Loppu lähenee

Anonyymi

Tekniikan Maailma:

"Neljästä Suomen markkinoiden suosituimmasta autosta (joita saa bensiini- ja dieselmoottoreilla), kaikissa dieselien suosio on laskenut vauhdilla. Autojen tietoja vertailemalla onkin vaikea keksiä, miksi kukaan valitsisi dieselin. Asia on kenties eri, jos ajaa paljon pitkää matkaa, mutta jatkuvasti pitkää matkaa autoilevat ovat vähemmistössä. Ehkä ihmiset ovat hylänneet dieselit myös siksi, ettei niille enää ole tarvetta"

https://tekniikanmaailma.fi/vainotaanko-dieselautoja-aiheettomasti-muutama-kysymys-odottaa-viela-vastausta/?shared=1028763-03e50814-700

13

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näihin tämäntyyppisiin kirjoituksiin, joissa dieseleitä väen väkisin yritetään demonisoida yhä edelleen etsimällä etsien haetaan yksittäisiä valikoituja ja tarkoitukseen sopivia tapauksia vertailtavaksi, alkaa jo väsyä. Mitään uutta ei niissä tule esiin, kuten eitässäkään mielipiteessä.

      Tai no ehkä se näkökulma, että ihmisten liikkumistarve mahdollisesti on muuttunut sellaiseksi, että paljon ja pidempiä matkoja ajavien osuus on vähentynyt ja pätkäajoa lähiöissä osuus lisääntynyt. Siinä on tietysti järkisyy siirtyä pieniin ja pikkumoottorisiin autoihin eikä diesel ole se edullisin. Bensaa parempi vaihtoehto näissäkin tyyppitapauksissa olisi jokin muu käyttövoima. Pätkäajo onnistuu ladattavalla hybridillä sähköllä tai puhtaasti sähköautolla, ei siinä bensa ole tarpeellinen eikä varsinkaan paras vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Eipä tuossa tosiaan ole mitään uutta. Kaikkihan tietää jo, että uuden dieselauton arvo romahtaa, nox arvot eivät pidä paikkaansa oikeassa liikennekäytössä, dieselauto on kalliimpi ja ylläpito kalliimpaa ja hankalampaa, kiitos mm. urean, hiukkassuodattimet tukkeutuvat ja aiheuttavat kustannuksia.

      Tuohon kun lisätään, että vaativat lisälämmittimen, dieselin hinta kohoaa talviaikaan lähelle bensan hintaa ja kaiken kruunaava käyttövoimavero, niin ymmärtää täysin, että uusia dieselautoja ei osta juuri kukaan.

      • Anonyymi

        Ja silti diiselautojen osuus Suomen autokannasta kasvaa. On se ihmeellistä, vaikka" juuri kukaan ei osta".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja silti diiselautojen osuus Suomen autokannasta kasvaa. On se ihmeellistä, vaikka" juuri kukaan ei osta".

        Oli puhe uusista dieselautoista


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli puhe uusista dieselautoista

        Niinpä, oliskin parempi, että uusia diiselejä myytäis enemmän, niinku ilmaston kannalta !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli puhe uusista dieselautoista

        No kun dieselauto on kuitenkin hyvinkin haluttu ja uudet dieselit ovat jo aivan liian hintavia, niin lienee aika luonnollista hankkia käytetty kun niitä on ulkomailta hyvin saatavilla. Kotimaastahan ei käytettyinä kohtuullisesti ajettuja uudehkoja dieseleitä enää saakaan, koska dieseleillä ajetaan paljon ja niitä pidetään pitkään.

        Dieseliä ei uusissa autoissa enää saa suomalaisten suosimiin edullisiin pieniin kansanautoihin, eikä varaa/halua ole maksaa autosta huimia summia. Se taas näkyy uusien dieseleiden myyntimäärissä. Rahahan se ratkaisee myös dieselautokaupassa.


      • Anonyymi

        Kukaan muu kuin selkainen, jolla dieseleistä ei ole omakohtaista kokemusta ei noita väitteitäsi tiedä. . Ne ovat tyypillistä ’tietoa’ niille, joilla oikeaa tietoa ei ole.
        Kannattiko sinun tulla taas tänne vain osoittamaan todeksi sen, ettei sinulla ole minkäänlaista omakohtaista kokemusta dieseleistä? Mikään noistä väitteistäsi ei pidä paikkaansa. Ei kertakaikkiaan mikään. Jokainen dieselauton omistaja voi helposti tuon todeta.

        Jos noissa olisi nimeksikään totta, niin varsinkaan käytettyjä dieseleitä ei kukaan ostaisi. Niitähän sen sijaan ostetaan niin paljon, että se näkyy selvästi myös diedeleiden osuuden autokannassa jatkuvassa kasvuna.
        Aika kornia väittää, ettei kymmenet tuhannet autonostajat osaisi toimia järkevästi omien autohankintojensa kanssa. Näitäkin väitteitä esitetään jatkuvasti.


      • Anonyymi

        Kaikkihan tietää??????
        No en minä ainakaan ole tietoinen tuollaisista, mutta minullahan onkin vasta kolmas dieselauto kierrossa.
        Nuo ovat niiden ’tietoja’, joilla ei ole koskaan ollutkaan dieselautoa. Yleistä tietoahan taasen on, että kaikkein suurimmat ja varmimmat ’tietäjät’ ovat juuri niitä, joilla on eniten puutteita tiedoissaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli puhe uusista dieselautoista

        Niinpä, sitä voi valita mieleisen tilaston, niitä kyllä löytyy. Osuus Suomen autokannasta kuitenkin jatkaa kasvua.


    • Anonyymi

      Autojen tietoja vertailemalla onkin vaikea keksiä, miksi kukaan valitsisi dieselin... on siinä meillä asiantuntija. 380hv, 615Nm ja 5,6l/100km tekevät valinnan aika helpoksi.

      • Anonyymi

        Löytyyhän lähes vastaava bensaversionakin, lukuja vähän vain muutellen:
        360 hv, 250Nm, 15l/100km.
        Kyllä tuollaisenkin joku jostain kumman syystä ostaa....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyyhän lähes vastaava bensaversionakin, lukuja vähän vain muutellen:
        360 hv, 250Nm, 15l/100km.
        Kyllä tuollaisenkin joku jostain kumman syystä ostaa....

        Luulis noita jostain syystä ostettavan aika vähän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luulis noita jostain syystä ostettavan aika vähän.

        Lisätään tuohon yhtälöön vielä 120g/km dieselille ja 220g/km bensalle niin pitäis homma avautua jot sitkeimmällekin piipertäjälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      139
      6313
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5237
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      115
      2438
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1313
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1188
    Aihe