Jos joutuu olemaan pitkään jonossa, pidetäänkö autoa jarrulla paikallaan vai laitetaanko vapaalle (N)? Vai käytetäänkö tuota vapaa-asentoa muulloin kuin hinauksessa?
Automaatti kysymys
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joko pidät jarrulla tai jos sulla on hold nappi niin ei tarvi jarrulla seistä kokoaikaa,auto pysyy paikallaan.
En tiedä näistä kaksoiskytkin automaateista että kuinkas se kuluttaa.....
Ei se auto siitä mihinkään hajoa, vaikka seisoit kuinka kauan jalka jarrulla, kaksoiskytkin yms. automaateissa pitää jarrua kuitenkin muistaa painaa riittäävän kovaa etenkin ylämäessä.
Erityisesti perinteisissä automaateissa polttoaineenkulutus hieman laskee vaihtamalla vaihde N tai P asentoon. Joten se kannattaa tehdä, jos tiedät seisonta-ajan olevan pitkä. P on joskus N parempi, kun se pitää myös autoa paikallaan.
> P on joskus N parempi, kun se pitää myös autoa paikallaan.
Joo, turhankin hyvin. Siis jos oikein perinteiden mallin automaatin vääntää jyrkässä mäessä P:lle ja jättää parkkilukon varaan roikkumaan, niin liikkeellelähdöstä saattaa tulla voimailulaji... kas kun kuormitettuna se mekaaninen lukko jumittaa eikä vaihdekeppiä meinaa saada pois P:ltä. Vrt samoja ilmiöitä voi saada rattilukonkin kanssa, kun renkaat kanittaa vaikka kanttaria vasten.
Jos mäkeen pysäköidään, niin ensin käsijarru päälle, vasta sen jälkeen N/P kehiin.
Modernimmat vehkeet tuppaa joka tapauksessa vaihtamaan vapaalle & kytkevät sähköisen käsijarrun. Ja kaksoiskytkinmaateissa veto katkeaa aina jarruun koskettaessa. Eli vaihde menee vapaalle... näissä kun ei sitä "kytkin auki" vaihtoehtoa sattuneesta syystä ole.
Mutta tuossa olikin puhe jonossa seisomisesta moottori käynnissä. Ei ole tullut koskaan mieleen yrittää työntää liikennevaloissa seistessä vaihdetta P-asentoon.
On tuota jotkut taannoin harrastanut. Ai mistäkö tiedän? Kolmen pisteen vihje: peruustusvaloista.
Jos pidempään jono seisoo, niin laitan käsijarrun päälle. Ei tarvitse sitten pitää jalkaa jarrulla.