Sannin 40-vuotinen valtakausi alkaa huomenna

Anonyymi

Nuoresta Sannista tulee heti ensimmäisestä hallituksesta alkaen suomalaisten suursuosikki, joka äänestetään pääministeriksi vuosikymmenestä toiseen.

Sanni vetäytyy politiikasta eläkepäiville Sanni X:n jälkeen 74-vuotiaana, juuri ennen 2060-luvun alkua. Polttomoottorikieltokin on ollut voimassa siihen mennessä ainakin 20 vuotta.

12

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös täällä maailmalla medioissa tieto uudesta nuoresta valovoimaisesta Suomen pääministeristä on otettu suurella mielenkiinnolla ja ihastuksella vastaan. Suomi on nyt esillä tosi myönteiseen sävyyn.

      • Anonyymi

        Näin on. Ehkä Rinne oli hyvä uhrata EU-puheenjohtajuuden ajaksi, koska sieltä puolelta ei mitään kiitosta Suomelle kuitenkaan ollut luvassa. Nyt Marin saa aloittaa puhtaalta pöydältä.


    • Anonyymi

      Muuten hyvä, mutta sulla oli näemmä lipsahtanu vahingossa otsikkoon "vuoden". Ilmeisesti tarkoitit Marinin 40 päivän "via dolorosaa", joka johtaa saikulle.

      Ei näytä kovin pitkäikäiseltä tuo teini-ikäisten kettutyttöjen "ilmastohörhötyshallitus".

      • Anonyymi

        Joo mut niitten kokoelmalevy: ”Vitun setämiehet kaato meidän hallituksen!” tulee voittamaan Emman!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo mut niitten kokoelmalevy: ”Vitun setämiehet kaato meidän hallituksen!” tulee voittamaan Emman!

        Se ykkösbiisi "me ollaan syyttömiä, mutta vitun setämiehet pakoittivat meidät valehetelemaan" tulee olemaan sinkkulistan kärjessä pitkään!


    • Anonyymi

      Kuka Sanni? Sanni Grahn-Laasonenko? Juu.

    • Anonyymi

      Ponssen miehet ovat tuota polttomoottorikieltoa jo ennakoineet ja siirtyneet oman auton käytöstä bussin käyttäjiksi.

    • Anonyymi

      Tänään se alkaa. Laittakaa päivämäärä ylös.

      • Anonyymi

        Saattaa olla, että kellonaika riittää! Päivämäärän ylöslaittaminen voi oll ylimitoitettua!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saattaa olla, että kellonaika riittää! Päivämäärän ylöslaittaminen voi oll ylimitoitettua!

        No ei sillä ajalla niin väliä, mutta taisi olla jotain 14-15 väliä.


    • Anonyymi

      Hirviöstä tuli sit suomelle pääministeri.
      Marinin poliittinen historia, aktivismi ja lausunnot, joissa hän on vaatinut kovia toimenpiteitä globalistien sosio-poliittisten ohjelmien edistämiseksi. Lisäksi hänen poikkeuksellinen tausta lesbovanhempien kasvattamana, nuori ikä ja lähes olematon ”oikeiden töiden” kokemus on lisännyt epäluottamusta pääministeriehdokkaaseen.
      Onnea Toveri Marinin sosialistihallitukselle. Katsokaamme mitä Toverit meille suuren johtajan johdolla tarjoavat:

      – Perinteiset arvot joutavat roskiin
      – Sinun ei tule saada itse päättää asioistasi, vaan antaa Toveri Marinin tehdä se puolestasi
      – Toveri Marinin sosialistihallitus haluaa päättää mitä saat sanoa
      – Lasten sukupuolielimet tulee saada silputa
      – Sinulle tulee jättää tuloistasi yhä vähemmän omaan käyttöösi
      – Toveri Marin vie sinulta pihvin ja makkarat.
      Sanna Marin on täysin eri mieltä siitä, että Suomen lakien pitäisi antaa vapaammin ihmisten tehdä omat ratkaisunsa ja kantaa niiden seuraukset. Totalitarismin vaatimusta hän perustelee sillä, että ”lainsäädännön tulee turvata perus- ja ihmisoikeuksien turvaaminen”.

      Marin on täysin sitä mieltä, että vihapuhe tulee määritellä ja asettaa rangaistavaksi rikoslaissa. Sananvapauden rajottamista hän perustelee sillä, että ”vihapuheeseen on puututtava nykyistä vahvemmin, joka edellyttää myös rikoslainsäädännön uudistamista”.

      Hän suhtautuu myönteisesti siihen, että ”sukupuolen korjaamisen” tulisi olla mahdollista alle 18-vuotiaille, koska Marinin mielestä translaki olisi uudistettava kokonaisuudessaan.

      Marin kannattaa voimakkaasti verojen kiristämistä valtion budjetin tasapainottamiseksi. Hän perustelee verokiristyksiä ”työllisyyden vahvistamisella”, joka vaatii investointeja mm. koulutukseen.

      Uuden pääministerin mukaan valtion tulee ohjata suomalaiset syömään vähemmän lihaa esimerkiksi verotusta korottamalla. Hänen mukaansa eläinperäisten tuotteiden vähentäminen on avainasemassa ilmasto- ja ympäristövaikutusten pienentämisessä. Hän leikkaisi lihan määrää mm. julkisissa hankinnoissa (koulut, armeija, päiväkodit…)

      Marin suhtautuu positiivisesti ajatukseen, että valtio ryhtyisi kieltämään bensa- ja dieselautojen myyntiä Suomessa. Perusteeksi tähän hän sanoo, että hallituksen on laadittava aikataulu ja suunnitelma uusien polttomoottoriautojen kieltämiseksi henkilöliikenteessä.

      Vanhemmasssa vuoden 2011 vaalikoneessa Marin vaati mm. tuloerojen huomattavaa kaventamista ja pääomatuloveron korottamista. Hän leikkaisi puolustusmäärärahoja, päästäisi Kreikan velkasaneeraukseen, halusi pankkiveron ja globaalin rahoitusmarkkinaveron. Käsiaseet pitäisi hänestä kieltää kokonaan.

    • Anonyymi

      Hieno päivä Suomelle ja länsimaiselle demokratialle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe