Elikkä mun läppärissä on liian vähän muistia.. Mulla on steam ja haluisin ladata siihen yhden pelin johon tarvitsee 22tuhatta mb:tä ja mulla on 6tuhatta mb:tä ja olen poistanut kaikki turhat tiedostot ja mulle jäi se 6tuhatta mb:tä... Monen gt:n muistitikku pitäisi olla että saisi sen 22tuhatta mb:tä täyteen ja paljonko sellainen maksaisi?
Kiitän etukäteen
Liian vähän muistia
16
109
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan ensimmäiseksi tutkit oman koneesi speksit siltä osin, että paljonko siihen voi maksimissaan muistia laittaa. Joissakin halpiskoneissa muisti on tapissaan jo kaupasta haettaessa mutta monissa muissa muistikampoja voi jopa lisätä olemassaolevan rinnalle tai vähintäänkin korvata se ainoa uudella ja isommalla.
Ota koneesi tarkka merkki ja malli esiin ja googleta niin maksimimuistit selviää. Vasta sitten menet muistikauppa.fi -sivulle katselemaan joulun ALE-kampanjahintoja sillä silmällä.- Anonyymi
Näitä kommentteja on tullut niin monta että en edes tajunnut näistä mitään😌
Mutta sanoit tuosta että kuinka paljon siihen voi muistia laittaa, niin eilen tuli ilmoitus että läppärin
Muisti/tallennustila tai joku tuommoinen on täynnä... Siinä luki että muistia on käytetty 28/28 gb tai gt kai? Joten saako siihen edes ladattua sitä peliä vaikka ostaisi 32gb muistitikun? Kohta olisin lähdössä kaupalle päin perheen kanssa niin olisi kiva tietää että kannattaako se muistikortti ostaa.
Ja kyllä, kyseessä on halpa alle 200€ läppäri koska meidän perheellä ei yksinkertaisesti ole varaa muuhun - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näitä kommentteja on tullut niin monta että en edes tajunnut näistä mitään😌
Mutta sanoit tuosta että kuinka paljon siihen voi muistia laittaa, niin eilen tuli ilmoitus että läppärin
Muisti/tallennustila tai joku tuommoinen on täynnä... Siinä luki että muistia on käytetty 28/28 gb tai gt kai? Joten saako siihen edes ladattua sitä peliä vaikka ostaisi 32gb muistitikun? Kohta olisin lähdössä kaupalle päin perheen kanssa niin olisi kiva tietää että kannattaako se muistikortti ostaa.
Ja kyllä, kyseessä on halpa alle 200€ läppäri koska meidän perheellä ei yksinkertaisesti ole varaa muuhunJos kannettavasi todellakin on maksanut uutena alle 200 € unohda pelihaihattelut.
Mutta 200 €:lla saa kyllä oikein hyvän kannettavan kun osaa ostaa. Vaikka on köyhä ei ole välttämätöntä olla tyhmä.
- Anonyymi
mb = millibitti
Bitin tuhannesosa ei ole kelpoinen yksikkö tietotekniikassa.
gt = grammatonni
Oksymoroni, ei tarkoita mitään.- Anonyymi
Olipa älyttömän fiksu kommentti tämä oksymorinista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa älyttömän fiksu kommentti tämä oksymorinista.
https://en.wikipedia.org/wiki/Oxymoron
Me älykkäät käytämme tällaisia sanoja ihan luonnostamme, koska osaamme ja ymmärrämme.
- Anonyymi
22 000 MB = 22 GB.
Jos haluat sen ohjelmiston asennustiedoston (ilmeisestikin?) USB-tikulle ladata tarvitset 32 GB kokoisen tikun.
Maksaa n. 10 €, voi saada jostain halvemmallakin, mutta hirmuhintoja, eli useampia kymppejä ei kannata maksaa. - Anonyymi
Jos tarkoitat että sinulla on kiintolevyllä 6 000 MB eli 6 GB vapaana niin sellaisella koneella tuskin pelaillaan ensimmäistäkään peliä.
- Anonyymi
Älkää sotkeko. Aloittaja tarvitsee tallennustilaa eikä RAM-muistia.
- Anonyymi
Ja koska hän kertoo, että sitä on vain 6 GB, niin tuskinpa pelailukaan luonnistuu.
- Anonyymi
"Elikkä mun läppärissä"
Mikä se on? Siis se elikkä?
t.kielipoliisi - Anonyymi
Kaikki turha pois vain millä ei mitään.
- Anonyymi
Jos koneella aikoo pelata, siihen pitää saada tarpeeksi iso kovalevy.
Tuo kone tuskin jaksaa pyörittää noin suurta peliä. Ja peli voi vaatia myös lisää RAMia.
Joihinkin koneisiin on mahdollista lisätä toinen kovalevy, jolloin homma on yksinkertainen.
Muistitikku ei liene riittävän nopea ei peli toimi siinäkään. Et tunnu ymmärtävän peruskäsitteitä jos puhut muistin määrästä ja sitten tiedostojen poistamisesta. Tiedostoja ei tallenneta muistiin vaan levylle, joka on joko mekaaninen kovalevy tai SSD. Muisti on ohjelmien ja datan pitämiseen suorituksen aikana. Liian pieni muisti näkyy koneen hidastumisena, koska kone joutuu tallettelemaan tietoja levylle.
Toiseksi käytät aivan outoja yksiköitä, kuten "mb". Se ei tarkoita mitään. En myöskään ymmärrä miksi puhut jostain muistitikusta. Sillä ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Et ole kertonut mitään koneestasi. Oletan, että sinulla on SSD? Miten suuri? Mitä olet tallentanut sinne? Kannattaisi harkita ulkoisen kovalevyn ostoa. Teratavun levyjä saa n. 50 eurolla. Muista kuitenkin varmuuskopiointi. Tärkeä tieto pitää olla useana kappaleena.- Anonyymi
En tiedä tietokoneista paljoa mitään
- Anonyymi
Jos se on niitä 32 GB:n tallennustilalla varustettuja halpisläppäreitä, niin yleensä niissä on paikka muistikortille, millä saa lisätilaa. Ympäristömuuttujista vaihdetaan Windowsin ja käyttäjän temp-kansiot sinne kortille (kansiot tehtävä ensin manuaalisesti). Sitten pelin asennus kortille.
Muistitikulle ei kannata temp-kansioita laittaa, sillä kone alkaa jumimaan kun tikun ottaa pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363151Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822413Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951565- 271533
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801317