ottamatta kantaa..

..suomen sotiin. niin..ainakin monesti sodat johtuvat ihan näistä päämiehistä ja naisista. Monissa sodissa on vastapuolet käyneet keskustelua keskenään..ja aina kun silmä välttää..jompi kumpi pyllistänyt

18

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Talvisodan syynä oli, että Suomi ja Neuvostoliitto eivät päässeet yhteisymmärykseen ilmastonmuutoksesta. Suomi halusi kylmät talvet ja Neuvostoliitto lämpimät. Siitä nimitys tulee.

      • laitoin pitkän viestin mutta bannattiin..vieläkö neuvostoliito kummitelee?ois kiva käydä venäjällä pitkästä aikaa mutta ne viisumit jne jne..maksu sieltä maksu täältä..eikö sinne naapuriin jo vihdoin vois saada viisumivapaus?


    • Elämä olisi turvallisempaa, jos joka Suomen kunnalla olisi oma armeija. Ei uskallettaisi enää tehdä kuntaliitoksia. Jokaisella kaupunginjohtajalla olisi puolustus- ja turvallisuuspoliittinen neuvonantaja. Rajatarkastukset ja puomi jokaiselle kuntarajalle. No mutta eihän mun tästä pitänyt kirjoittaa, vaan tästä:

      Venäläiset ovat ylivertaisia älykkyydessä ja nokkeluudessa suomalaisiin nähden! Igor pystytti pari rajatolppaa venäläiseen metsään ja vähän piikkilankaa. Turvapaikanhakijat maksoivat 10 000 dollaria, jotta pääsisivät tämän esteen yli Igorin neuvoin. Keksisikö Hallis Harkimo tai Vesa Keskinen tälläistä? Ei ikuna!!! Jethro vois kyllä tuollaista toimintaa kehitellä.
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006330996.html

      • Anonyymi

        " Jethro vois kyllä tuollaista toimintaa kehitellä. "
        Totta. Juutalaisena hän osaisi totaalisen kieroilun.


      • Anonyymi

        Mutta se keksijä ei ollut venäläinen vaan ex-neuvostoliittolainen. Häveliäästi jättivät kertomatta kansalaisuuden. Oletan että kansalaisuus jätettiin kertomatta kosta Puutiainen yrittää parhaillaan nuolla kyseisten kansalaisten persettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Jethro vois kyllä tuollaista toimintaa kehitellä. "
        Totta. Juutalaisena hän osaisi totaalisen kieroilun.

        Natsi on aina kierompi kuin juutalainen. Jos vähänkin lukee historiaa niin tajuaa tämän.


      • Niin ois hyvä juttu kun jokainen kunta olisi oma kuningaskunta jossa PALVELUT.. ja vaikka se armeija..tämä seuraava ei ole huuhaata..vaan pervokin unelma.. pikkukunta,kauniita taloja luontoa järviä ja PALVELUT.. sinne mökki sävytettyä keltamultamaalia taitekatto(ei mansardi) elukoita ja eloveenatyttö.. jos joku hullu haluu loppuelämänsä asua kaupungissa varsingin kehä kolmosen sisällä.. nii ei jumavitt.. otan dry vodkaa koska kossu bannattu..pervokin omasta tahdosta..oho gato gato kato negroo vielää höpsäys..kanaa ja åoomää ainiin herneskeittoo nernehiä oli likoomassa 24 tuntii jkeirtin eilen ja merisuolaa..ehkä uskaltaa syödä..ja jos uskaltaa pitsää savupalvii sibbee meiramia pippuria ja porkkanata..


    • tais mennä näin..toiselle kun kumartaa toiselle pyllistää..jos siihen vielä sekottaa pierun..niin ydinsota..

    • Anonyymi

      On järjettömiämpiäkin sodan syttymisen syitä. Tiedätte Troijan? Kymmeniä tuhansia sotilaita kuoli vain sen takia, kun johtajan tytär lähti väärän miehen messiin.

      Kantapäähän en ota kantaa.

      • Anonyymi

        Eikö se ollut vaimo eikä tytär ... katoin just Troija-elokuvan?


      • Kuinka monta sotilasta mahtuu troijan hevoseen? Tais olla aikamoinen puupolle se-


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se ollut vaimo eikä tytär ... katoin just Troija-elokuvan?

        Onneksi nykyään ei käydä sotia sen perusteella, että joku ylimystön kaunis nainen menkkapäissään menee sekoilemaan vihollisten kanssa. Siis ainakaan sivistyneessä Maailmassa.


      • Anonyymi
        pervokki kirjoitti:

        Kuinka monta sotilasta mahtuu troijan hevoseen? Tais olla aikamoinen puupolle se-

        En usko, että se taru on tosi. Mutta todellakin se Troijan sota oli kyllä totta. Jonkun naisen takia, joka rakastu väärään mieheen.


    • Oma suosikkini maamme sodista on nuijasota. Sitä tarvii varmaan aika kovaa kalauttaa vastustajaa nuijalla päähän, että henki lähtee.

      "On sitä ollu ennenkski nuijasotia tässä maassa
      Mut olispa taas nuijalla töitä
      Ja hyvä olis saada muijallekin töitä
      Ittestä ei oo niin väliä juu!"

      Sitten on jotain älyttömiä päähänpistoja lähteä etelän maille sotimaan, kuten vaikkapa ristiretket ja tämä:

      "Paljon on kärsitty vilua ja nälkää
      Balkanin vuorilla taistellessa.

      Musiikki se pelasi ja pojat ne marssi
      Gorni Dubniankin valleilla.

      Poikia on haudattu Balkanin santaan
      Toiselle puolelle Tonavan."

      • Anonyymi

        Ja me Sinibaretti veljet ollaan palveltu milloin lähi-idässä milloin afriikassa. Siellä ei paleltu eikä nälkää nähty. Janosta nyt puhumattakaan. Niilläkin reissuilla joku kuolla kupsahti. Kotimaan multiin poijjaat raijattiin ja haudattiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja me Sinibaretti veljet ollaan palveltu milloin lähi-idässä milloin afriikassa. Siellä ei paleltu eikä nälkää nähty. Janosta nyt puhumattakaan. Niilläkin reissuilla joku kuolla kupsahti. Kotimaan multiin poijjaat raijattiin ja haudattiin.

        Kyllä niitä kuolee Suomessakin. Olen kerran ollut armeijan kertauksissa ja yksi ryhmäni jäsenistä heitti henkensä. Se oli kyllä sairaskohtaus. En halua kerrata toista kertaa, ettei kukaan toinen kuolisi. Olen taikauskoinen.


      • Muistan lapsuudesta lukeneeni..isäni kirjastosta pari balkanin sotakirjaa.. nimet tais olla tuhannenpa verran poikia läks.. ja toinen balkanin santaa.. sotahullu en oo vaikka lapsena piirtelin sotakuvauksia..pitäskähän näin kypsänä öljyväreilla maalata? no sotajutu ei kiinnosta mut lapsena..sitä oli varmaan vähän erilainen....


    • ..pyllistänyt ja pieraissut..kaalista (venäjä).. tai hernekeitosta (suomi)..en olis halunnut olla rajalla..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      23
      2671
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2606
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1394
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      127
      1317
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1291
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      307
      1278
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      44
      1077
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      1021
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      989
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      954
    Aihe