kalossin mottivalo palaa.

Anonyymi

shevrolet kalos 1,4,vm.2005. moottorin hälytysvalo päällä.ilmeisesti
sähköpuolen vika,myöskään nopeusmittari ei toimi,nopeustunnistimen
anturi/ohjausyksikkö syynä,merkkihuolto velottaa työstä osien vaihdosta
yhteensä 5000e,kannattaako maksaa moista hintaa,olisiko halvempaa
pyytää tarjousta autosähkö korjaamoilta,onko hyviä ehdotuksia?

5

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hoopo omituinen vika sulla kenkä suojassa?

    • Anonyymi

      Järkyttävää asiakkaan lypsämistä nuo sähkövikojen korjaukset: Mm. VW boxi maksaa yli 2000 €, mutta etsimällä löytyy purkuautosta samanlainen muutamalla satasella.
      Autosähkäri laittaa paikalleen ja tarvittaessa ohjelmoi muutoksia/tunnistuksia ym.
      Mullakin on "check engine"-valo palanut yli puoli vuotta. Kun ajaa isosta kuopasta, niin saattaa sammua, mutta syttyy jonkun päivän päästä uudelleen.
      N. 50 € maksavan koodin lukemisen tuloksena on "vika vaihdelaatikon ohjauksessa", mutta kun se automaatti toimii ihan hyvin. Ehkä on pientä häiriötä suurimman vaihteen lukituksessa kiinteäksi, mutta sillä ei ole mitään vaikutusta käytännössä.
      Nollataan vain hälyvalo katsastukseen ja annetaan sen sitten syttyä uudelleen leiman jälkeen taas vuodeksi. Näin se etenee lähes ilman kustannuksia.
      Merkkiliikkeen sähköosat on epäilemättä juotettu yhteen tinan sijasta kullalla.

      • Anonyymi

        "Näin se etenee lähes ilman kustannuksia." kunnes se laatikko hajoaa väärän toiminnan vuoksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Näin se etenee lähes ilman kustannuksia." kunnes se laatikko hajoaa väärän toiminnan vuoksi.

        Kun vaihtoehdot ovat suurimmalla vaihteella veto turbiinilla tai jäykkä veto lukituksessa, niin mikä siellä hajoaisi. Eihän se heittele mitään pieniä vaihteita päälle yllättävästi.
        Hyvin on jo mennyt melkein kaksi vuotta ja vaunua on revitty jo pari kesää.
        Jos joku laakeri alkaisi rouskuttaa, niin sitten on remontti varmaan tarpeellinen.
        Niin tämä ei ole se reistaileva DSG.


    • Anonyymi

      Onko tää joku vitsi vai onko vahingossa tullut yksi nolla liikaa? Siis 500euron autoon tonnien remontti että yks valo sammuu? Just eikait tuollainen hinta-arvio ole tottakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2381
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1971
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1856
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1663
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      990
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      855
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      850
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      808
    Aihe