaatikko viikkokausia. Olihan siinä hieno sentin paksu kerros hometta päällä. Kaavin homekerroksen pois ja söin maksalaatikon kylmänä. En muista tulinko kipeäksi.
- Anonyymi
Kyl määki söin Turussa pummielämäni aikana roskiksesta löytämäni aladobiropeen.
Oli alkusyksyy eikä hometta ollut ainakaan 0.5 senttii enempätä. Leikkasin homeen pois.
Toopi oli kipattu jäähtymään foliorasiaan. Kyllenperkin hulttiopoika oli niin nälissään että leikkasin sillekin Reisumiesleivän päälle hyvän siivun. Herkkuhetki se oli.
. nykyään Haukivuorella kalastelen.Taitaa se hyytelö..liivate suojata hyvin homeelta...taiteilijana käytän niin kuin muutkin gelatiinia eristeenä ja gessossa ettei maalaukset homehdu.. voisinpa kokkina tehdä ranskalaisen ala..daube hyydykkeen itekin..
Jos otetaan vaikkapa tavallinen Aurajuustopala, niin tarttuuko siihen home vai estääkö se sinihome sen tavallisen homeen itämisen? Siinä on kuitenkin aika tiukka viimeinen käyttöpäivä. Uskoisin, että kuivuu vain rusinaksi, eikä homehdu lainkaan. Onko kokemuksia?
Onko se vain homeinen leipä, joka parantaa lauluääntä vai voiko hometalossa asuminen aiheuttaa saman?Hygieniapassista huolimatta, ruoka-asioita harrastaen en ole kuitenkaan elintarvikebiologian asiantuntija..mutta luulisin että juuston sinihome on niin vahva (hyvä) home että se estää muiden homeiden tarttumisen..
mutta mikään ei estä mua tarttumasta aurajuustopalaan ja se ei ei säily kun se ehtii kadota vatsaani parissa päiväsä ellei yhdessä..sen vuoksi tai senkään takia ei ole kokemusta sinihomejuuston säilyvyydestä.. kun tässä huushollissa sen säilyminen paria päivää kauempaa on hyvin hyvin kyseenalaista..
home aiheuttaa äänielimissä raspiintumista.. juu nou rapsikurkku,..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3637866Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1075559Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114643Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274440Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1644371Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523957Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1583847Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773727Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava373647SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853471
