Voi tätä nyky touhuu

Anonyymi

Molemmin puolin provosoidaan että saadaan nousemaan tunteet pintaan, ennen oli sentään kaverit jutussa, nyt valitetaan tuntemattomina tuntemattomille. Kukaan ulkopuolinen ei voi auttaa toisten parisuhteissa, kaikki on kiinni miehestä ja naisesta ja erilaisuudesta. Ei kai fordin konekaan toimi nissanissa, molemmat autoja mutta siihen jää. Kun katsoo erotilastoja usko vahvistuu ihmisten erilaisuuteen. Itse nuorena luulin rakastuneeni ihanaan naiseen, siis luulin rakastuneeni, rakkaus on elokuvissa ei arki maailmassa. Kun elää tarpeeksi kauan naisen kanssa usein tunne kuin tulis märästä pyyheestä päin näköö. Naisia ei voi pitää tyytyväisenä, kun ne saa jotain on heti haluamassa lisää ja lisää.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "nyt valitetaan tuntemattomina tuntemattomille. Kukaan ulkopuolinen ei voi auttaa toisten parisuhteissa,"
      Ei, ei voi auttaa, mutta sitä että puretaan omaa mieltä esim. tällä foorumilla ja kysytään muiden kokemuksia sanotaan vertaistueksi.Hyvin usein ulkopuolinen näkee asioita joita itse ei omasta näkökulmastaan huomaa. Kyse ei varmaan kovinkaan monen kohdalla ole saada ratkaisua ongelmaansa, vaan juuri toisten näkemyksiä ja kokemuksia joita voi soveltaa ja hyödyntää omaan tilanteeseensa.

      "Kun katsoo erotilastoja usko vahvistuu ihmisten erilaisuuteen. Itse nuorena luulin rakastuneeni ihanaan naiseen, siis luulin rakastuneeni, rakkaus on elokuvissa ei arki maailmassa. Kun elää tarpeeksi kauan naisen kanssa usein tunne kuin tulis märästä pyyheestä päin näköö. Naisia ei voi pitää tyytyväisenä, kun ne saa jotain on heti haluamassa lisää ja lisää."
      Tuskimpa ihmisten erilaisuus on todellinen syy eroon, vaan se, että ei osata tehdä kompromisseja, ei puhuta, ei tulla vastaan, ei jousteta. Itsekkäästi odotetaan että tuo toinen tekee minut onnelliseski, ja kun niin ei käy, on vika siinä toisessa. Tämä näyttäisi olleen sinunkin erosi/erojesi taustalla.
      Sanot että naisia ei voi pitää tyytyväisenä. Ei ole tarkoituskaan elää tyydyttäen toisen tahtoa, vaan tasavertaisina kumppaneina toisen rinnalla kumpikin antaen ja saaden. Ei voikaan olla kovinkaan onnellinen suhde jos eletään vain toisen oikkuja ja haluja tyydyttäen unohtaen oman itsensä. Tässä juuri puuttuu se kommunikointi, halu kuunnella ja kuulla ja joustaminen.
      Parisuhde ei todellakaan olekaan mitään päätöntä rakastumista, mutta onnistuessaan kyllä rakkausliitto jonka eteen tehdään joka päivä töitä. Ruusutarhassa kukemista se ei ole, vaan raadollista arkea joku onnenhetki silloin tällöin. Rakkaus on halua kulkea juuri tämän ihmisen kanssa niin myötä- kuin vastamäet. Nykyään se on harvinaista koska ihmiset ovat hyvin pinnallisia ja omaa nautintoa hakevia. Kun arki astuu kuvaan, erotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4764
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      104
      2210
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1236
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      485
      1038
    Aihe