Tieteellinen tieto kertoo miten on, ideologinen toive kertoo, miten joku haluaisi jonkun asian olevan.
Suurin osa ihmisistä ei pysty pitämään näitä asioita erillään, vaan pitää ideologisia toiveita osin jo totena. Kun ideologisista syistä pitää totena luulototuuksia, ajattelee luonnostaan, että tutkimukseen nojaava on väärässä.
Kun ideologin argumentit eivät vakuuta, hän hyökkää viestintuojaa vastaan henkilökohtaisesti. Arvelee ettei hänen tietonsa perustukaan tutkimukseen, vaan selittyy kehnolla luonteella. Silloin viestintuoja voidaankin jo ampua.
Jokainen tieteellisen tiedon popularisoija tuntee tämän efektin. Siksi kiusaus ja halu vaieta on suuri. Mutta on moraalinen raja, jossa se ei enää onnistu, silloin kun lyödään lyötyä ja kiusataan kiusattua.
Kiusaaja vain harvoin kiusaa tietoisesti. Vaikka hänet paljastetaankin, halu kiusata on niin ylivoimaisen suuri, että kiusaaminen jatkuu, mutta silti kiusaaja ei koskaan saa kiusaamisestaan kyllikseen tyydytystä. Niin kuin halu kilpailla, niin myös halu kiusata ajaa perkeleellisesti takaa tuomatta koskaan rauhaa ja tyydytystä.
Seka Amerikan että Suomen tiedepiireistä olisi kamalia esimerkkejä ideologispohjaisesta hyvin konkreettisesta kiusaamisesta, samoin S24:n keskusteluista, kuin myös lyödyn lyömisestä. Mutta parempi, jos ei tässä mainitse asioita eikä nimiä.
Viestintuoja ammutaan
3
359
Vastaukset
- Anonyymi
Niin, joo ajatella, sellaista toista vuosikymmentä palstalla riehunutta räyhähenkeä vaikka, se tunne kun ei saa pään rääpimisestä kyllikseen, pakko kirjoittaa vähintään joku ulostealoitus vaikka edellinen ränttikin vielä mustekostea, mahtaa olla ahdistava elämä sellaisella.
- Anonyymi
haista sinä homo vittu köyhä luuseri.
- Anonyymi
No se on kuule just näin :D mitä minä juuri sanoin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163535Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983321Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o793134Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m472982Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362929Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582428- 502175
- 962074
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141959Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181949