Oletteko koskaan tunteneet perhejouluissa oloanne ulkopuoliseksi?

Anonyymi

Minä olen. Jo monta vuotta. Yhtämonta vuotta olen aikonut mennä vanhuksilla vierailun jälkeen kotiin omiin oloihini viettämään aikaa glögikupin, ja muiden herkkujen ääreen. Mutta aina sisko on saanut ylipuhuttua minut hänen luokseen jouluksi.

Joka joulu ollaan kokoonnuttu kaikki sisarrukset perheineen vanhusten luo joulupäivälliselle. Siellä on jouluisin aina 12 henkeä paikalla. Tämä on viimeisinä vuosina alkanut jo ahdistaa. Mutta kun poiskaan ei voi jäädä. Siitähän sota syttyisi. No, saahan siellä ainakin syötyä kunnon joulu päivällisen. Tänä vuonna olen päättänyt tulla sieltä suoraan kotiin, ja viettää illan, ja pyhät rauhassa omissa oloissani. Tähän saakka olen ollut 25 joulua siskon perheen luona. Onhan siellä siskon luona toki mukava viettää muutama tunti. Mutta 25 koko joulun siellä viettämisen jälkeen kaipaa jo omaa rauhaa. Siskokin viettää kuitenkin suurimman osan ajasta poikakaverinsa kainalossa. Siinä tuntee olonsa todellakin ulkopuoliseksi. Siskon lapsetkin ovat jo siinä iässä, että viettävät mielummin aikaa omissa oloissaan, kuin meidän kanssa. Poika on jo 18v., ja tyttö 14v. Katsovat jo kohtalaisen pitkään, kun pyydetään ruoka-aikaan samaan pöytään.

Tänään päivällä suunnittelin jo omaa jouluaaton iltapala-menua. Kuppi Minttu-kaakaota, tai lasi punaviiniä, rasia suklaakonvehteja, ja rojahdan sohvalle katsomaan tv:tä. Parin tunnin levon jälkeen korkkaan viikko sitten Matkahuollosta hakemani 1000 palan palapelin, ja teen muutaman voileivän. Sen parissa sitten joulunpyhät meneekin. Tämä on ainakin alustava suunnitelma Jouluksi. Saas nähdä toteutuuko.

Miten te vietätte jouluaaton, ja 2-3 seuraavaa päivää?

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouluaattoa emme vaimoni kanssa vietä millään tavalla. Emme viettäneet ennen eläkettäkään, koska olimme yleensä töissä. Joulupäivänä seuraava ja sitä seuraava polvi saapuvat 2-3 tunnin vierailulle, jolloin syödään ateria. Joululahjaksi kirjekuoret. Niistähän lapsenlapsetkin pitävät, vaikka ovat jo aikuisia.

    • Anonyymi

      Eihän mulla perhettä ole ollutkaan. 15 vuotiaana muutin pois kotoa ja sen jälkeen kaikki 22 joulut olen viettänyt yksin.

      • Anonyymi

        Minäkin noin 60 joulua viettänyt yksin vaikka olin minä välillä 15 vuotta naimisissakin mutta silloinkin joulut aina yksin. Ruokaa olen varastoinut: kymmenkunta hernekeittopurkkia, kauraryynejä, Lidlin saksalaista mysliä, neljä joulutorttua pakkasessa poistomyynnistä, kaksi rasiaa maksalaatikkoa, kymmenkunta isoa Tyrnänä perunaa, muutama sipuli. Juomaksi 30 litraa pohjavettä, pullo ylivuotista glögiä, maitoa ja piimää saan Lidlistä kohtuuhintaan. Kahviakin on neljä pakettia. Ostin vielä alennuspekoniakin muutaman paketin. Ja halpaa silliä monta purkkia.
        Kyllä näillä eväillä vanha sinkku yhden joulun ajan pärjää!
        Joulumuoria yritin vikitellä jo syksyllä, mutta sillä oli muita menoja eikä ole sen jälkeen yhteydessä ollut.


    • Anonyymi

      Juon viinaa jouluna niin ei käy aika tylsäksi.

      • Anonyymi

        Viinaa pitää juoda, että saa kavereita ja parisuhteen. t:Viinamies


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viinaa pitää juoda, että saa kavereita ja parisuhteen. t:Viinamies

        Olen minäkin viinaa juonut jo 60 vuotta, mutta niitä kavereita en ole saanut puhumattakaan pari(ttelu)suhteesta. Missä siis meni pieleen ja kenellä?


    • Anonyymi

      Tutulta kuulostaa tuo ulkopuolisuus ja pakenemisen tarve. Sinulla sentään on mahdollisuus livistää. Ajattelepa jos kaltaiseni perheenäiti jättäisikin kinkut paistamatta, kalat graavaamatta, laatikot tekemättä ja lähtis vaikka hotelliin nauttimaan omasta ajasta, nukkumaan univelat pois, katsomaan leffoja ja mässyttämään suklaata, juomaan skumppaa. Jättäisi omat vanhemmat ja lapset ja miehen keskenään joulustelemaan? Siitä saisi kuulla seuraavat kymmenen vuotta ja varmaan pitkälti sen jälkeenkin,

    • No en mä suoranaisesti ole kokenut oloani ulkopuoliseksi, mutten erikoisemmin lähde siihen höösäämiseen mukaan... Otan rennosti joulun pyhinä... ja kyllä mä nautin läheisten seurasta. Mutta osaan ottaa siinä sen passiivisen roolin. Se on vaan hienoa.... Muut pälisee ja touhuaa, mä vaan nautin muitten katselusta. Niin ja sit siitä atmosfääristä... :o)

      Nyt mä oon töissä aaton ja oikeastaan pyhätkin... Mä vuolen tiliä, mutta käyn porukoilla syömässä ja on ne muksutkin siellä... Sellainen joulu nyt tällä kertaa....viimeks koikkelehdin jalka paketissa... Joulusaunakin jäi välistä... :o( Se harmitti... :o/

    • Anonyymi

      En minäkään kyllä kokenut ole ikinä sellaista kokenut, ja se, tiedän johtuu pelkästään siitä että tuon niin rahakkaita ja mukavia lahjoja ja jännittäviäkin lahjoja aina.

      Pelkäävätkin minua, jos antavat huonoja lahjoja itselleni, vaikka en niistä niin välitä itse, vain nautin jos saan antaa toisille hauskoja lahjoja.

    • Joskus, miehen perheen seurassa joskus tulee väsähtäminen. Vaikka tykkään heistä, en jaksa loputtomasti sitä vouhkaamista. Pitää päästä välillä omiin oloihini.

      Väsyn myös omien vanhempieni kanssa yhtälailla, enkä jaksa olla ainavuorovaikutuksessa. Vetäydyn ihan kenen tahansa kanssa ja seurasta välillä omiin oloihini. Olipa kyse miehestäni, lapsistani, kestä vaan. Mä kaipaan välillä omaa rauhaa, olla vaan itseni kanssa omissa aatoksissani tai leväten.

      Jos en saa omaa hetkeä, alan kiristää pinnaa ja minusta tulee vittumainen... Joten.. 😜

      • Anonyymi

        Haaaa!!! Ehkä jopa lyöt, edes katseella!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Haaaa!!! Ehkä jopa lyöt, edes katseella!

        En lyö, örisen kyllä... Mmmmrrrrr ggrrrrr räyhhh. 😝


    • Anonyymi

      Ostin tänään eurolla Dostojevskin Karamazovin veljekset, uppoudun siihen enkä vaadi mitään panostusta itseltäni enkä varsinkaan turvota itseäni ruualla niin että on paha ja kärttyinen olo viikon. Enkä juo alkoholia. Saunaan menen.

      • Anonyymi

        Todellakin jotkut hyvät kirjat tai sitten tietokonepelitkin voivat olla hauskoja, kunhan eivät ole jotain luuseri-pelejä kuten Playstation 4 vaan kymppitonnien arvoisia PC-koneiden pelejä Ö:D


    • Anonyymi

      En ole perhe joulua viettänyt sen jälkeen kun lähdin lapsuudenkodista. Meillä on sentäs vielä vapaus valita eikä tarvitse mitään sotaa pelätä. Sinkkuna tykkäsin olla töissä, siellä oli mukavaa, tunnelmallista ja ihan eri fiilis kuin arkena. Jatkossa puolison kanssa kaksin joka saattoi myös olla jouluna töissäkin. Mulle joulu merkitsee ihan omassa rauhassa rauhoittumista eikä pakonomaista seurustelua sukulaisten kanssa. Kyllähän sitä muulloin tapaillaan mutta ei ahdistavaa pakko yhteen sulloutumisia jouluna. Kaikki ymmärtävät että jokainen haluaa sen viettää nykyään enemmän omassa rauhassaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2510
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1353
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1333
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1121
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe