Puhutaanko asiat selviksi?

Palstalla kuuluu yleisenä ohjeena, että puhumalla asiat selviävät. Useinhan näin ei ole, vaan kyse on yrityksestä pakottaa toinen "puhumaan", jotta voi moittia tai manipuloida tätä. Mutta on myös vastakkainen tapa olla puhumatta.

Vaimoni nuorin sisko ja vanhemman siskon tytär olivat paljon tekemisissä ja liki saman ikäisiä. Yhtäkkiä vanhemman siskon tytär lopetti kaiken kanssakäymisen, ei antanut mitään selitystä, eikä vastannut yhteydenottoihin. Vielä vuosia myöhemmin vaimoni nuorempi sisko miettii, mikähän oli syynä.

Muutamaa vuotta myöhemmin vanhemman siskon tytär lopetti samalla tavoin, ilman selitystä, kanssakäymisen muunkin suvun kanssa.

x x x

Vaimoni äiti oli jo ikääntynyt ja sairas. Matkustin vaimoni kanssa useita satoja kilometrejä tervehtiäkseni häntä ennen kuolemaansa, mutta minulle hän ei vastannut mitään mihinkään puheeseeni, muille kyllä. Ei mitään selitystä. Ennen kanssakäymisemme oli ollut aivan korrektia. Kukaan vaimoni sukulaisista ei osannut arvioida, mistä oli kyse.

x x x

Johtuuko selittämätön välien katkaiseminen halusta kiusata, epäsosiaalisesta taitamattomuudesta, mustasukkaisuudesta, kateudesta, jostakin huhusta vai mistä?

0

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        60
        7492
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2916
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1766
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1649
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1458
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1394
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        130
        1134
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        73
        827
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        51
        707
      Aihe