Mennä viikolla oli monessa kunnassa kunnan järjestämä itsenäisyyspäiväjuhla. Meiltäkin oli oma tytär ja bonuspoika paikalla ja oli jäätävää nähdä, miten huonosti lapset niihin pukeutuu! Suurella osalla tytöistä oli perusmekkoja, joissa mennään esim. synttäreille ja pojilla farkkuja! Eikö lapsia voisi edes kerran vuodessa opettaa pukeutumaan nätisti? Nämä ovat juuri niitä tilanteita, joissa voi harjoitella kaunista käytöstä ja pukeutumista.
Meillä pojalla oli tämä asu: https://www.aliexpress.com/item/33012267614.html
ja tytöllä: https://www.luulla.com/product/795450/formal-floor-length-flower-girl-dresses-children-birthday-dress-lace-kids-wedding-party-dresses-1103-19
Toki aikuisen pitää nähdä pikkuisen vaivaa ja meilläkin asujen pukemista ja käyttämistä harjoiteltiin edeltävänä viikonloppuna. Samoin kokeiltiin, miten ne päällä kannattaa käydä vessassa yms. Suomessa pitäisi oikeasti opettaa kunnolla pukeutumista kaikille.
Lasten järkyttävän huono pukeutuminen itsenäisyyspäivän juhliin!
5
2056
Vastaukset
- Anonyymi
Oliko viestisi aivan totta vai jokin huumoripläjäys?
Molemmat asut ovat rajusti yliampuvia lapsille suomalaisiin oloihin ja juhliin, vaikka olisikin itsenäisyyspäivän juhlat. Kyllä ne tavalliset juhlavaatteet kelpaa mainiosti ja niitä voi käyttää muissakin juhlissa. Vaikka hikipajoissa Kiinassa tehtyjä asuja saa halvalla, kaikilla ei siltikään ole varaa ja osaavat käyttää järkeä ettei yhtä kertaa varten hankita vaatteita joita ei voi käyttää myöhemmin. Tuollaisiin parempiin juhliin ei todellakaan sovi farkut, joten niiden sijaan voisi hankkia tavalliset suorat tummat housut, joilla on käyttöä myöhemminkin.- Anonyymi
pieruverkkarit ja paita jossa enintään pari reikää, välttää itsenäisyyspäiväksi. Eihän tämä maa edes ole itsenäinen, eu määrää ja syntymäsuomalaisia kohdellaan huonosti tässä maassa. Kansalaisten vaihto meneillään, ulkomailta tuodaan tänne uudet ykkösluokan kansalaiset...
- Anonyymi
Joo,o, mutta harvassa ovat ne paikat, joista saa lasten juhlavaatteita.
- Anonyymi
Perusmekossa ei ole mitään vikaa. Minusta tyttölapselle jo minkä tahansa mekon pukeminen juhlaan voi olla jo riittävä juttu. Kunhan se on muuten asiallinen Disney Frozen mekko ei tietenkään käy. Poikien farkuista. Kunnan itsenäisyysjuhlat on niin hieno juhla, että jos sinne kutsutaan niin olisi oltava muuta kuin farkut. Suoria housuja saa edullisesti kaupasta.
- Anonyymi
Ei voi opettaa. Minkä takia lapsia rahdataan Helsinkiin ympäri maata joka itsenäisyyspäivä. Mitä maksaa ja mitä saadaan. Perinne säilyy kyllä ilman lastenjuhlia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392793Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702433Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466- 1211162
- 1051120
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13992Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62864