Ovatko ateistit sittenkään niin älykkäitä?

Anonyymi

Ateistit ovat tällä vuosisadalla kovaan ääneen juhlineet sitä, kuinka he ovat älykkäämpiä kuin uskovaiset. Testitulokset ovat antaneet tälle tukea, koska tosiaan heidän keskimääräinen ÄO:nsa on ollut korkeammalla kuin väestössä keskimäärin.

Mutta sitten kun niitä taulukoita katsotaan, niin ilmenee, että ateistit ja agnostikot eivät olekaan siellä ykkössijalla, vaan ateistien edeltä löytyy parikin muuta uskontokuntaa. Lisäksi tutkitusti on tiedossa harjoituksen vaikutus ÄO-testien tuloksiin. Tästä paperista ilmenee että 3-6 kuukauden harjoituksella ÄO-lukemat kohosivat seitsemän pistettä.

https://www.researchgate.net/publication/221850021_Effects_of_Practice_on_the_Wechsler_Adult_Intelligence_Scale-IV_Across_3-_and_6-Month_Intervals

Yleinen havaintohan on, että ateistit ovat pyrkineet vetoamaan nimenomaan älyyn, ja he ovat myös suuntautuneet tieteeseen ja pyrkineet aktiivisesti ainakin jossain määrin harjoittamaan älyään. Moni on tutustunut ÄO-testien maailmaan ja harjoitellut niitä. Tietenkään kaikki ateistit eivät ole harjoitelleet ÄO-testejä kuukausikaupalla ja siten kohottaneet ÄO:taan keskimäärin seitsemällä pisteellä, mutta ei ole aivan tuulesta temmattua, että suuntautuminen yleisesti ottaen rationaalisiin harjoituksiin on kohottanut heidän mitattua älykkyyttään merkittävästi, millä voi olla vaikutusta heidän sijoittumiseensa koko väestöä koskevassa vertailussa. Ei siis pelkästään ÄO-testit, vaan suuntautuminen rationaalissävytteisiin harjoituksiin ja keskusteluihin yleensä.

Kun taas sellaisissa uskontokunnissa, joissa järjen käyttö on suorastaan kiellettyä, ollaan siellä pahnanpohjimmaisina.

Mutta kun mitattu tosiasia on, että ateistit eivät ole se penaalin kaikkein terävin kynä, ja kun he myös ovat (todennäköisesti valtaväestöä enemmän) pyrkineet kehittämään kyseistä osa-aluetta itsessään (aivan kunnioitettavasti siinä onnistuen), niin voidaan todeta, että on olemassa teistisiä ryhmiä, jotka luultavasti ovat aivan synnynnäisesti älykkäämpiä kuin ateistit keskimäärin. He ovat pysyneet älykkyydessä siellä ateistien yläpuolella, vaikka he luultavasti eivät ole pyrkineetkään harjoittamaan nimenomaisesti älykkyyttään vaan kenties niitä elämän korkeampia henkisiä osa-alueita. Ehkäpä he ovat olleet siinä määrin kehittyneitä, että ovat ainakin jollain tasolla ymmärtäneet, että pelkkä äly ei tuo onnea eikä valaistusta. Totta kai järkeä on opittava käyttämään, mutta yksipuolisesti ja itsetarkoituksena se jättää edelleen vain epätyydyttävyyden alueelle, koska järjen ja ajattelun avulla ei oivalleta elämän korkeimpia ja onnellistavimpia osa-alueita. Äly on hyvä renki, mutta älyn ei ole tarkoitus olla kaiken mitta ja egoistisen palvonnan kohde.

Tässä tämä taulukko, jossa anglikaanit ja juutalaiset ovat ateistien ja agnostikkojen edellä:

https://www.unz.com/anepigone/iq-by-religious-denomination-among-whites/

Myös sivulla oleva alempi taulukko on kiinnostava. Siinä otokseen on kelpuutettu vain syntyperäiset USA:n valkoiset kansalaiset kieliongelmien vaikutuksen poistamiseksi tuloksista. Kyseisessä taulukossa "Nones" eli uskonnottomat putoavat vertailussa pari pykälää lisää, sinne koko joukon keskiarvon tuntumaan, rimaa hipoen keskiarvon yli mormonien ja luterilaisten väliin.

Motiivi tälle aloitukselle: Älykkyys ylivertaisuuden mittana ei kiinnosta minua aiheena ollenkaan, enkä siihen usko. En olisi viitsinyt tätä edes julkistaa, jolleivät ateistit niin kovasti rinta rottingilla ju(h)listaisi vertaansa vailla olevaa älykkyyttään, jonka avulla he ylimielisesti ja itsestäänselvästi uskovat erottavansa kaikista maailman asioista, mikä voi olla totta ja mikä ei.

15

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älykkyys ilman viisautta on vähän kuin kävelisi sokkona pimeässä laaksossa. Suosittelen panostamaan viisauteen ennemmin kuin älykkyyteen. :)

      • Anonyymi

        Mistä tunnistaa viisauden? Siitä, että ei ylläty siitä miten asiat menevät ja siitä, että käyttää aina laadukkainta mahdollista oppimateriaalia. Jos kyseessä on tiede, luetaan oppikirjoja eikä yleisteoksia, Naturea eikä mitään halpis- tai poliittista lehteä.


    • Anonyymi

      "Lisäksi tutkitusti on tiedossa harjoituksen vaikutus ÄO-testien tuloksiin. "

      Suomalaisten ÄO on 96, joten ei parane täällä leuhkia.

      • Anonyymi

        Todellisuudessa 105 (vuonna 2014).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todellisuudessa 105 (vuonna 2014).

        Oikeistopiireissä suositun Vanhasen (entisen pääministerimme isän) kirjan mukaan se on 96.


      • TheRat
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeistopiireissä suositun Vanhasen (entisen pääministerimme isän) kirjan mukaan se on 96.

        Se nyt oli muutenkin täysin luokatonta ja jo moneen kertaan lytättyä "tiedettä".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikeistopiireissä suositun Vanhasen (entisen pääministerimme isän) kirjan mukaan se on 96.

        BELL CURVE ei ole Vanhasen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        BELL CURVE ei ole Vanhasen.

        Tuskin kukaan sellaista on sanonutkaan. Vanhasen tilastokikkailukirja on tämä:

        https://fi.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations

        "Esimerkiksi El Salvadorin tulos 84 saatiin laskemalla keskiarvo sen kahden naapurimaan Guatemalan (79) ja Kolumbian (88) tutkimuksista. Kiinan tulosta 109,4, joka oli saatu Shanghaissa tehdystä tutkimuksesta, laskettiin kuudella pisteellä, koska tutkijat olettivat Kiinan maaseudun tulosten olevan alhaisempia. Ongelmia liittyi myös muihin yksittäisten maiden aineistoihin, jotka oli saatu yleistämällä jostakin pienestä ryhmästä kauan sitten tehty otos koko maata nykyään koskevaksi. Esimerkiksi Päiväntasaajan Guinean keskimääräinen ÄO-luku (59) oli estimoitu vammaisten lasten muodostaman ryhmän tulosten perusteella."


    • Anonyymi

      Aloittajalle tiedoksi ettei uskonnollisuus todista älykkyydestä. Se, että Juutalaiset loistavat älykkyystilastoissa johtuu siitä, että Juutalaiyhteisöissä Spatiaalista älykkyyttä oikeasti harjoitellaan.

      Heidän lapsiaan opetetaan päivittäin eri harjoitteilla käyttämään älyään.
      Se ei kuitenkaan todista, että hengellisyyteen uskovat olisivat älykkäämpiä.

      Pitää muistaa myös etteivät kaikki johonkin uskontoon rekisteröidyt tunnusta po. uskontoa he saattavat kuulua seurakuntaan koska heidän vanhempansa ovat siihen kuuluneet heidän syntyessään kuten hyvin moni Suomalainen luterilaiseen kirkkoon vaikka uskonnollisia eivät olekaan.

    • Anonyymi

      Ateistit uskovat evoluutioon ,joka perustuu vain olettamuksiin ja vääriin ajanmittaus tuloksiin . Uudessa Seelannissa tiedemiehet ottivat näytteitä 51 ja 25 vuotta sitten purkautuneesta laavasta ja veivät hyvään ajoitus laboratorioon tutkittavaksi ja saivat näytteiden iäksi 270000-3500000vuotta. Joten se siitä evoluutiosta. Empä juhlisi jos pitäisin ajan määrityksiänne totena.

      • Anonyymi

        Tuon jutun sinä tai joku jota sinä uskot tempaisi aivan hatustaan.


      • Anonyymi

        Tuollaisista voi keskustella varmaankin Evoluutio/Kreationismi-osioissa.


      • Anonyymi

        "Ateistit uskovat evoluutioon "

        Toisin sanoen sinä et tiedä, että suurin osa evoluutioon uskovista on muita kuin ateisteja. Eikä ateismiin kuulu, että pitäisi uskoa evoluutioon. Ateisti voi hyvin olla uskomatta.


      • Anonyymi

        Suurin osa kristityistä hyväksyy evoluution tieteellisenä faktana. On ikävää, että äänekäs ja pieni ryhmä valetieteisiin uskovia pilaa kristinuskon mainetta höpöttämällä evoluutiosta kaikkea soopaa.


    • Anonyymi

      Ateistit uskovat evoluutioon ,

      Ateisti ei usko

      Ateisti pitää todennäköisenä vaihtehtoa x koska todisteet puhuvat sen puolesta
      Ateistilla ei ole tunnesidettä kyseiseen asiaan

      uskovainen uskoo ja tällä on myös tunne side omaan vaihtoehtoonsa koska tätä muuten kidutetaan ja poltetaan ikuisuus

      usko vs todennäköisyys on kaksi eri asiaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      98
      1527
    2. 209
      1458
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      980
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      969
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      50
      747
    6. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      735
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      53
      682
    8. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      40
      676
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      35
      674
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      4
      673
    Aihe